Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

            Czy zielony kolor kupki niemowlęcej świadczy o chorobie                                                                                                                                                Tekst alternatywny    
 

Dlaczego niemowlę oddaje zielone stolce 

 

W swojej praktyce lekarskiej często spotykam się z niepokojem rodziców spowodowanym oddawaniem przez niemowlę zielonych stolców. Zielony kolor stolców interpretowany jest często jako objaw stanu chorobowego. Tymczasem wbrew obiegowym opiniom zielony stolec najczęściej nie jest objawem choroby u dziecka. Zielone zabarwienie stolca jest spowodowane kwasami żółciowymi, które są wydzielane do przewodu pokarmowego przez watrobę i tam pod wpływem bakterii podlegają różnym przemianom. Zmieniona flora bakteryjna lub szybszy pasaż stolca skraca czas przemian bakteryjnych składników żółci co powoduje zielone zabarwienie stolca. Duża część dzieci karmiona mlekami modyfikowanymi, zwłaszcza zhydrolizowanymi, oddaje zielone stolce. Jeśli dziecko prawidłowo rośnie, nie manifestuje objawów ze strony przewodu pokarmowego, nie należy przypisywać zabarwieniu stolca jakiegoś szczególnego znaczenia i nie ma powodu do niepokoju. Zielony stolec, jeśli jest objawem izolowanym, pojedynczym i nie towarzyszą mu inne objawy, nie jest też objawem alergii czy nietolerancji jakiegoś składnika pokarmowego.Nie należy zatem wprowadzać u dziecka diety eliminacyjnej. Zielone zabarwienie stolca jako izolowany objaw nie jest też wskazaniem do wykonywania posiewu stolca czy leczenia dziecka antybiotykiem.

 

 

Zielony stolec niemowlęcia o prawidłowej konsystencji

 

Przeczytaj też Atlas kupek niemowlęcych

 Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Czy zielony kolor kupki niemowlęcej świadczy o chorobie

24 stycznia 2020
Sezon na infekcje w pełni. W leczeniu układu oddechowego często wykorzystujemy sprzęt do nebulizacji. czy każdy inhalator jest skuteczny i każdy możemy używać do wszystkich leków. O tym i innych praktycznych aspektach mówi artykuł "Jak wybrać właściwy nebulizator?"

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655