Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

Zdarza się, że w oddziałach noworodkowych lub co gorsze po wypisie ze szpitala, przerażeni rodzice szukają pomocy z powodu odkrycia na pieluszce ceglastych lub czerwonych plam. Pierwsze podejrzenie to oczywiście krew w moczu. Zaczynają się gorączkowe poszukiwania w internecie - co takie znalezisko może oznaczać.

Okazuje się, że nie musi oznaczać niczego niepokojącego. W pierwszych dniach po urodzeniu, jeszcze w czasie spadku masy ciała, noworodek wydala bardzo gęsty mocz. W takim zagęszczonym moczu wytrącają składniki krystaliczne zwane moczanami bezpostaciowymi. Duża ilość moczanów w moczu prowadzi do powstawania na powierzchni pieluszki rdzawych lub czerwonych plam.

Jeśli dłużej niż kilka dni po urodzeniu na pieluszce utrzymują się rdzawe lub czerwone plamy świadczące o dużej ilości moczanów w moczu, może to oznaczać, ze noworodek ssie pierś nieefektywnie i z tego powodu oddaje zagęszczony mocz. Taka sytuacja wymaga oceny wskaźników skutecznego karmienia piersią ponieważ noworodek może ssać nieefektywnie a to z kolei może być powodem wydalania zagęszczonego moczu.

Krew w moczu noworodka zawsze oznacza poważną chorobę. Jeśli dziecko, u którego w pieluszce znaleziono rdzawe lub czerwone plamy jest w dobrym stanie, to najbardziej prawdopodobną przyczyną jest zagęszczony mocz i obecność moczanów.

Takie dziecko należy nawodnić i w celu wykluczenia patologii układu moczowego wykonać kontrolne badanie moczu.

 

 

 

Moczany bezpostaciowe w moczu noworodka w postaci ceglastych plam. 

 

 

Przeczytaj też Jak w domu pobrać mocz u niemowląt do analizy

 

 

Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatlogicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad  oraz  wizyt domowych.

 

Więcej porad dotyczących zdrowia i chorób dziecia, porad laktacyjnych i wiele innych przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga

Czerwone lub ceglaste plamy na pieluszce – czy to może być krew w moczu noworodka!

18 czerwca 2020

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655