Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

RewriteEngine On RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?pediatra-lublin\.eu [NC] RewriteRule (.*) http://doktormarzena.pl/$1 [R=301,L]             Czym różni się grypa od COVID-19                                                                                                                                                           

Jak odróżnić grypę od COVID-19

 

Grypa i COVID-19 są chorobami zakaźnymi , ktore będą się rozprzestrzeniać w sezonie jesienno-zimowym. Obie jednostki chorobowe mogą przebiegać podobnie stąd rozróżnienie ich może być trudne.

Na szczęście istnieje szczepienie przeciwko grypie, które zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę. Zaszczep swoje dziecko przeciw grypie, najlepiej do końca października lub wcześniej. Jest to szczególnie ważne w nadchodzącym sezonie grypowym z powodu pandemii COVID-19. Nie wiemy jak zareaguje organizm dziecka, gdy w krótkim czasie zachoruje na obie jednostki chorobowe.

To COVID-19 czy grypa

 

Obie infekcje mogą nie powodować żadnych objawów, tym samym mogą mieć przebieg bezobjawowy lub powodować objawy łagodne do ciężkich i bardzo ciężkich. Objawy grypy pojawiają się około 1 do 4 dni po kontakcie z chorym. Objawy COVID-19 pojawiają się około 2 do 14 dni po kontakcie z chorym.

Według Centers for Disease Control and Prevention ( CDC ), wspólne dla obu jednostek chorobowych objawy mogą obejmować:

Wspólne objawy dla grypy i COVID-19

  • Gorączka i dreszcze

  • Kaszel

  • Trudności w oddychaniu

  • Osłabienie

  • Bóle mięśni lub ciała

  • Ból głowy

  • Zatkany nos, katar

  • Wymioty i biegunka

 

Objaw bardziej prawdopodobny w przypadku COVID-19

  • Utrata smaku lub zapachu

 

Jak z powyższego zestawienia wynika utrata smaku i węchu jest jedynym objawem  często wystepującym w COVID-19 a stosunkowo rzadko w grypie. Ponieważ objawy dla grypy i COVID-19 mogą być trudne do odróżnienia, należy zminimalizować ryzyko zachorowania na grypę. Dlatego zaszczep siebie i swoje dziecko. Szczepienie przeciwko grypie należy do jednych z bezpieczniejszych szczepień. Szczepione mogą być nawet kobiety w ciąży. Głównym zadaniem szczepienia na grypę jest zmniejszenie ryzyka zachorowania na grypę i powikłań pogrypowych, w tym śmiertelnych.

Przeczytaj też Jak uchronić się przed koronawirusem

                       Jak długo może żyć koronawirus na powierzchniach                       
                 

Źródło

Adapted from “Why flu vaccine is important during COVID-19 pandemic,” AAP News, by Trisha Korioth 
Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Czym różni się grypa od COVID-19

26 września 2020

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655