Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

Strona główna

https://www.pediatra-lublin.eu/

 

Porada telefoniczna

https://www.pediatra-lublin.eu/porady-online-i-telefoniczne

 

Więcej interesujących artykułów o zdrowi i nie tylko

https://www.pediatra-lublin.eu/blog

 

Mydła to najczęściej wybierane kosmetyki przeznaczone do mycia ciała. Ich popularność wynika z dużej skuteczności w usuwaniu zanieczyszczeń. Jednak ich używanie, zwłaszcza częste, może wiązać się z występowaniem negatywnych skutków dla skóry. Popularne mydła to sole wyższych kwasów tłuszczowych, które mają zasadowe pH. Mydło swą skuteczność zawdzięcza możliwości emulgacji zabrudzeń i wydzieliny gruczołów łojowych. Niestety niejako przy okazji mydła rozpuszczają również związki tłuszczowe stanowiące barierę ochronną warstwy rogowej skóry, usuwają ze skóry naturalne czynniki nawilżające a także powodują rozszczelnianie błon lipidowych skóry. Skóra posiada mechanizmy ochronne, które mają za zadanie regenerację skutków uszkodzenia skóry. Jednak w sytuacji, gdy powyższe mechanizmy ochronne nie nadążają z regeneracją ochronnej warstwy hydrolipidowej skóry, dochodzi do utraty wilgotności skóry i wysuszenia skóry. To właśnie dlatego przy częstym stosowaniu mydeł może pojawić się nieprzyjemne uczucie ściągnięcia skóry. Lekarstwem na to ściąganie jest stosowanie coraz to nowych kremów nawilżających, tymczasem usunąć należy przyczynę a nie leczyć skutek.

Co zamiast mydła

Zamiast mydła można użyć syndetu jako środka myjącego. Syndety są to detergenty syntetyczne (synthetic detergents), które zawierają substancje powierzchniowo czynne zwane surfaktantami. Wśród używanych w syndetach surfaktantów są m.in. sole izetionianu oleju kokosowego, alkilosiarczany, sulfobursztyniany czy betaina. Syndety w swym składzie nie mają mydła, dzięki czemu w mniejszym stopniu ingerują w naturalną barierę ochronną skóry. Syndety, dzięki zastosowaniu detergentów syntetycznych, mają bardziej zbliżone do kwaśnego pH, przez co są lepiej tolerowane przez wrażliwą skórę. Syntetyczne surfaktanty mają również właściwości regenerujące dla skóry ponieważ mogą uzupełniać wypłukane podczas mycia lipidy.

A zatem używajmy do mycia ciała syndetów, nie standardowych mydeł. Syndety dostępne są również w wersji dla dzieci, również tych najmniejszych do użycia od pierwszego dnia.

 

Czym myć skórę by nie czuć nieprzyjemnego efektu ściągania skóry. 

20 kwietnia 2020
Sezon na infekcje w pełni. W leczeniu układu oddechowego często wykorzystujemy sprzęt do nebulizacji. czy każdy inhalator jest skuteczny i każdy możemy używać do wszystkich leków. O tym i innych praktycznych aspektach mówi artykuł "Jak wybrać właściwy nebulizator?"

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655