Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

            Czerwone lub ceglaste plamy na pieluszce – czy to może być krew w moczu noworodka                                                                                                                                                Tekst alternatywny    
Czerwona lub ceglasta plama na pieluszce 

 

Zdarza się, że w oddziałach noworodkowych lub co gorsze po wypisie ze szpitala, przerażeni rodzice szukają pomocy z powodu odkrycia na pieluszce ceglastych lub czerwonych plam. Pierwsze podejrzenie to oczywiście krew w moczu. Zaczynają się gorączkowe poszukiwania w internecie - co takie znalezisko może oznaczać.

 

Zagęszczony mocz i moczany 

 

Okazuje się, że nie musi oznaczać niczego niepokojącego. W pierwszych dniach po urodzeniu, jeszcze w czasie spadku masy ciała, noworodek wydala bardzo gęsty mocz. W takim zagęszczonym moczu wytrącają składniki krystaliczne zwane moczanami bezpostaciowymi. Duża ilość moczanów w moczu prowadzi do powstawania na powierzchni pieluszki rdzawych lub czerwonych plam.

Jeśli dłużej niż kilka dni po urodzeniu na pieluszce utrzymują się rdzawe lub czerwone plamy świadczące o dużej ilości moczanów w moczu, może to oznaczać, ze noworodek ssie pierś nieefektywnie i z tego powodu oddaje zagęszczony mocz. Taka sytuacja wymaga oceny wskaźników skutecznego karmienia piersią ponieważ noworodek może ssać nieefektywnie a to z kolei może być powodem wydalania zagęszczonego moczu.

 

Krew w moczu

 

Krew w moczu noworodka zawsze oznacza poważną chorobę. Zazwyczaj takie dziecko jest w powazniejszym stanie i ma współistniejące  objawy. Krwiomocz to u takich dzieci nie jest izolowany objaw. Jeśli dziecko, u którego na pieluszce znaleziono rdzawe lub czerwone plamy jest w dobrym stanie, to najbardziej prawdopodobną przyczyną jest zagęszczony mocz i obecność moczanów. Takie dziecko należy nawodnić i w celu wykluczenia patologii układu moczowego wykonać kontrolne badanie moczu.

 

 

 

Moczany bezpostaciowe w moczu noworodka w postaci ceglastych plam. 

 

 

Przeczytaj też Jak w domu pobrać mocz u niemowląt do analizy. 

Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatlogicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad  oraz  wizyt domowych.

 

Więcej porad dotyczących zdrowia i chorób dziecia, porad laktacyjnych i wiele innych przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Czerwone lub ceglaste plamy na pieluszce – czy to może być krew w moczu noworodka

18 czerwca 2020

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655