Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

            Dlaczego nie wolno podawać dzieciom aspiryny ani polopiryny                                                                                                                                                     

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655

 

 

 

 

 

 

 

Dlaczego nie wolno podawać dzieciom aspiryny

 

W popularnych lekach takich jak aspiryna czy polopiryna znajduje się substancja zwana kwasem acetylosalicylowym. U dzieci do 12. roku życia nie wolno stosować żadnych preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy ponieważ w tej grupie wiekowej zastosowanie kwasu acetylosalicylowego w leczeniu infekcji może spowodować tzw. zespół Reya.

 

Co to jest zespół Reya

 

Zespół Reya jest bardzo groźną chorobą, która prowadzi do uszkodzenia mózgu oraz stłuszczenia narządów miąższowych, głównie wątroby. Zespół Reya w pierwszej fazie przypomina objawami zakażenie wirusowe u dziecka. Natomiast w drugiej fazie (3-6 dzień choroby) pojawiają się gwałtowne wymioty, objawy uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego pod postacią drgawek, zaburzeń świadomości. Napięcie mięśniowe jest wzmożone, dziecko układa się łukowato. Choroba może trwać 6-10 dni kończąc się całkowitym wyleczeniem, pozostawieniem objawów neurologicznych na całe życie a nawet śmiercią w 50% przypadków. Nie ma leczenia przyczynowego zespołu Reya. Udowodniono zależność pomiędzy leczeniem dzieci do 12 roku życia aspiryną i innymi preparatami zawierającymi kwas acetylosalicylowy a zespołem Reya.

 Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Dlaczego nie wolno podawać dzieciom aspiryny ani polopiryny

23 lutego 2020