Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog
dr n.med. Marzena Kostuch
Tel. +48 505 129 655
Szacuje się, że około 50% przypadków raka i 35% zgonów z powodu raka w Stanach Zjednoczonych ma związek z nieprawidłową dietą. Badania epidemiologiczne wskazują, że dieta bogata w owoce i warzywa jest związana ze zmniejszonym ryzykiem chorób przewlekłych, takich jak choroby układu krążenia i nowotwory. Dlaczego zatem warto włączyć do swojej diety pomidory. Odpowiedz n to pytanie brzmi - bo są bogatym źródłem likopenu.
Likopen jest pigmentem roślinnym należącym do grupy karotenoidów, który powoduje czerwone zabarwienie pomidorów i arbuza oraz różowe grejpfruta. Likopen występuje też w papai i gujawie. Przetwory pomidorowe są głównym źródłem likopenu w diecie Europejczyków.
Liczne badania wykazują, że likopen z przetworzonych termicznie produktów pomidorowych jest bardziej biodostępny niż likopen ze świeżych pomidorów. Likopen jest stabilny w czasie procesów przetwarzania. Na biodostępność likopenu duży wpływ ma również skład diety. Mając na uwadze, że likopen jest związkiem rozpuszczalnym w tłuszczach, spożywanie go z tłuszczem zwiększa jego biodostępność.
Nowotwory
Najlepiej poznano zależność pomiędzy spożyciem likopenu a zmniejszonym ryzykiem zachorowania na raka prostaty. Badania epidemiologiczne sugerują również, że spożywanie żywności zawierającej likopen może zmniejszać ryzyko raka piersi oraz rak płuc. W badaniach klinicznych wykazano również korzystny wpływ spożycia likopenu na biomarkery raka jelita grubego. Inne dowody sugerują, że zwiększone stężenia likopenu w surowicy były związane ze zmniejszonym ryzykiem raka trzustki, jajnika i żołądka.
Choroby układu krążenia
Choroby układu krążenia są jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Przeprowadzono wiele badań dotyczących związku między likopenem a ryzykiem powwikłań sercowo-naczyniowych i chociaż niektóre wyniki są niespójne, ogólne spożycie likopenu w diecie i wysokie stężenie likopenu w surowicy znacznie zmniejszyło ryzyko poważnych incydentów sercowo-naczyniowych. Likopen poprawia funkcję śródbłonka, zmniejsza stres oksydacyjny, obniża stężenie cholesterolu, działa przeciwzapalnie i przeciwpłytkowo. Likopen działa kardioprotekcyjnie (zmniejsza uszkodzenie mięśnia sercowego w czasie niedotlenienia i zawału mięśnia sercowego), tym samym suplementacja likopenem jest korzystna dla wczesnego i późnego rokowania w zawale mięśnia sercowego.
Inne schorzenia
W jednym z badań pacjenci leczeni likopenem wykazywali statystycznie istotne zmniejszenie zapalenia dziąseł i krwawienia z dziąseł. Niskie stężenie likopenu w surowicy jest również związane ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń psychicznych. Osoby podejmujące próby samobójcze miały niższe stężenia witamin przeciwutleniających i karotenoidów ( w tym likopenu) w surowicy niż osoby, które takich prób nie podejmowały. Badania sugerują również, że likopen może mieć pozytywny wpływ na przebieg astmy. Inne badania wykazały, że spożycie likopenu zmniejsza ryzyko wewnątrzmacicznego zahamowania wzrasta płodu.
Podsumowanie
Pomidory to zdrowe uzupełnienie naszej codziennej diety. Jedzmy ich jak najwięcej. Szczególnie bogate w likopen są przetworzone termicznie produkty z pomidorów, w których likopen ma znacznie lepszą biodostępność.
Przeczytaj też Olej olejowi nierówny - który wybrać do spożycia by służył naszemu zdrowiu
Źródło
Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.
Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.
Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych.
Treści z serwisu www.pediatra-lublin.eu mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad medycznych, zawartych na moim blogu należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.
© 2017 created with webwavecms.com
Jeśli chcecie Państwo umówić wizytę:
+48 505 129 655