Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

Informacje ogólne

       

Porady online i telefoniczne

 

Spis treści bloga

 

Podstawowym pokarmem dla dziecka do 6. miesiąca życia powinno być mleko kobiece. Po 6. miesiącu życia nadal mleko kobiece powinno dominować w diecie niemowlęcia ale w diecie dziecka powinny pojawić się uzupełniające pokarmy. Z różnych względów część dzieci nie jest karmiona piersią. Rodzice stoją wtedy przed wyborem rodzaju mleka, jakim będzie karmione ich dziecko.Część z nich decyduje się na mleka innych niż krowa zwierząt. Najczęściej wybór pada na mleko kozie.  Czy jest to dobre mleko dla niemowlęcia. Odpowiedź na to pytanie jest tym istotniejsza, ponieważ w mediach znajdują się informacje o stosowaniu mleka koziego  w żywieniu dzieci celebrytów. Jakiś czas temu Sara Boruc na instagramie udzieliła kontrowersyjnej rady swoim fankom. Na pytanie jednej z nich o karmienie piersią jej 4 miesięcznego synka odpowiedziała "Karmię piersią, zaczynam właśnie zastępować jedno karmienie mleczkiem kozim, żeby zaczął przyzwyczajać się do innego mleka. Ja dzięki temu mogę zniknąć na parę godzin. Polecam". Czy rada jest dobra dla jej dziecka i innych niemowląt.  Otóż absolutnie nie zaleca się podawania mleka odzwierzecego w postaci nie przystosowanej do potrzeb niemowląt, aż do ukończenia 12. miesiąca życia. Mleka kozie, owcze, krowie czy wielbłądzie zawierają za dużo białka i soli mineralnych w stosunku do potrzeb niemowlęcia, co bardzo obciąża jego nerki. Stężenie soli mineralnych w odzwierzęcych mlekach nie przetworzonych może być wręcz niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Dodatkowo w mleku kozim jest bardzo mało kwasu foliowego i witamin, szczególnie B12, co może prowadzić do anemii u karmionego tak niemowlęcia. A zatem nie należy podawać dzieciom do ukończenia 12. miesiąca życia żadnego mleka odzwierzęcego w postaci nieprzetworzonej. Natomiast jeśli rodzice decydują się na podawanie mieszanki modyfikowanej dla niemowląt opartej na mleku kozim, to oczywiście takim mlekiem można karmić niemowlęta. 

Trzeba równocześnie pamiętać, że wprowadzenie mleka koziego jako podstawowego składnika pokarmowego po 12. miesiącu życia, może doprowadzić do rozwoju anemii z niedoboru kwasu foliowego i witaminy B12. 

 

Kiedy mogę podac swojemu dziecku mleko krowie - o tym przeczytasz tutaj

 

 

Źródło

1. Hanna Szajewska1 , Piotr Socha2 , Andrea Horvath1 , Anna Rybak2 , Anna Dobrzańska3 , Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka4 , Alicja Chybicka5 , Mieczysława Czerwionka-Szaflarska6 , Danuta Gajewska7 , Ewa Helwich8 , Janusz Książyk9 , Hanna Mojska10, Anna Stolarczyk2 , Halina Weker11Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci: STANDARDY MEDYCZNE/PEDIATRIA  2014, T. 11, 321-338

 

Czy niemowlęciu  można podawać mleko kozie lub  owcze? 

14 lutego 2020

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655