Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

Czy niemowlę karmione wyłącznie modyfikowaną mieszanką mleczną wymaga dopajania                                                              

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655

 

 

 

 

 

 

 

Czy niemowlę karmione wyłącznie modyfikowaną mieszanką mleczną wymaga dopajania

 

Bezsprzecznie wiadomo, że niemowlęcia karmionego wyłącznie pokarmem kobiecym nie trzeba dopajać, nawet w czasie nasilonych upałów. Pokarm ludzki składa się z dwóch faz, przez pierwsze kilka minut ssania z piersi wypływa pokarm bogaty w laktozę z dużą zawartością wody i służy dziecku za napój. Po kilku minutach ssania, z piersi zaczyna wypływać mleko bogate w białko i tłuszcze, z mniejszą zawartością laktozy, który służy dziecku za zasadniczy posiłek. 

 

A jak z mieszankami modyfikowanymi. Czy dziecko karmione mieszankami modyfikowanymi wymaga dopajania. Wielu rodziców w przeświadczeniu konieczności dopajania, wielokrotnie w ciągu dnia usiłuje napoić małe niemowlę wodą. Takie poglądy pochodzą jeszcze z czasów tzw. niebieskiego mleka, które swoim składem, choćby w zakresie zawartości soli mineralnych, nie było dobrze dopasowane do potrzeb niemowlęcia, co ostatecznie skutkowało koniecznością przepajania dziecka. W obecnych czasach w większości przypadków niemowlę odmawia wypicia wody, często krztusząc się przy próbach pojenia wodą. Czy powinniśmy poić dziecko karmione wbrew jego woli. Otóż skłąd współczesnych mieszanek pod względem zawartości soli mineralnych zbliżony jest do zawartości soli mineralnych w pokarmie ludzkim. Dodatkowo  głównym składnikiem mieszanek modyfikowanych, podobnie jak mleka ludzkiego, jest woda. Około 80-90% mleka ludzkiego i mieszanek modyfikowanych to w końcu woda. Dlatego aktualnie nie ma zaleceń, by dzieci karmione mieszankami modyfikowanymi dopajać. Oczywiście można zaproponować dziecku wodę, jeśli będzie chciało pić, można mu tą wodę podawać. Natomiast nie ma konieczności systematycznego dopajania niemowląt karmionych wyłącznie mieszankami modyfikowanymi, zwłaszcza gdy dziecko odmawia współpracy w tym zakresie. Systematycznie wodę można proponować jedynie dzieciom z zaparciami. 

 

Przeczytaj również   Dopajanie niemowląt

                                 Soki w diecie niemowlęcia wg najnowszych zaleceń Amerykańskiej Akademii Pediatrii

 

 

 

Piśmiennictwo

  1. Kleinman R.E., Greer F.R. (Eds): American Academy of Pediatrics, Elk Grove Village, IL 2014: 143
  2. Szajewska H., Socha P., Horvath A. i wsp.: Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia PTGHiŻD. www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/wytyczne/

 Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Czy niemowlę karmione wyłącznie modyfikowaną mieszanką mleczną wymaga dopajania

15 lutego 2020