Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

            Czy koronawirusem można zarazić się poprzez kontakt z wodą, w której były osoby zakażone                                                                                                                                                     

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655

 

 

 

 

 

 

 

Czy możliwa jest transmisja koronowirusa za pośrednictwem wody 

 

Woda w basenie i wannie a koronawirus

 

Według dostępnej wiedzy naukowej transmisja wirusa odbywa się głównie drogą kropelkową. Istnieje niewiele dowodów naukowych wskazujących na transmisję wirusa drogą fekalno-oralną. W związku z powyższym ryzyko zakażenia koronawirusem poprzez kontakt z wodą na basenie, z którego korzystały osoby zakażone, jest niewielkie.

Również według amerykańskiego Centers for Disease Control and Prevention (CDC) , obecnie nie ma dowodów na to, że SARS-Cov-2, wirus wywołujący COVID-19, może przenosić się na ludzi przez wodę w basenach, wannach z hydromasażem lub w przez wodę z domowej wanny. Chlorowanie wody wg CDC powinno inaktywować wirusa. 

Oczywiście poza basenem należy nosic maseczkę i zachowwywac dystans społeczny. 

 

Koronawirus a woda pitna

 

 Zgodnie z obecnym stanem wiedzy, koronawirus SARS-CoV-2 nie przenosi się przez wodę pitną. Technologie uzdatniania wody stosowane przez  zakłady wodociągowe usuwają i niszczą wirusy, dzięki czemu woda pitna nie rozprzestrzenia zagrożeń dla zdrowia. Wody podziemne zwykle pozostają wolne od patogennych wirusów.

 

Źródło

1. https://www.gov.pl/web/koronawirus/porady

2. https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/community/parks-rec/aquatic-venues.htmlPotrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

 

Czy koronawirusem można zarazić się poprzez kontakt z wodą, w której były osoby zakażone

31 października 2020