Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

Strona główna

https://www.pediatra-lublin.eu/

 

Porada telefoniczna

https://www.pediatra-lublin.eu/porady-online-i-telefoniczne

 

Więcej interesujacych artykułów o zdrowiu na blogu

https://www.pediatra-lublin.eu/blog

 

W Polsce odsetek porodów drogą cięcia cesarskiego sięga już prawie 44%.  WHO zaleca natomiast by cięciem cesarskim kończyło się nie więcej niż 5-15% ciąż. Cięcie cesarskie powinno być zabiegiem ratującym zdrowie i życie matki i płodu. Tymczasem coraz częściej wybór rodzaju porodu nie zależy od wskazań medycznych tylko jest uzależniony od wyboru pacjentki. Kobiety postrzegają poród drogą cięcia cesarskiego jako bezpieczniejszy dla dziecka i mniej traumatyczny dla rodzącej matki. Wg Fundacji Rodzić po Ludzku główną przyczyną wysokiego odsetka cięć cesarskich w Polsce jest brak dostępu do znieczulenia zewnątrzoponowego i lęk przed bólem. Ale też ten rodzaj porodu w opinii wielu przyszłych mam oceniany jest jako mniej bezpieczny dla dziecka z powodu większego ryzyka niedotlenienia . Czy jednak na pewno tak jest i czy operacja jaką jest cięcie cesarskie jest na pewno bezpieczniejsza dla dziecka. Wydaje się , że większość kobiet nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń jakie niesie za sobą cięcie cesarskie dla życia i zdrowia dziecka.

 

Jakie zatem korzyści dla dziecka niesie poród drogami i siłami natury a jakie zagrożenia niesie cięcie cesarskie.

 

 1. U noworodka urodzonego cięciem cesarskim bezpośrednio po urodzeniu jest niższa temperatura ciała i noworodki te mają niższe stężenie glukozy w porównaniu z noworodkami urodzonymi siłami natury (1).

 

 1. Poród fizjologiczny ułatwia adaptację układu oddechowego noworodka do życia pozamacicznego. Nacisk na klatkę piersiową płodu w czasie porodu naturalnego ułatwia opróżnienie dróg oddechowych rodzącego się dziecka z płynu owodniowego. Opóźnione opróżnianie dróg oddechowych płodu z płynu owodniowego u dzieci z cięcia cesarskiego może mieć poważne konsekwencje, nawet w postaci ciężkiej niewydolności oddechowej i konieczności stosowania mechanicznej wentylacji (2). W wielu pracach naukowych wykazano, że dzieci urodzone drogami natury rzadziej mają zaburzenia adaptacyjne związane z trudnościami oddechowymi w porównaniu z dziećmi urodzonymi przez cięcie cesarskie. W USA opublikowano badania z analizy 2 milionów porodów w 39. tygodniu ciąży przy czym analizowano 1 milion porodów zakończonych drogą cięcia cesarskiego i 1 milion porodów zakończonych drogami natury. Wykazano, że elektywne (bez rozpoczętej czynności skurczowej) cięcie cesarskie było obarczone większym ryzykiem zgonu noworodka (804 zgony w przypadku cięcia cesarskiego vs 378 zgonów w przypadku porodu siłami natury) oraz wśród noworodków urodzonych cięciem cesarskim częściej występowały zaburzenia oddychania (zaburzenia oddychania u 11 000 noworodków urodzonych cięciem cesarskim vs 2524 przypadki zaburzeń oddychania u noworodków z porodów fizjologicznych) (3).

 

 

 1. Poród siłami natury umożliwia kolonizację dziecka florą fizjologiczną z dróg rodnych i układu pokarmowego matki. Dzięki temu dzieci z porodów naturalnych dzięki kolonizacji przewodu pokarmowego korzystnymi bakteriami z dróg rodnych matki mają mniejsze ryzyko zachorowania na choroby alergiczne i autoimmunologiczne oraz otyłość.

