Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

Właściwa pielęgnacja okolicy pieluszkowej to najważniejszy sposób zapobiegania pieluszkowemu zapaleniu skóry. Niestety powszechnie stosowane husteczki nawilżające często sa powodem nasilenia problemu. Zawieraja bowiem szereg substancji chmicznych i zapachowych, które moga wykazaywać silne działanie uczulające i drażniące. Dlatego jako pediatra z duzym zadowoleniem przyjęłam pojawienie sią na rynku chusteczek wodnych, których głównym składnikiem jest woda. Chusteczki wodne to ulepszona wersja wacika z woda. Dlaczego ulepszona. Bo można ją zabrać na spacer. Bo zawierają dodatkowe substacje o charakterze dezynfekującym (ekstrakt z pestek greipfruta) oraz  pielęgnujących (gliceryna). Moją uwagę przyciągnęły chusteczki dwóch producentów.

1. Chusteczki WateerWipes dla noworodków i niemowląt - zawierają 99,9% wody. Jedynym składniekiem innym niż woda jest 1 kropla ekstraktu z pestek grejpfruta, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Chusteczki te rekomendowane sa nawet dla bardzo delikatnej skóry wczesniaka. Skład idealny, nie ma niczego, co mogłoby podrażniać delikatna skóre noworodka i małego niemowlęcia. 

Chusteczki WaterWipes dla noworodków i niemowlat posiadają atesty Allergy UK (Brytyjskie Towarzystwo Alergologiczne), Francuskiego Stowarzyszenia Profilaktyki Alergii oraz Północnoamerykańskiego Stowarzyszenia Atopowego Zapalenia Skóry.

 

Dodatkowym atutem tych chusteczek jest dokładna instrukcja uzytkowania. Producent zaleca:

1. Używaj chusteczek WaterWipes odpowiedzialnie. Chusteczki nigdy nie powinny być wyrzucane do toalety!

2. Zalecamy by otworzyć opakowanie w ciągu 18 miesięcy od daty produkcji i zużyć jego zawartość w ciągu miesiąca od otwarcia.

3. Ponieważ WaterWipes nie zawierają środków chemicznych, które wiążą płyn w chusteczkach, zawarta w nich woda może spłynąć na spód opakowania. Aby rozwiązać ten problem, poprawnie zamknij opakowanie, obróć opakowanie chusteczek WaterWipes do góry dnem, a następnie delikatnie ściśnij i ugniataj opakowanie przez kilka sekund. W ten sposób woda zostanie równomiernie rozprowadzona po zawartości opakowaniu, a chusteczki odzyskają swoją wilgotność i będą znów tak świeże, jak wtedy, gdy wyprodukowaliśmy je w naszych sterylnych pomieszczeniach.

 

Producent deklaruje, ze jego produkt u można używać również do oczyszczania skóry twarzy niemowlęcia i co najważniejsze deklaruje, ze do 2021 roku jego chusteczki będą biodegradowalne.

 

W opakowaniu jest 60 chusteczek. 

 

 

2. Chusteczki chusteczki WaterWipes Soapberry – to drugi produkt  Edwarda McCloskey – ojca, który szukał rozwiązania problemu nawracających odparzeń od pieluszek u swojej malutkiej córeczki.także wyciąg z orzechów mydlanych. Chusteczki te poza wadą i wyciąiem z ekstraktu grejpfruta zawierają wyciąg z orzechów mydlanych , który wspomaga właściwości oczyszczające chusteczek za sprawą saponin: naturalnego i delikatnego środka o działaniu myjącym. Dzieki ekstraktowi z pestek Grejpfruta i wyciągowi z orzechów mydlanych chusteczki 

łagodnie, a zarazem skutecznie oczyszczają skórę z większych zabrudzeń. Również tych chusteczek  można używać do mycia innych niż pupa, części ciała. Nadają się do mycia twarzy i raczek. Chusteczek można używać od pierwzych dni życia. Również w przypadku tych chusteczek nie można sie przyczepić do składu. Skłąd naturalny, nie powodujący podrażnień. Instrukcja uzytkwoania chusteczek podobna jak w wersji  bez saponin.

 

W opakowaniu jest 60 chusteczek. 

 

3. Ciekawym produktem sa chusteczki poslkiego producenta h2O Wipes. W swoim składzi chusteczki mają tylko 4 składniki: Aqua, Citrus Grandis (Grapefruit) Fruit Extract, Glicerin, Ascorbic Acid. Poza woda i ekstraktem z grepfruta, chusteczki zawieraja pielęgnującą i nawilżającą glicerynę i witaminę C. Skład dobry, nie zawiera substancji, które moglyby podrażnia delikatną skórę niemowlęcia. 

Produkt jest przebadany dermatologicznie.

Zawiera instrukcję użytkowania:

1. Przechowuj tylko w oryginalnym opakowaniu.

2. Przed zakupem sprawdź termin ważności, a po otwarciu zużyj w przeciągu miesiąca.

3. Przechowuj z dala od dzieci, w suchym i chłodnym miejscu."

 

Przenoszenie chusteczek, nie zawierających konserwantów innych niż ekstarkt z pestek grejpfruta i witamina C, przenoszenie chusteczek do innego opakowania może spowodowac ich zanieczyszczenie. 

 

Producent informuje również, ze dzięki temu, że chusteczki nie zawierają żadnych substancji chemicznych wiążących wodę, jej nadmiar po jakimś czasie może znaleźć się na dnie opakowania. Jeśli tak się stało, należy odwrócić opakowanie do góry nogami, aby woda mogła tam wrócić.

 

 

Podsumowanie

Produkty obu producentów sa godne polecenia. Są ulepszoną wersją wacika nasączonego wodą. Warte używania wszędzie, w domu i poza, ale mając na uwadze nasze środowisko, które musi jeszcze służyć kolejnym pokoleniom, używajmy w domu wacików nasączonych woda,  chusteczki zostawmy na specjalne okoliczności.

 

Przeczytaj również Pieluszkowe zapalenie skóry u niemowląt i małych dzieci

 

Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorów dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

Chusteczki wodne - poleca pediatra - najlepsze do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka

19 czerwca 2020

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655