Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

            Czy odciągać napletek u chłopców do 3 roku życia                                                                                                                                                Tekst alternatywny    Na pytanie zadane w tytule odpowiedź brzmi zdecydowanie nie.

Napletek u chłopców w 1 roku życia sklejony jest z powierzchnią żołędzi, co odgrywa rolę ochronną. Dlatego nie należy odciągać napletka u niemowląt ponieważ może to spowodować jego pęknięcie i uszkodzenie a także uszkodzenie powierzchowne żołędzi. Wielokrotne pęknięcia spowodowane wielokrotnym odciąganiem napletka może doprowadzić do bliznowacenia i rozwoju prawdziwej stulejki. Jeśli strumień moczu jakim siusia dziecko jest jednolity i silny, nie ma powodu do niepokoju czy dziecko ma stulejkę. Jeśli jednak u dziecka obserwuje się trudności w odpływie moczu pod postacią przerywanego strumienia moczu należy zasięgnąć porady lekarskiej.

 

Przeczytaj Jak leczyć stulejkę u chłopców by nie był potrzebny chirurg

 

Pod koniec pierwszego roku życia napletek można odprowadzić u około 50% chłopców a w wieku 3 lat u 80-90% chłopców. Brak możliwości odprowadzenia napletka u chłopców do 3 roku życia jest zjawiskiem fizjologicznym i nie wymaga żadnego postępowania. Dlatego, jeśli dziecku nie towarzyszą żadne niepokojące objawy, do 3 roku życia na napletku nie wykonuje się żadnych manipulacji. Jeśli napletka nie da się odprowadzić po 3-4 roku życia, najlepiej udać się z dzieckiem do lekarza.

Pielęgnacja napletka i prącia u chłopców do 3 roku życia polega jedynie na delikatnym odsunięciu napletka do uzyskania pierwszego oporu i wymyciu okolicy ujścia cewki moczowej.Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorów dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Źródło

1. Kudela G.: Patologia napletka.[W:] Baglaj M., Kaliciński P. (red.): Chirurgia dziecięca. PZWL, Warszawa 2016: 735–740

2. ayashi Y., Kojima Y., Mizuno K., Kohri K.: Prepuce: phimosis, paraphimosis, and circumcision. The Scientific World J.: Urology, 2011; 11: 289–301

 

 

Czy odciągać napletek u chłopców do 3 roku życia 

26 stycznia 2020
Sezon na infekcje w pełni. W leczeniu układu oddechowego często wykorzystujemy sprzęt do nebulizacji. czy każdy inhalator jest skuteczny i każdy możemy używać do wszystkich leków. O tym i innych praktycznych aspektach mówi artykuł "Jak wybrać właściwy nebulizator?"

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655