      Więcej o roli kolonizacji przewodu pokarmowego noworodka można przeczytać poniżej

      https://www.pediatra-lublin.eu/znaczenie-flory-bakteryjnej-przewodu-pokarmowego-dla-rozwoju-dziecka

 

 1. Istnieją doniesienia o możliwym większym ryzyku wystąpienia autyzmu u dzieci urodzonych cięciem cesarskim. Jednak zależność między cieciem cesarskim a autyzmem w późniejszym wieku nie jest jednoznaczna i wymaga jeszcze badań (4).

 

 1. W badaniach opublikowanych w 2009 roku przez szwedzkich naukowców stwierdzono, że u dzieci urodzonych drogą cięcia cesarskiego dochodzi do modyfikacji w DNA dziecka, co najprawdopodobniej obok zmian w kolonizacji przewodu pokarmowego, doprowadza do zwiększonego ryzyka chorób alergicznych np. astmy. Przypuszcza się, że przyczyną modyfikacji DNA jest silny stres związany z gwałtownym wydobyciem dziecka z macicy matki. W czasie stresu związanego z porodem u płodu wydzielana jest adrenalina, która pobudza układ odpornościowy i nerwowy płodu do właściwego przygotowania dziecka do życia pozamacicznego. Jednak w czasie porodu fizjologicznego stres jest stopniowany natomiast w czasie elektywnego cięcia cesarskiego stres dla dziecka jest gwałtowny i nagły. Wg badaczy gwałtowny stres u noworodka urodzonego cięciem cesarskim nie tylko zwiększa ryzyko astmy, alergii czy cukrzycy ale również w sposób trwały może zmienić zachowanie dziecka (5).

 2. Badania wykazały również, ze wśród dzieci urodzonych cięciem cesarskim obserwuje się częściej próchnicę. Ma to związek z różną kolonizacją dzieci bezpośrednio po urodzeniu u dzieci urodzonych cięciem cesarskim i fizjologicznie (6).

 

Poród cięciem cesarskim jest i powinien być traktowany jako procedura ratująca życie i zdrowie matki i dziecka. Cięcie cesarskie nie powinno  być wykonywane bez wskazań medycznych ponieważ niesie za sobą ryzyko zarówno dla matki jak i dziecka. 

 

 

Źródło

 1. Odent M. Cesarskie cięcie a poród naturalny. Wątpliwości, konsekwencje, wyzwania. Wrocław: Fundacja Kobieta i Natura; 2010. 52–76
 2. Roth-Kleiner M, Wagner B, Bachmann D, Pfenninger J. Respiratory distress syndrome in near –term babies after caesarean section. Swiss Med Wkly. 2003, 133, 283-288
 3. Signore C, Klebanoff M. Neonatal morbidity and mortality after elective cesarean delivery. Clin Perinatol. 2008, 35, 361-371.
 4. Tianyang Zhang, Anna Sidorchuk, PhD; Laura Sevilla-Cermeño, Alba Vilaplana-Pérez, Zheng Chang, Henrik Larsson: Association of Cesarean Delivery With Risk of Neurodevelopmental and Psychiatric Disorders in the Offspring A Systematic Review and Meta-analysis. JAMA Network Open. 2019;2(8):e1910236. doi:10.1001/jamanetworkopen.2019.10236
 5. Schlinzig T, Johansson S, Gunnar A et al. Norman M. Epigenetic modulation at birth – altered DNA-methylation in white blood cells after Caesarean section. Acta Paediatr. 2009; 98(7): 1096–1099.

    6. Szczepańska J, Szydłowska-Walendowska B, Pawłowska E, Lubowiedzka-Gontarek B. Liczebność bakterii Streptococcus mutans i Lactobacillus sp. w ślinie 3-letnich dzieci urodzonych przez 

         cesarskie cięcie. Czas Stomatol. 2009: 712–721.

 

Czy cięcie cesarskie jest korzystne dla noworodka-odpowiada pediatra

19 kwietnia 2020
Sezon na infekcje w pełni. W leczeniu układu oddechowego często wykorzystujemy sprzęt do nebulizacji. czy każdy inhalator jest skuteczny i każdy możemy używać do wszystkich leków. O tym i innych praktycznych aspektach mówi artykuł "Jak wybrać właściwy nebulizator?"

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655