Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

            Czy kobieta karmiąca piersią może wypić drinka                                                                                                                                                Tekst alternatywny    
Czy kobieta karmiąca piersią może wypić drinka

 

Najbezpieczniejszą dla karmionego niemowlęcia formą spożycia alkoholu jest oczywiście brak spożycia alkoholu przez karmiącą matkę. Jednak zdarzają się sytuacje w życiu każdego człowieka, gdy np. chcielibysmy wypić toast na weselu przyjaciół. Czy może go wypić również kobieta karmiąca? 

Chociaż częste i nadmierne picie alkoholu jest zdecydowanie odradzane, nie ma nic złego w okazjonalnym wypiciu drinka przez karmiącą kobietę. 

 

Czy alkohol przenika do kobiecego pokarmu?

 

Zdecydowanie tak. Alkohol występuje w mleku kobiecym w takim samym stężeniu, w jakim występuje we krwi matki. Jeśli znane jest stężenie alkoholu we krwi matki, znane jest jego  stężenie w mleku. Najwyższe stężenie alkoholu znajduje się w mleku kobiecym 30-60 minut po jego spożyciu, jeśli alkohol był spożywany bez jedzenia i po 60-90 minutach jeśli spożywany był wraz z jedzeniem. Jednak czas wykrywania alkoholu w mleku kobiecym wydłuża się w miarę zwiększania spożycia alkoholu. I tak po wypiciu jednego standardowego drinka, alkohol stwierdza się w mleku kobiecym przez 2-3 godziny. Ale już po wypiciu 2 drinków, alkohol w mleku kobiecym stwierdza się przez 4-5 godzin, a po wypiciu 3 drinków nawet 6-8 godzin. Metabolizm alkoholu u dorosłych wynosi około 28g w ciągu 3 godzin, więc matki, które spożywają alkohol w umiarkowanych iościach, moga zazwyczaj wrócić do karmienia piersią po 2-3 godzinach od spożycia alkoholu. 

Czas przez jaki wykrywany jest alkohol w mleku matki zależny jest jeszcze od wielu innych czynników, nie tylko od ilości spożytego alkoholu.

A mianowicie:

1. Jak szybko alkohol został spożyty.

2. Czy był spożywany na czczo, czy z jedzeniem. Spożywane przez człowieka jedzenie zmniejsza szybkość wchłaniania alkoholu do krwioobiegu. Najwyższe stężenie alkoholu znajduje się w mleku kobiecym 30-60 minut po spożyciu alkoholu, jeśli alkohol spożywany był na czczo i 60-90 minut jeśli spożywany był wraz z jedzeniem. 

3. Jaka jest masa ciała matki - matki cięższe metabolizują alkohol szybciej od matek drobniejszych. 

4. Jak szybko matka metabolizuje alkohol. 

 

By zminimalizować wpływ alkoholu na dziecko, kobieta która planuje wypić  drinka powinna nakarmić dziecko tuż przed jego wypiciem. Następnie czas przystawienia dziecka do piersi powinien być zależny od iości wypitego alkoholu. Ilość alkoholu, który eliminuje organizm człowieka w ciagu 3 godzin to 355 ml 5% piwa, 148 ml 11% wina, 44 ml 40% alkoholu. 

 

Jaki wpływ ma spożywany przez matkę alkohol na dziecko karmione piersią

 

Umiarkowane spożycie alkoholu do jednego drinka dziennie, z przerwą w karmieniu piersią do 2-3 godzin od spożycia alkoholu, nie będzie miało negatywnego wpływu na dziecko. Jednak alkohol może zaburzać odruch oksytocynowy i dłuższe spożywanie alkoholu, zwłaszcza w nadmiernych ilościach, może skrócić czas karmienia persią z powodu mniejszej produkcji mleka. Nadmierne spożycie alkoholu przez matkę karmiącą może zaburzać wzorzec snu u dziecka, dziecko staje się senne, rzadzej wybudza się do karmienia. Przewlekłe narażenie dziecka na alkohol może także zaburzać jego rozwój. 

Wpływ alkoholu na dziecko będzie też uzależniony od wieku dziecka. Do 3 miesiąca życia, z powodu niedojrzałości wątroby, dziecko metabolizuje alkohol dwa razy dłużej niż człowiek dorosły. 

 

Czy odciaganie pokarmu może zmniejszyć zawartość alkoholu w mleku matki

 

Nie. Stężenie alkoholu w mleku matki jest zasadniczo takie samo jak stężenie alkoholu we krwi matki. Odciąganie pokarmu nie przyspieszy jego eliminacji z pokarmu. Mleko matki nie kumuluje alkoholu. Alkohol  w pokarmie będzie się tak długo utrzymywał, jak długo będzie obecny we krwi matki. Ponieważ stężenie alkoholu we krwi matki z czasem spada, stężenie alkoholu w pokarmie matki również będzie spadało. Jedynym wskazaniem do odciągania pokarmu będą przepełnione piersi matki i konieczność ich opróżnienia w czasie kiedy jeszcze nie będzie można przystawić dziecka do piersi z powodu obecności alkoholu w pokarmie. 

Odpoczynek matki, odciąganie pokarmu, picie dużej iości wody,picie kawy nie przyspieszy eliminacji alkoholu z organizmu i mleka.

 

Jeśli wypiłaś alkohol a karmisz piersią.

1. Nigdy nie śpij z dzieckiem w jednym łóżku jeśli spożywałaś alkohol. W takim przypadku sen w jednym łóżku może zwiększyć ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. 

2. Po spożyciu alkoholu nie opiekuj się dzieckiem. Opiekę nad dzieckiem powinna przejąć osoba, która nie piła alkoholu.

3. Przystaw dziecko do piersi najwcześniej 2-3 godziny po spożyciu niewielkiego drinka. Im większa ilość wypitego alkoholu, tym dłuższa przerwa miedzy spożytym  alkoholem a bezpiecznym przystawieniem dziecka do piersi. 

 

Przeczytaj też Kawa a karmienie piersią

                       Alkohol w czasie ciąży

 

Źródło

Alcohol and breastfeeding. Haastrup MB, Pottegård A, Damkier P. Basic Clin Pharmacol Toxicol. 2014 Feb;114(2):168-73. doi: 10.1111/bcpt.12149. Epub 2013 Nov 7.

 Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Czy kobieta karmiąca piersią może wypić drinka

23 lutego 2020

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655