Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

RewriteEngine On RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?pediatra-lublin\.eu [NC] RewriteRule (.*) http://doktormarzena.pl/$1 [R=301,L]             CCzy słodzenie miodem jest zdrowsze od słodzenia cukrem                                                                                                                                               
Czy miód jest zdrową alternatywą dla cukru

 

Wiele osób postrzega miód jako znacznie lepszą alternatywę do słodzenia niż popularny cukier. Czy na pewno tak jest. Pod względem chemicznym miód jest mieszaniną glukozy i fruktozy. Zarówno miód jak i sacharoza mają wysoki indeks glikemiczny i bardzo podnoszą stężenie glukozy we krwi. Indeks glikemiczny miodu wynosi 60, podczas gdy indeks glikemiczny popularnego cukru to 70. 100g  białego cukru dostarcza nam 405 kcal a 100g miodu 324 kcal. Łyżeczka cukru waży 5 g i dostarcza około 20 kcal, podczas gdy łyżeczka miodu waży aż 12 g przez co dostarcza blisko 2 razy więcej kalorii niż cukier czyli około 39 kcal. Mając na uwadze tylko niewielką różnicę w indeksie glikemicznym między miodem a cukrem, nie można uznać miodu za bezpieczniejszy zamiennik cukru, zwłaszcza dla ludzi chorujących na cukrzycę. Wg wielu osób zaletą miodu jest obecność różnych składników działających prozdrowotnie, antybakteryjnie, antyoksydacyjnie. Jednak z naukowego punktu widzenia nie ma rzetelnych dowodów naukowych potwierdzających prozdrowotne działanie miodu. Również Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, czyli unijna instytucja, która m.in. jest odpowiedzialna za ocenę właściwości zdrowotnych żywności, nie potwierdza istnienia zależności pomiędzy poprawą stanu zdrowia człowieka a spożywaniem miodu. Dlatego miodu absolutnie nie należy traktować jako odpowiednika zdrowego słodzika potraw i napojów, którym możemy bezkarnie dosładzać potrawy i napoje. Proponowanie miodu zamiast cukru dzieciom, jest również błędem z powodu przyzwyczajania dziecka do słodkiego smaku, co jest postępowaniem niewłaściwy z punktu widzenia zdrowego odżywiania.

 

Przeczytaj też Soki w diecie niemowlęcia wg najnowszych zaleceń Amerykańskiej Akademii Pediatrii

                      Kiedy moje dziecko może zjeść po raz pierwszy miód

 Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Czy słodzenie miodem jest zdrowsze od słodzenia cukrem

17 września 2020
Sezon na infekcje w pełni. W leczeniu układu oddechowego często wykorzystujemy sprzęt do nebulizacji. czy każdy inhalator jest skuteczny i każdy możemy używać do wszystkich leków. O tym i innych praktycznych aspektach mówi artykuł "Jak wybrać właściwy nebulizator?"

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655