Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog
dr n.med. Marzena Kostuch
Tel. +48 505 129 655
Polsce odsetek porodów drogą cięcia cesarskiego sięga już prawie 44%. WHO zaleca natomiast by cięciem cesarskim kończyło się nie więcej niż 5-15% ciąż. Cięcie cesarskie powinno być zabiegiem ratującym zdrowie i życie matki i płodu. Tymczasem coraz częściej wybór rodzaju porodu nie zależy od wskazań medycznych tylko jest uzależniony od wyboru pacjentki. Kobiety postrzegają poród drogą cięcia cesarskiego jako bezpieczniejszy dla dziecka i mniej traumatyczny dla rodzącej matki. Wg Fundacji Rodzić po Ludzku główną przyczyną wysokiego odsetka cięć cesarskich w Polsce jest brak dostępu do znieczulenia zewnątrzoponowego i lęk przed bólem. Ale też ten rodzaj porodu w opinii wielu przyszłych mam oceniany jest jako mniej bezpieczny dla dziecka z powodu większego ryzyka niedotlenienia . Czy jednak na pewno tak jest i czy operacja jaką jest cięcie cesarskie jest na pewno bezpieczniejsza dla dziecka. Wydaje się, że większość kobiet nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń jakie niesie za sobą cięcie cesarskie dla życia i zdrowia dziecka.
U noworodka urodzonego cięciem cesarskim bezpośrednio po urodzeniu jest niższa temperatura ciała i noworodki te mają niższe stężenie glukozy w porównaniu z noworodkami urodzonymi siłami natury.
Poród fizjologiczny ułatwia adaptację układu oddechowego noworodka do życia pozamacicznego. Nacisk na klatkę piersiową płodu w czasie porodu naturalnego ułatwia opróżnienie dróg oddechowych rodzącego się dziecka z płynu owodniowego. Opóźnione opróżnianie dróg oddechowych płodu z płynu owodniowego u dzieci z cięcia cesarskiego może mieć poważne konsekwencje, nawet w postaci ciężkiej niewydolności oddechowej i konieczności stosowania mechanicznej wentylacji. W wielu pracach naukowych wykazano, że dzieci urodzone drogami natury rzadziej mają zaburzenia adaptacyjne związane z trudnościami oddechowymi w porównaniu z dziećmi urodzonymi przez cięcie cesarskie. W USA opublikowano badania z analizy 2 milionów porodów w 39. tygodniu ciąży, przy czym analizowano 1 milion porodów zakończonych drogą cięcia cesarskiego i 1 milion porodów zakończonych drogami natury. Wykazano, że elektywne (bez rozpoczętej czynności skurczowej) cięcie cesarskie było obarczone większym ryzykiem zgonu noworodka (804 zgony w przypadku cięcia cesarskiego vs 378 zgonów w przypadku porodu siłami natury) oraz wśród noworodków urodzonych cięciem cesarskim częściej występowały zaburzenia oddychania (zaburzenia oddychania u 11 000 noworodków urodzonych cięciem cesarskim vs 2524 przypadki zaburzeń oddychania u noworodków z porodów fizjologicznych).
Poród siłami natury umożliwia kolonizację dziecka florą fizjologiczną z dróg rodnych i układu pokarmowego matki. Dzięki temu dzieci z porodów naturalnych dzięki kolonizacji przewodu pokarmowego korzystnymi bakteriami z dróg rodnych matki mają mniejsze ryzyko zachorowania na choroby alergiczne i autoimmunologiczne oraz otyłość.
Więcej o roli kolonizacji przewodu pokarmowego noworodka można przeczytać poniżej
Znaczenie flory bakteryjnej przewodu pokarmowego dla rozwoju dziecka
Istnieją doniesienia o możliwym większym ryzyku wystąpienia autyzmu u dzieci urodzonych cięciem cesarskim. Jednak zależność między cięciem cesarskim a autyzmem w późniejszym wieku nie jest jednoznaczna i wymaga jeszcze badań .
W badaniach opublikowanych w 2009 roku przez szwedzkich naukowców stwierdzono, że u dzieci urodzonych drogą cięcia cesarskiego dochodzi do modyfikacji w DNA dziecka, co najprawdopodobniej obok zmian w kolonizacji przewodu pokarmowego, doprowadza do zwiększonego ryzyka chorób alergicznych np. astmy. Przypuszcza się, że przyczyną modyfikacji DNA jest silny stres związany z gwałtownym wydobyciem dziecka z macicy matki. W czasie stresu związanego z porodem u płodu wydzielana jest adrenalina, która pobudza układ odpornościowy i nerwowy płodu do właściwego przygotowania dziecka do życia pozamacicznego. Jednak w czasie porodu fizjologicznego stres jest stopniowany natomiast w czasie elektywnego cięcia cesarskiego stres dla dziecka jest gwałtowny i nagły. Wg badaczy gwałtowny stres u noworodka urodzonego cięciem cesarskim nie tylko zwiększa ryzyko astmy, alergii czy cukrzycy ale również w sposób trwały może zmienić zachowanie dziecka.
Badania wykazały również, że wśród dzieci urodzonych cięciem cesarskim obserwuje się częściej próchnicę. Ma to związek z różną kolonizacją dzieci bezpośrednio po urodzeniu u dzieci urodzonych cięciem cesarskim i fizjologicznie .
Poród cięciem cesarskim jest i powinien być traktowany jako procedura ratująca życie i zdrowie matki i dziecka. Cięcie cesarskie nie powinno być wykonywane bez wskazań medycznych ponieważ niesie za sobą ryzyko zarówno dla matki jak i dziecka.
Źródło
6. Szczepańska J, Szydłowska-Walendowska B, Pawłowska E, Lubowiedzka-Gontarek B. Liczebność bakterii Streptococcus mutans i Lactobacillus sp. w ślinie 3-letnich dzieci urodzonych przez
cesarskie cięcie. Czas Stomatol. 2009: 712–721.
Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.
Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.
Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych.
Treści z serwisu www.pediatra-lublin.eu mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad medycznych, zawartych na moim blogu należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.
© 2017 created with webwavecms.com
Jeśli chcecie Państwo umówić wizytę:
+48 505 129 655