Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

Atlas kupek niemowlęcych                                                                    

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655

 

 

 

 

 

 

 

 

Stolec niemowlęcy, jego częstość i wygląd  to przedmiot zainteresowania rodziców ponieważ może świadczyć o zdrowotnych problemach występujących u dziecka. By rzowiać watpliwości odnośnie normalności i braku normalności kupki niemowlęcej zaczynam tworzyć atlas kupek niemowlęcych. Zdjęcia będą uzupełaniane w miarę ich nabywania.

 

Stolce niemowlęcia 

 

Prawidłowe stolce niemowlęcia

 

1.  Prawidłowy   stolec  noworodka i niemowlęcia karmionego piersią

- o konsystencji ściętej jajecznicy

 

 

- luźny, często płynny ale nadal prawidłowy - pielucha pokryta jest luźną treścią kałową

 

 

Więcej o tym jak często niemowlę karmione piersią może oddawać stolec możesz przeczytać tutaj Czy moje 3 miesięczne dziecko ma zaparcia lub biegunkę? - Stolec i jego częstość u niemowląt i małych dzieci. 

 

Prawidłowy stolec niemowlęcia krmionego w sposób mieszany

Prawidłowy stolec niemowlęcia krmionego w sposób mieszany

 

2. Zielony stolec - więcej informacji w artykule Czy zielony kolor kupki niemowlęcej świadczy o chorobie

 

 

3. Stolec uformowany w czasie rozszerzania diety

 

Nieprawidłowe stolce niemowlęcia

 

1. Krew w stolcu - zawsze jest nieprawidłowy i świadczy o krwawieniu z przewodu pokarmowego. Zawsze po stwierdzeniu krwi w stolcu należy udać się z dzieckiem do lekarza. Krew może występować  w postaci czerwonego lub ceglastego stolca.

 

Ceglasty kolor stolca niemowlęcego świadczący o obecności krwi w stolcu.

 

Krew w stolcu może występować również w postaci smużek krwi

 

Zielono- żółty stolec z widoczna smużką krwi

 

Krew w stolcu spowodowana alergią na białko mleka kobiecego

Krew w stolcu 6 tygodniowego niemowlęcia spowodowana alergią na białko melka krowiego

 

Smolisty stolec (podobny do smółki u noworodków) spowodowany dużą domieszką zhemolizowanej krwi - objaw np. niedoboru witaminy K mogący wystapić u dzieci, które np. po porodzie nie otrzymały witaminy K

 

 

Więcej o przyczynach pojawienia się krwi w stolcu możesz przeczytać tutaj Krew w stolcu niemowlęcia - czy zawsze oznacza poważny problem zdrowotny

 

2. Śluz w stolcu - może być objawem alergii, nietolerancji tego co dziecko dostaje do jedzenia lub toczącej się infekcji w przewodzie pokarmowym.

 

 

Śluz w stolcu

 

Stolec sluzowy u dziecka z alergią na białko mleka kobiecego

Stolec sluzowy u dziecka z alergią na białko mleka kobiecego

 

3. Stolec biegunkowy - pielucha zabrudzona zieloną treścią śluzową, brak treści kałowej na pieluszce, obecna duża ilość  śluzu - powierzchia pieluchy pokryta jest w całości zielonkawym śluzem

 

 

 

Przeczytaj też Czy moje 3 miesięczne dziecko ma zaparcia lub biegunkę? - Stolec i jego częstość u niemowląt i małych dzieci Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacjiznajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych.

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Atlas kupek niemowlęcych

27 czerwca 2020