Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

 

Strona główna

https://www.pediatra-lublin.eu/

 

Porada telefoniczna

https://www.pediatra-lublin.eu/porady-online-i-telefoniczne

 

Blog

https://www.pediatra-lublin.eu/blog

 

 

Bezsprzecznie wiadomo, że niemowlęcia karmionego wyłącznie pokarmem kobiecym nie trzeba dopajać nawet w czasie nasilonych upałów. Pokarm ludzki składa się z dwóch faz, przez pierwsze kilka minut ssania z piersi wypływa pokarm bogaty w laktozę, z dużą zawartością wody i służy dziecku za napój. Po kilku minutach ssania z piersi matki zaczyna wypływać mleko bogate w białko i tłuszcze, z mniejszą ilością laktozy, który służy dziecko za zasadniczy posiłek . A jak jest z mieszankami modyfikowanymi. Czy dziecko karmione mieszankami modyfikowanymi wymaga dopajania. Wielu rodziców w przeświadczeniu konieczności dopajania, wielokrotnie w ciągu dnia usiłuje napoić małe niemowlę woda. Takie poglądy pochodzą jeszcze z czasów tzw. niebieskiego mleka, które swoim składem choćby w zakresie zawartości soli mineralnych nie było dostosowane do potrzeb niemowlęcia, co ostatecznie skutkowało koniecznością przepajania dziecka. W obecnych czasach w większości przypadków niemowlę odmawia wypicia wody, często krztusząc się przy próbach pojenia wodą. Czy powinniśmy poić dziecko karmione wbrew jego woli wodą. Otóż skład współczesnych mieszanek pod względem zawartości soli mineralnych zbliżony jest do zawartości soli mineralnych w pokarmie ludzkim. Dodatkowo głównym składnikiem mieszanek modyfikowanych podobnie jak mleka ludzkiego jest woda. Około 80-90% mleka ludzkiego i mieszanek modyfikowanych to w końcu woda. Dlatego aktualnie nie ma zaleceń, by dzieci karmione mieszankami modyfikowanymi dopajać. Oczywiście można zaproponować dziecku wodę, jeśli będzie chciało pić, można mu tą wodę podawać.  Natomiast nie ma konieczności systematycznego dopajania niemowląt karmionych wyłącznie mieszankami modyfikowanymi, zwłaszcza gdy dziecko odmawia współpracy w tym zakresie. 

 

Systematycznie wodę można proponować  dziecku z zaparciami.

 

O sokach w diecie niemoeląt do 12 mż można przeczytać poniżej

https://www.pediatra-lublin.eu/soki-w-diecie-niemowlecia-wg-najnowszych-zalecen-amerykanskiej-akademii-pediatrii-2

 

Piśmiennictwo

  1. Kleinman R.E., Greer F.R. (Eds): American Academy of Pediatrics, Elk Grove Village, IL 2014: 143
  2. Szajewska H., Socha P., Horvath A. i wsp.: Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia PTGHiŻD. www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/wytyczne/

 

 

Czy niemowlę karmione wyłącznie modyfikowaną mieszanką mleczną wymaga dopajania

15 lutego 2020
Sezon na infekcje w pełni. W leczeniu układu oddechowego często wykorzystujemy sprzęt do nebulizacji. czy każdy inhalator jest skuteczny i każdy możemy używać do wszystkich leków. O tym i innych praktycznych aspektach mówi artykuł "Jak wybrać właściwy nebulizator?"

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655