Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

RewriteEngine On RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?pediatra-lublin\.eu [NC] RewriteRule (.*) http://doktormarzena.pl/$1 [R=301,L]             Czy należy myć jaja przed ich wykorzystaniem w kuchni. Odpowiedź na tak zadane pytanie brzmi NIE.                                                                                                                                                     
Dlaczego nie należy myć jaj pod bieżącą wodą

 

Większość z nas ryzyko zarażenia się salmonellozą wiąże ze zjedzeniem surowego tatara czy wypiciem kogla-mogla. Tymczasem salmonellozą można się zarazić w wyniku niewłaściwej obróbki jaj. W tym o dziwo, w wyniku mycia jaj. Jaja to jeden z podstawowych produktów używanych w kuchni. By wydłużyć ich okres przydatności do spożycia należy przechowywać je w lodówce, najlepiej w specjalnym pojemniku, tak by jaja nie kontaktowały się z innymi środkami spożywczymi znajdującymi się w lodówce. Przed włożeniem do lodówki jaj nie należy myć ani sparzać, ponieważ na skorupce jest ochronna membrana, która wydłuża świeżość jaj. Zmycie jej wydatnie skraca okres przechowywania i przydatności jaj do spożycia. Również producentom przepisy zabraniają myć jaj przed ich sprzedażą. Czy zatem jaja należy myć przed ich wykorzystaniem w kuchni. I tu sprawa nie do końca jest taka oczywista. Znawcy tematu uważają, że mycie jaj pod bieżącą wodą może przyczynić się do rozproszenia znajdujących się na skorupkach jaj bakterii wraz z pryskającą wodą na inne produkty znajdujące się w kuchni, blat kuchni, zlew. Dlatego zalecane jest sparzenie jaj bezpośrednio przed użyciem a nie ich mycie w bieżącej wodzie.

 

Jaja należy sparzać a nie myć

 

Dlaczego to jest tak ważne by zmniejszyć liczbę bakterii na skorupce przed użyciem jaj, równocześnie nie rozpryskując ich po całej kuchni strumieniem bieżącej wody. Przede wszystkim z powodu ryzyka ciężkich zatruć pokarmowych. Na powierzchni jaja znajdują się bakterie patogenne dla człowieka takie, jak Escherichia coli, Salmonella, Staphylococcus czy Yersinia. Na skorupkach jaj kur hodowanych w systemie ściółkowym znajduje się też wiele grzybów i wytwarzanych przez nie mikotoksyn. Oczywiście również sam cykl produkcyjny i kontakt jaj ze skórą ludzi pracujących w kurnikach sprzyja ich dodatkowej kolonizacji bakteriami Gram (+) i Gram (-). Po kontakcie jaj ze skórą dokładnie umyjmy ręce i najlepiej wytrzyjmy je w ręcznik jednorazowy, by nie pozostawiać bakterii patogennych dla człowieka na wilgotnym ręczniku wielorazowego użytku.

A zatem sparzajmy jaja przed ich wykorzystaniem w kuchni. Nie myjmy ich. Ale nigdy nie używajmy jaj nie sparzonych. Pamiętajmy kury znoszą jaja przez wspólny przewód łączący układ płciowy z wydalniczym. Jaja mają więc kontakt z odchodami kurzymi. Choć sprawiają wrażenie sterylnie czystych, pokryte są bardzo liczną florą bakteryjna, która może spowodować bardzo ciężkie zakażenie i zatrucia pokarmowe.Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Czy należy myć jaja przed ich wykorzystaniem w kuchni. Odpowiedź na tak zadane pytanie brzmi NIE.

10 marca 2020

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655