Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

Informacje ogólne

 

Porady online i telefoniczne

 

Spis treści bloga

 

Całowanie dzieci to przejaw miłości i bliskości. I chyba żadne badania naukowe ani dane epidemiologiczne mówiące o wielkiej liczbie bakterii i wirusów bytujących w jamie ustnej ludzi, nie zmienią tego, że rodzice i starsze  rodzeństwo całuje najmłodszego członka rodziny. Co jednak z gośćmi, dalszą rodziną. Czy całowanie rączek malucha to bezpieczny przejaw miłości babci, cioci czy innych członków rodziny i przyjaciół. Czy pozwolić na taki przejaw sympatii do dziecka, czy raczej prosić by osoby z dalszego otoczenia dziecka tego nie robiły. 

Wspólne mieszkanie w jednym domu sprzyja kolonizacji podobną florą bakteryjną przez wszystkich, bądź większość członków rodziny. Dlatego zalecanie by rodzice nie całowali własnych dzieci nie ma żadnego uzasadnienia. Oczywiście ograniczamy całowanie gdy jesteśmy chorzy. Ostrożniejsi powinniśmy być w stosunku do starszego rodzeństwa uczęszczającego do przedszkoli, żłobków i szkól, ponieważ dzieci te stosunkowo często chorują, a w okresie wylęgania infekcji są zazwyczaj bezobjawowe, jednak są już w tym czasie zakaźne i wydalają wraz ze śliną wirusy lub bakterie, które za dzień, dwa spowodują pełnoobjawową infekcję. Co jednak z dalszą rodziną. Czy całowanie przez ciocię lub babcię rączek jest groźne dla dziecka, czy możemy pozwolić na to. 

Otóż świat, który nas otacza jest pełen bakterii i wirusów. Pandemia koronawirusowa uświadomiła większości ludziom, że nasza ślina może być źródłem zagrożenia. Szacuje się, że w ślinie bytuje około 700 różnych szczepów bakterii. Ślina to też rezerwuar wirusów np. wirusa cytomegalii, opryszczki czy Epsteina-Barr. Maluch w pierwszym roku życia wkłada często rączki do buzi. Buzią poznaje na tym etapie swojego rozwoju świat. Jeśli więc nie chcemy by flora bakteryjna i wirusy jakie mają członkowie dalszej rodziny w swoich buziach stała się udziałem naszego własnego dziecka, poprośmy by dalsza rodzina nie całowala rączek dziecka. Dosyć bezpieczne jest całowanie stópek, choć są i takie dzieci, które równie łatwo jak rączki, wkładają do buzi stópki. 

 

Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka, udzielam pomocy medycznej w ramach odpłatnych teleporad  lub wizyt domowych

 

Czy pozwalać całować rączki niemowlęcia?

22 maja 2020

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655