Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

            Czy przeziębiona mama może karmić piersią.Czy może brać leki na przeziębienie, gdy karmi piersią                                                                                                                                                   

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655

 

 

 

 

 

 

 

Karmienie piersią w czasie przeziębienia

 

W sezonie infekcyjnym chorujemy. Chorują również kobiety karmiące piersią. Czy infekcja górnych dróg oddechowych to konieczność czasowego odstawienia dziecka od piersi. Otóż nie. Zakażenia górnych dróg oddechowych u kobiet karmiących piersią nie są przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Kobieta chora zaczyna wytwarzać większą ilość przeciwciał skierowanych przeciwko wirusowi lub bakterii powodującej infekcję. Przeciwciała te przechodzą do jej pokarmu. Jeśli mama odstawi dziecko od piersi, dziecko i tak narażone jest na kontakt z wirusami. Dla wirusów nasze małe mieszkania i ich bariery nie stanowią przeszkody do rozprzestrzeniania się. Dziecko pozbawione ochrony pokarmu ludzkiego szybciej zarazi się, niż wtedy gdy chora mama będzie go karmiała, ponieważ karmiąc piersią mama dostarcza dziecku przeciwciała skierowane przeciwko wirusom , które spowodowały infekcję u matki. Jedynym ograniczeniem w karmieniu piersią jest stan mamy. Jeśli mama czuje się bardzo źle i nie jest w stanie zająć się dzieckiem w czasie karmienia, jest natomiast w stanie odciągnąć pokarm, wtedy czasowo dziecko może być karmione odciągniętym pokarmem mamy. Oczywiście należy zachować wszelkie zasady higieny:

  1. Przed każdym kontaktem z dzieckiem należy umyć sobie ręce.

  2. Należy często wietrzyć mieszkanie.

  3. Mając dziecko przy sobie nie należy dotykać swojej twarzy by rękami nie przenieść patogenów na dziecko.

  4. Nie wolno kichać i kaszleć w stronę dziecka, w razie konieczności należy korzystać z maseczek.

  5. Mając infekcję mama oczywiście może się leczyć.

 

Przeczytaj też Mam katar, kaszel, gorączkę. Boli mnie gardło. Karmię piersią. Czy mogę stosować jakieś leki

                      Które, leki przeciwbólowe, można stosować w czasie karmienia piersią- wyjaśnia pediatra

                      O zmienności mleka ludzkiego - dlaczego mleko ludzkie jest unikalne dla dzieckaPotrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Czy przeziębiona mama może karmić piersią.Czy może brać leki na przeziębienie, gdy karmi piersią 

06 marca 2020