Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

RewriteEngine On RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?pediatra-lublin\.eu [NC] RewriteRule (.*) http://doktormarzena.pl/$1 [R=301,L]             Dalczego powinniśmy często jeść pomidory i przetwory z pomidorów                                                                                                                                                 

Dlaczego warto jeść pomidory

 

Szacuje się, że około 50% przypadków raka i 35% zgonów z powodu raka w Stanach Zjednoczonych ma związek z nieprawidłową dietą.  Badania epidemiologiczne wskazują, że dieta bogata w owoce i warzywa jest  związana ze zmniejszonym ryzykiem chorób przewlekłych, takich jak choroby układu krążenia i nowotwory. Dlaczego zatem warto włączyć do swojej diety pomidory. Odpowiedz n to pytanie brzmi - bo są bogatym źródłem likopenu. 

Likopen jest pigmentem roślinnym należącym do grupy karotenoidów, który powoduje  czerwone zabarwienie  pomidorów i arbuza oraz  różowe grejpfruta. Likopen występuje też w papai i gujawie.  Przetwory pomidorowe są głównym źródłem likopenu w diecie Europejczyków.

Liczne badania wykazują, że likopen z przetworzonych termicznie produktów pomidorowych jest bardziej biodostępny niż likopen ze świeżych pomidorów. Likopen jest stabilny w czasie procesów przetwarzania. Na biodostępność likopenu duży wpływ ma również skład diety. Mając na uwadze, że likopen jest związkiem rozpuszczalnym w tłuszczach, spożywanie go z tłuszczem zwiększa jego biodostępność.

 

Korzyści ze spożycia likopenu

 

Nowotwory

 

                 Najlepiej poznano zależność pomiędzy spożyciem likopenu a zmniejszonym ryzykiem zachorowania na raka prostaty. Badania epidemiologiczne sugerują również, że spożywanie żywności zawierającej likopen może zmniejszać ryzyko raka piersi oraz rak płuc. W badaniach klinicznych wykazano również korzystny wpływ spożycia likopenu na biomarkery raka jelita grubego. Inne dowody sugerują, że zwiększone stężenia likopenu w surowicy były związane ze zmniejszonym ryzykiem raka trzustki, jajnika  i żołądka.

 

Choroby układu krążenia

 

                Choroby układu krążenia są jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Przeprowadzono wiele badań dotyczących związku między likopenem a ryzykiem powwikłań sercowo-naczyniowych i chociaż niektóre wyniki są niespójne, ogólne spożycie likopenu w diecie i wysokie stężenie likopenu w surowicy znacznie zmniejszyło ryzyko poważnych incydentów sercowo-naczyniowych. Likopen poprawia funkcję śródbłonka, zmniejsza stres oksydacyjny, obniża stężenie cholesterolu, działa przeciwzapalnie  i przeciwpłytkowo. Likopen działa kardioprotekcyjnie (zmniejsza uszkodzenie mięśnia sercowego w czasie niedotlenienia i zawału mięśnia sercowego), tym samym suplementacja likopenem jest korzystna dla wczesnego i późnego rokowania w zawale mięśnia sercowego.

 

Inne schorzenia

 

                W jednym z badań pacjenci leczeni likopenem wykazywali statystycznie istotne zmniejszenie zapalenia dziąseł i krwawienia z dziąseł. Niskie stężenie likopenu w surowicy jest również związane ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń psychicznych. Osoby podejmujące próby samobójcze miały niższe stężenia witamin przeciwutleniających i karotenoidów ( w tym likopenu)  w surowicy niż osoby, które takich prób nie podejmowały. Badania sugerują również, że likopen może mieć pozytywny wpływ na przebieg astmy. Inne badania wykazały, że spożycie likopenu zmniejsza ryzyko wewnątrzmacicznego zahamowania wzrasta płodu.

 

Podsumowanie

Pomidory to zdrowe uzupełnienie naszej codziennej diety. Jedzmy ich jak najwięcej. Szczególnie bogate w likopen są przetworzone termicznie produkty z pomidorów, w których likopen ma znacznie lepszą biodostępność. 

 

Przeczytaj też Olej olejowi nierówny - który wybrać do spożycia by służył naszemu zdrowiu

 

Źródło

  1. Ioana Mozos , Dana Stoian , Alexandru Caraba , Clemens Malainer , Jarosław O. Horbańczuk , Atanas G. Atanasov: Lycopene and Vascular Health. Front Pharmacol. 2018; 9: 52
  2. Erica N. Story , Rachel E. Kopec , Steven J. Schwartz , G. Keith Harris: An Update on the Health Effects of Tomato Lycopene. Annu Rev Food Sci Technol. 2010; 1
  3. Ramalingappa Antartani , Kiran Ashok: Effect of lycopene in prevention of preeclampsia in high risk pregnant women. J Turk Ger Gynecol Assoc. 2011 Mar 1;12(1):35-8


Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Dalczego powinniśmy często jeść pomidory i przetwory z pomidorów

16 września 2020
Sezon na infekcje w pełni. W leczeniu układu oddechowego często wykorzystujemy sprzęt do nebulizacji. czy każdy inhalator jest skuteczny i każdy możemy używać do wszystkich leków. O tym i innych praktycznych aspektach mówi artykuł "Jak wybrać właściwy nebulizator?"

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655