Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

            Bąblowica czyli "choroba brudnych owoców leśnych". Co to za schorzenie, jak można się nim zarazić i czy ma coś wspólnego z lisami                                                                                                                                                Tekst alternatywny    
Bąblowica to choroba, którą wywołuje tasiemiec zwany bąblowcem

 

Wg danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego w ostatnich latach rośnie liczba chorych.

Bąblowica swoją nazwę bierze od pasożyta, który ją wywołuje – tasiemca bąblowca. To tasiemiec, a właściwie dwa rodzaje tasiemca - Echinococcus granulosus (jednojajowy) i Echinococcus multilocularis (wielojajowy) - których jaja roznoszą zarażone psy (głównie, te które są karmione odpadami poubojowymi) i lisy, rzadziej koty. Zagrożenie dotyczy całej Polski i wszystkich krajów na półkuli północnej.

 

Bąblowiec i owoce leśne: co mają wspólnego

 

To właśnie w związku z ryzykiem zarażenia się bąblowcem wzięło się ostrzeżenie, by nie jeść jagód czy poziomek prosto z krzaka, bo mogą być skażone kałem lisów będących nosicielem bąblowca. Ryzyko takie jest duże ponieważ aż jeden na trzy lisy w Polsce jest nosicielem tych pasożytów.

Bąblowica to wyjątkowo niebezpieczna choroba, którą trudno zdiagnozować, a nieleczona może łatwo doprowadzić do śmierci. Ryzyko jest tym większe, ponieważ trudno rozpoznać zakażenie bąblowcem, zwłaszcza, że bąblowica daje objawy dopiero po kilku latach od zarażenia.

 

Jak można się zarazić bąblowcem?

 

Bąblowcem można zarazić się w różny sposób. Poprzez:

  • kontakt ze zwierzętami-nosicielami (czasem wystarczy głaskanie, bo jaja mogą się znaleźć też w sierści czy futrze),

  • kontakt z ich odchodami – choćby poprzez spożywanie zanieczyszczonych kałem owoców leśnych prosto z krzaka,

  • przeniesienie jaj bąblowca do ust za pomocą brudnych rąk,

  • zjedzenie niedokładnie umytych owoców leśnych,

  • picie skażonej jajami wody.

 

Czy bąblowicą można zarazić się od chorego człowieka

Nie, bąblowica to zoonoza, czyli choroba odzwierzęca, a więc przenoszona tylko ze zwierząt na ludzi.

 

Bąblowica: przebieg i objawy

Jaja bąblowca trafiają do jelit, a stamtąd z krwią przenikają przez ich ściany do wątroby. Rzadziej dostają się do płuc, śledziony, nerek, kości, mózgu a nawet oka. W zajętym organie tworzy się torbiel - jednokomorowa, jeśli mamy do czynienia z najczęściej występującym w Polsce tasiemcem jednojajowym - albo wielokomorowa, jeśli zaraziliśmy się Echinococcus multilocularis. Ten ostatni rodzaj bąblowca w 2002 roku polskie Ministerstwo Środowiska uznało za jednego z dwóch najbardziej niebezpiecznych dla ludzi pasożytów występujących na świecie.

To właśnie obecność w organizmie wspomnianych cyst wywołuje bąblowicę. Cysty rozrastają się do wielkich torbieli o średnicy przekraczającej nawet 10 cm. Rosnące cysty uszkadzają, wręcz niszczą organy, w których rosną. Objawy pojawiają się dopiero po wielu latach od zarażenia i często przypominają chorobę nowotworową.

 

Bąblowica: diagnostyka i leczenie

Leczenie polega najczęściej na operacyjnym usunięciu cysty. Ale zdarza się, ze na leczenie operacyjne jest za późno. Wtedy przewlekle podaje się leki przeciwpasożytnicze, można też próbować nakłuwać cysty i podawać do nich środki pasożytobójcze. Nieleczona bąblowica może doprowadzić nawet do śmierci.

 

Jak się chronić przed bąblowicą

Higiena to podstawa.

  1. Po spacerze w lesie, osiedlowym parku czy pracy w ogrodzie należy bezwzględnie i bardzo dokładnie umyć ręce wodą z mydłem.

2. Praca w ogrodzie najlepiej w rękawiczkach.

3. Nie wolno jeść żadnych owoców z lasu, owoców ani warzyw z działki czy przydomowego ogródka, jeśli nie zostały wcześniej dokładnie umyte pod bieżącym strumieniem wody.

4. Psy i koty powinny być regularnie odrobaczane - zwłaszcza te, które mogą mieć kontakt z dzikimi zwierzętami.

 

Jak myć owoce leśne, by uchronić się przed bąblowicą

Wystarczy ciepła woda i bieżący strumień - ważne, by zrobić to dokładnie. To samo dotyczy wszystkich innych produktów spożywczych - poziomek czy owoców albo warzyw hodowanych na działce lub w przydomowym ogrodzie.

 

Woda lepsza niż zamrażarka

Czy bąblowiec ginie w niskiej temperaturze tak jak chociażby wiele bakterii czy wirusów? Jaja tego tasiemca są bardzo wytrzymałe na niską temperaturę - w temperaturze sięgającej -27 stopni Celsjusza przeżywają niemal dwa miesiące i są w stanie przetrwać nawet 96 godzin w -70 stopniach. Występują w zasadzie na całej północnej półkuli, w tym również w okolicach koła podbiegunowego. Zamrażanie owoców w domowej zamrażarce raczej nie zaszkodzi więc jajom bąblowc

 

 

Źródła:
http://www.dpd.cdc.gov/dpdx/HTML/Echinococcosis.htm
http://www.e-pasozyty.pl/pasozyty-dzieciece/bablowiec/
http://www.pis.gov.pl/?dep=336

 Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

 

 

Bąblowica czyli "choroba brudnych owoców leśnych". Co to za schorzenie, jak można się nim zarazić i czy ma coś wspólnego z lisami

03 lipca 2019

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655