Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

            Czy moje 3 miesięczne dziecko ma zaparcia lub biegunkę? - Stolec i jego częstość u niemowląt i małych dzieci                                                                                                                                                Tekst alternatywny    
Jak często noworodek  oddaje stolce

 

Częstość oddawania stolca u niemowląt jest indywidualna i zależy w dużej mierze od sposobu karmienia. Pierwszy stolec jaki dziecko oddaje po urodzeniu jest ciemnozielony i jest to tzw. smółka. Z reguły noworodek oddaje smółkę już w pierwszej dobie życia. Przez kolejne 1-3 dni noworodek oddaje jaśniejsze, ale nadal zielone tzw. przejściowe stolce. Dzieci karmione piersią w pierwszych dniach po urodzeniu oddają bardzo liczne stolce, często po każdym przystawieniu do piersi, w praktyce oznacza to kilkanaście stolców na dobę. Od 2.-3. tygodnia życia dziecka liczba stolców zmniejsza się i przeciętnie wynosi 4-5 stolców na dobę. Stolce noworodka i niemowlęcia karmionego piersią są luźne, mogą być nawet półpłynne. Wiele mam obawia się, że ich dziecko ma biegunkę. Tymczasem luźna konsystencja stolca dziecka karmionego piersią jest fizjologią. Stolce niemowląt karmionych piersią są żółte, luźne, papkowate, mają też charakterystyczny zapach.

 

Czy moje dziecko ma zaparcia

 

Na przełomie 2. i 3. miesiąca życia u części dzieci liczba stolców wyraźnie zmniejsza się i niemowlęta te zaczynają oddawać stolce z częstością raz na kilka dni, nawet raz na 5-10 dni. Dzieje się tak, ponieważ mleko ludzkie jest doskonałe i niemowlęta te trawią pokarm własnych mam prawie bezresztkowo. Mimo tak rzadkiego oddawania stolców, stolce nadal są papkowate lub półpłynne. I taka częstość oddawania stolce nie świadczy o zaparciach, jest bowiem fizjologią. A zatem dopóki dziecko oddaje miękki, papkowaty lub półpłynny stolec, nie ma zaparć. O zaparciach świadczy konsystencja stolca. Twardy, bobkowaty oddawany nawet kilka razy dziennie stolec świadczy o zaparciu. Wprowadzenie do diety dziecka mleka modyfikowanego powoduje, że stolce stają się bardziej spoiste i gęste a nawet mogą być uformowane. Z kolei wprowadzenie do diety owoców i warzyw powoduje, że stolce stają się mniej spoiste, choć u niektórych dzieci obserwuje się przejściowo znaczne zwiększenie spoistości stolca w trakcie rozszerzania diety.

 

Co to jest dyschezja niemowlęca

 

Duża część rodziców niemowląt niepokoi się tym, iż niemowlę przed oddaniem stolca napina się, stęka i robi się czerwone. Wg rodziców tych niemowląt oddanie stolca sprawia dziecku duży wysiłek. A mimo tego dziecko oddaje w końcu luźny stolec. Zachowanie takie, określane jako dyschezja niemowlęca, często przez rodziców interpretowane jest jako zaparcia lub kolka. Tymczasem najczęściej spowodowane jest niedojrzałością czynnościową przewodu pokarmowego. W czasie oddawania stolca dziecko zaciska mięsień okrężny odbytu, zamiast go rozluźnić i w tym samym czasie próbuje oddać stolec. Objaw ten ustępuje po kilku tygodniach, czasami miesiącach, nie świadczy o żadnym stanie chorobowym i jest niegroźny, choć może być uciążliwy, dla dziecka. Rodzice często pomagają niemowlętom w takich sytuacjach w oddawaniu stolca poprzez wkładanie końcówki termometru do odbytu dziecka Takie postępowanie nie jest rekomendowane ponieważ może uszkodzić śluzówkę odbytu a nawet może dojść do przedziurawienia odbytu. Również częste stosowanie rurek windi nie jest rekomendowane  ponieważ takie postępowanie zaburza wykształcenie się prawidłowego odruchu wypróżniania się dziecka.

 

Jak często stolce oddaje dziecko w wieku 1-2 lat

 

W wieku poniemowlęcym dziecko najczęściej oddaje 1-2 uformowane stolce dziennie.

 

 

Przeczytaj też  Czy zielony kolor kupki niemowlęcej świadczy o chorobie?

 Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

 

 

 

 

Czy moje 3 miesięczne dziecko ma zaparcia lub biegunkę? - Stolec i jego częstość u niemowląt i małych dzieci 

01 lutego 2020
Sezon na infekcje w pełni. W leczeniu układu oddechowego często wykorzystujemy sprzęt do nebulizacji. czy każdy inhalator jest skuteczny i każdy możemy używać do wszystkich leków. O tym i innych praktycznych aspektach mówi artykuł "Jak wybrać właściwy nebulizator?"

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655