Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

            Czy gorączka u dziecka jest wskazaniem do podania antybiotyku - ped                                                                                                                                                   

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655

 

 

 

 

 

 

 

Czy gorączka zawsze jest wskazaniem do podania antybiotyku

 

Gorączka jest bardzo częstym objawem występującym w różnych stanach chorobowych organizmu. Za prawidłową temperaturę ciała uznano temperaturę 36,6°C. Należy jednak pamiętać, że taka temperatura ciała występuje pod pachą. Gdy mierzymy temperaturę w odbytnicy , jest ona wyższa od tej mierzonej pod pachą o pięć kresek czyli pół stopnia Celsjusza. Pomiar w ustach jest o trzy kreski wyższy od tego mierzonego pod pachą. Również temperatura mierzona w uchu jest o pięć kresek wyższa od tej mierzonej pod pachą. Najdokładniejszy pomiar temperatury polega na pomiarze termometrem cieczowymi pod pachą. Termometr cieczowy wygląda jak rtęciowy. Jednak rtęć została zastąpiona stopem metali  galinstanem czyli eutektycznym stopem galu, indu i cyny. Mimo, ze część pacjentów skarży się, że jest go trudno zbić i trzeba użyć do tego dużego wysiłku, obecnie jest to najdokładniejszy sposób pomiaru temperatury. Pomiar temperatury termometrami bezdotykowymi obarczony jest dużym ryzykiem błędu. Osobiście bardzo polecam użycie termometrów cieczowych. By dziecko w czasie pomiaru temperatury takim termometrem chciało współpracować w warunkach dyskomfortu spowodowanego chorobą, warto poćwiczyć pomiar temperatury w czasie zdrowia, wtedy można spodziewać się lepszej współpracy dziecka w czasie pomiaru temperatury w okresie choroby. Dobrymi termometrami są też termometry elektroniczne dotykowe do pomiaru temperatury ciała pod pachą. Są to termometry do stosowania pod pachę, tylko elektroniczne. Temometr taki mierzy dosyć dokładnie temperaturę ciała i znacznie szybciej niż cieczowy. Zakończenie pomiaru termometr sygnalizuje dźwiękiem.

 

W jakich stanach chorobowych występuje temperatura?

 

  1. Gorączka występuje w stanach infekcyjnych. Zarówno bakteryjnych jak i wirusowych. Mając na uwadze, że blisko 80-90% infekcji jakie występują u dzieci to infekcje wirusowe, częściej gorączka będzie towarzyszyła infekcjom wirusowym. Do typowych objawów infekcji wirusowych należy wodnisty przeźroczysty katar w początkowym stadium infekcji, suchy, często męczący kaszel również w początkowym stadium infekcji, często bóle kostno-stawowe, uczucie ogólnego rozbicia, ból gardła. Tym objawom często towarzyszy podwyższona temperatura ciała dziecka, często nawet powyżej 39°C. W miarę trwania infekcji wirusowej kaszel najczęściej staje się mokry, odkrztuszana wydzielina początkowo jest wodnista a następnie staje się gęsta. Podobnie katar, początkowo wodnisty, w kolejnych dniach trwania infekcji staje się gęsty, często przybiera barwę zieloną lub żółtą. A zatem nawet wysoka temperatura może być objawem infekcji wirusowej i nie wymaga podania antybiotyku. Dzieci mogą gorączkować w czasie infekcji wirusowych nawet 3-5 dni. Oczywiście dziecko tak długo gorączkujące bezwzględnie wymaga badania lekarskiego. Gorączka może być jedynym objawem infekcji wirusowej. U niemowląt i dzieci do 2 roku życia często pierwszą przyczyną wysokiej gorączki jest tzw. tzw. rumień nagły, choroba szósta albo gorączką trzydniowa (tzw. „trzydniówka”). Jest to łagodna infekcja wirusowa małych dzieci, której często jedynym objawem jest bardzo wysoka temperatura, trudna do zbicia, sięgająca nawet 40°C. Gorączka jest więc częstym objawem infekcji wirusowych u dzieci i nie jest objawem, który decyduje o włączeniu antybiotyku. Gorączka występuje oczywiście również w infekcjach bakteryjnych. Jednak często stan dziecka jest wtedy cięższy. O ile przy infekcjach wirusowych po obniżeniu temperatur dziecko zaczyna się bawić i zachowywać jak zdrowe, o tyle przy infekcjach bakteryjnych stan dziecka może być cięższy i mimo obniżenia temperatury,  nie wraca do stanu prawidłowego. Jednak o włączeniu antybiotyku zawsze powinien decydować lekarz.

 

  1. Rzadszymi przyczynami podwyższonej temperatury ciała dziecka mogą być alergie, choroby autoimmunologiczne, nowotwory.

 

Zawsze należy zgłosić się szybko do lekarza, gdy gorączce towarzyszy:

# duszność – rodzice często interpretują to jako głośny oddech, charczenie przy oddychaniu,

# ciężki stan dziecka, dziecko jest podsypiające, nie budzi się mimo obniżonej temperatury ciała, ma zaburzenia świadomości,

# częste wymioty (sporadyczne wymioty przy ogólnym stanie zdrowia nie muszą być wskazaniem do pilnego kontaktu z lekarzem),

# silny ból głowy z zaburzeniami świadomości,

# krwotoczna wysypka (krwotoczna wysypka to wylewy krwi podskórne),

# nasilony kaszel,

# białe naloty na gardle – mogą oznaczać anginę paciorkowcową, ale nie muszą. Angina zawsze wymaga podaży antybiotyku.

# silny ból brzucha,

# pieczenie przy oddawaniu moczu, częstomocz, bóle pleców z towarzyszącymi objawami przy oddawaniu moczu,

# każdy inny objaw, który niepokoi rodziców dziecka.

 

Podsumowując

 

Najczęstszą przyczyną gorączki u dziecka jest infekcja wirusowa. Gorączka przy infekcji wirusowej może być wysoka. A zatem pojawienie się gorączki u dziecka nie musi oznaczać konieczności podania antybiotyku.

 

Przeczytaj również Rumień nagły czyli gorączka trzydniowa

                               Gorączka u dziecka - jak i kiedy zwalczać - rady pediatry

 Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Czy gorączka u dziecka jest wskazaniem do podania antybiotyku - pediatra radzi. 

23 lutego 2020