Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

RewriteEngine On RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?pediatra-lublin\.eu [NC] RewriteRule (.*) http://doktormarzena.pl/$1 [R=301,L]             Naszyjniki na ząbkowanie groźne dla życia dziecka                                                                                                                                               
Obalam mity 

 

Biżuteria na ząbkowanie - brak badań naukowych potwierdzających jej skuteczność

 

Coraz większe grono zwolenniczek zdobywa biżuteria na ząbkowanie. Taka biżuteria najczęściej wykonana jest z bursztynu ale  zdarzają się również wyroby z kamienia, drewna i silikonu reklamowane jako zmniejszające ból związany z ząbkowaniem.  Czy to prawda, że taka biżuteria uśmierza ból związany z żabkowaniem.  W magiczną moc bursztynu wierzono już setki lat temu. Ale czy to dowód na jego prozdrowotne działanie. Wszakże z tamtych czasów pochodzi też słynne włożenie Rozalki – siostry Antka – do pieca chlebowego na 3 „zdrowaśki”. A zatem wiara w lecznicza moc jakiegoś środka sprzed setek lat nie stanowi  dowodu na jego skuteczność. A co mówią producenci. Otóż producenci takich gadżetów zapewniają, że bursztyn po nagrzaniu się od ciała dziecka wydziela kwas bursztynowy, który ma działanie prozdrowotne i przeciwbólowe. Są to jednak zapewnienia producentów nie poparte żadnymi badaniami naukowymi. W literaturze medycznej opartej na faktach a nie gusłach i zabobonach, nie znajdzie się żadnego opracowania naukowego  dowodzącego w sposób naukowy, że bursztyn ma działanie uśmierzające ból w ząbkowaniu. Wykazano wręcz, że bursztyn nie uwalnia kwasu bursztynowego w wyniku nagrzania się od skóry, a nawet gdyby jakimś cudem go wydzielił, to kwas bursztynowy nie ma dziełania przeciwbólowego. W literaturze faktu można natomiast znaleźć informacje o 7 miesięcznym dziecku, które się zadławiło urwanymi koralikami i o 18. miesięcznym dziecku, które udusiło się naszyjnikiem z bursztynu w czasie drzemki. Dodatkowym aspektem przemawiającym za nie stosowaniem bursztynowych naszyjników jest fakt kolonizowania go przez florę bakteryjną skóry, w tym przez gronkowca złocistego. Ze względu na częstą obecność wyprzeni w fałdach skórnych szyi u niemowląt, kolonizacja gronkowcem złocistym skóry tej okolicy pochodząca z naszyjnika bursztynowego może okazać się zgubna dla dziecka, u którego otwarte rany tej okolicy zostaną zakażone gronkowcem złocistym. Mając na uwadze brak naukowego potwierdzenia na skuteczność bursztynu w leczeniu bólu w czasie ząbkowania i możliwść uduszenia się dziecka lub zadlawienia koralikami po rozerwaniu sznurka z bursztynem, Amerykańska Akademia Pediatrii i oraz Amerykańska Agencja ds. i Leków (FDA- Food and Drug Administration) rekomendują, wręcz ostrzegają,  by u dzieci nie stosować żadnych naszyjników ani bransoletek bursztynowych. 

 

Jak uśmierzyć ból związany z ząbkowaniem wg Amerykańskiej Akademii Pediatrii

 

Amerykańska Akademia Pediatriii (AAP) zaleca by masować dziąsła ząbkującego niemowlęcia palcem lub podawać gumowe gryzaki schłodzone w lodówce (ale nie zamrożone). Można również podać dziecku schłodzone jabłko lub schłodzonego banana.  AAP nie zaleca żeli na ząbkowanie ponieważ są one szybko wypłukiwane z dziąseł przez slinę i przez to nie mają działania terapeutycznego.  Ponadto żele zawierające miejscowe środki znieczulające mogą powodować tzw. methemoglobinemię przez co zmniejsza się u dziecka stężenie hemoglobiny przenoszącej tlen. Wg AAP i FDA wystarczającym postępowaniem w czasie ząbkowania jest podawanie schłodzonych gryzaków i masaż palcem dziąseł. W cięższych przypadkach ząbkowania bezpiecznym sposobem postępowania jest podanie paracetamolu. 

 

I na koniec taka dygresja.

Czy rodzice, którzy bezmyślnie wierzą w tego typu metody, jak biżuteria na ząbkowanie, w sytuacji gdy sami borykają się np. z bólem zęba, czy w takich sytuacjach wieszają sobie naszyjnik z bursztynu, czy też stosują leki przecwibólowe. Zapewne stosuja leki przeciwbólowe. Traktujmy swoje dzieci jak traktujemy siebie. Stosujmy u dzieci te same metody, które stosujemy u siebie. I co najważniejsze. zarówno u siebie , jak i u dziecka stosujmy metody oparte na wiedzy naukowej. Nie dajmy się nabijać w butelkę szarlatanom, którzy na naszej wierze w alternatywne metody leczenia a przede wszyskim naszej niewiedzy zbijają majątek oferując metody kompletnie pozbawione działania, a mogące stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowia i życia naszego lub naszego dziecka. 

 

Źródło

https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/teething-tooth-care/Pages/Amber-Teething-Necklaces.aspx

 Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Biżuteria na ząbkowanie groźna dla życia dziecka

19 lipca 2020

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655