Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

            Czy nasze domowe zwierzęta mogą przenosić koronawirusa na człowieka?                                                                                                                                                          

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655

 

 

 

 

 

 

 

Artykuł edytowany

Czy nasze domowe zwierzęta mogą przenosić wirusa Sars-CoV-2 na człowieka

 

Koronawirusy to duża rodzina wirusów. Niektóre koronawirusy powodują u ludzi infekcje o charakterze przeziębienia, podczas gdy inne powodują infekcje u zwierząt, takich jak bydło, wielbłądy i nietoperze. Część koronowirusów, między innymi te zakażające psy czy koty, infekują tylko zwierzęta i nie zakażają ludzi. Są i takie koronawirusy, które zakażają zwierzęta, ale mogą przenosić się na ludzi i potem między ludźmi, ale są to sytuacje bardzo rzadkie. Tak najprawdopodobniej stało się z koronowirusem Sars-Cov-2, który uważa się, że pochodzi od nietoperzy.

 

 • W tej chwili nie ma dowodów na to, że zwierzęta odgrywają istotą rolę w rozprzestrzenianiu wirusa powodującego COVID-19.

 • W oparciu o aktualną wiedzę uważa się, że ryzyko przenoszenia COVID-19 na ludzi przez zwierzęta jest niskie.

 • Potrzebne są dalsze badania, aby wyjaśnić, czy i jak COVID-19 może wpływać na różne zwierzęta.

 • Wciąż dowiadujemy się o tym wirusie nowych rzeczy, ale wydaje się, że w niektórych sytuacjach może on przenosić się z ludzi na zwierzęta.

Czy istnieje ryzyko przenoszenia wirusa powodującego COVID-19 z ludzi na zwierzęta

 • W kilku kajach na świecie odnotowano pojedyncze zakażenia psów i kotów. Większość tych zwierząt zachorowała po kontakcie z osobami chorymi na COVID-19.

 • Kilka lwów i tygrysów w nowojorskim zoo wykazało objawy zakażenia ze strony układu oddechowego. Po wykonaniu testów w kierunku wirusa Sars-Cov-2, testy u chorych kotów okazały się dodatnie. Uważa się, że koty te zaraziły się od zakażonych pracowników zoo.

 • Odnotowano zakażenia wśród norek w fermach hodowlanych w Stanach Zjednoczonych, Danii, Holandii i Hiszpanii. U norek obserwowano objawy ze strony układu oddechowego i zwiększoną śmiertelność. Również w tych fermach hodowlanych zwierzęta mogły zarazić się od chorych pracowników. Doniesienia z ferm hodowlanych z Holandii sugerują, że w tamtejszych fermach mogło dojść do przeniesienia wirusa z norek na ludzi.

Czy wirus SARS-Cov-2 może przenosić się między zwierzętami

 • Badania przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych wykazały, że eksperymentalnie zakażone koty, norki i złote chomiki mogą przenosić wirusa na inne zwierzęta tego samego gatunku.

 • W wielu badaniach analizowano naczelne inne niż ludzie jako modele zakażeń u ludzi. Makaki Rhesus, makaki cynomolgus, Grivets i pospolite marmozety mogą zarazić się SARS-CoV-2 i zachorować w warunkach laboratoryjnych.

 • Na podstawie wyników przeprowadzonych badań myszy, świnie, kury i kaczki nie wydają się zarażać wirusem SARS-Cov-2 i tym samym nie biorą udziału w rozprzestrzenianiu wirusa.

 • Badania wykazują, że psy mogą się zarażać wirusem SARS-Cov-2 ale nie przenoszą wirusa na inne psy tak łatwo jak koty i norki.

 

Wszystkie te obserwacje dotyczą małych grup zwierząt i nie ma ewidentnych dowodów na możliwość przenoszenia wirusa ze zwierząt na ludzi.

 

Zalecenia odnośnie postępowania ze zwierzętami wydane przez Centers for Disease Control and Prevention (Centra Kontroli i Prewencji Chorób). CDC to agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej. 

 

 

Istnieja nieliczne informacje mówiące o zachorowaniu zwierząt na koronawirusa. Wydaje się więc, że istnieje możliwość trasmisji wirusa z ludzi na zwierzeta.

 

Mając na uwadze dotychczasową wiedzę na temat mozliwości transmisji wirusa z ludzi na zwierzęta CDC zaleca by:

 

 • Traktować zwierzęta jak członków rodziny i ograniczać interakcje zwierząt z ludźmi spoza gospodarstwa domowego.

 • W razie podejrzenia u członka rodziny COVID-19, osoba ta powinna zostać odizolowana nie tylko od pozostałych członków rodziny, ale również od zwierząt domowych.

 • Nie zaleca by wolno wypuszczać kotów.

 • Psy powinny być wyprowadzane na smyczy i nie powinny wchodzić w interakcje z innymi psami i ludźmi.

 • Absolutnie nie należy zakładac masek ochronnych zwierzętom, poieważ mogą one zaszkodzić zwierzętom.

 • Nie ma dowodów, by wirus przenosił się na człowieka z futra zwierząt. Dlatego nie należy zwierząt kapać w środkach dezynfekujących.

 • Jeśli zwierzę ma dodatni wynik w kierunku koronawirusa, należy go odizolować od ludzi i pozostałych zwierząt.

 

Jeśli masz potwierdzony COVID-19

 

 • Jeśli to możliwe, niech inny członek rodziny opiekuje się Twoimi zwierzętami podczas choroby.

 • Unikaj kontaktu ze swoim zwierzakiem, w tym głaskania, przytulania, całowania, dzielenia się jedzeniem i spania w tym samym łóżku.

 • Jeśli musisz opiekować się swoim zwierzakiem lub przebywać w pobliżu zwierząt, gdy jesteś chory, noś maskę i myj ręce przed i po kontakcie z nimi.

 

Źródło

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/daily-life-coping/animals.htmlPotrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

 

Czy nasze domowe zwierzęta mogą przenosić koronawirusa na człowieka?

11 marca 2020