Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

Dlaczego noworodki otrzymują po urodzeniu witaminę K - wyjaśnia pediatra                                                            

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655

 

 

 

 

 

 

 

Jaką rolę pełni witamina K w organizmie

 

Witamina K odgrywa kluczową rolę w procesie wytwarzania  czynników krzepnięcia, które jak sama nazwa wskazuje, biorą udział w procesie krzepnięcia krwi. Niedobór witaminy K może spowodować u noworodków tzw. chorobę krwotoczną noworodków

 

Co to jest choroba krwotoczna noworodków

 

Choroba krwotoczna noworodków to nabyta osoczowa skaza krwotoczna wywołana niedoborem witaminy K objawiajjąca się krwawieniami. Krwawienie w tej chorobie  jest wynikiem niedoboru czynników krzepnięcia, których wytwarzanie w organizmie zależne jest od witaminy K. Jej brak prowadzi do niedoborów czynników krzepnięcie i rozwoju choroby krwotocznej noworodków.  

 

Postacie kliniczne choroby krwotocznej noworodków

Choroba krwotoczna może występować w postaci wczesnej, klasycznej i późnej

 

1. Postać wczesna choroby krwotocznej noworodków

 

O postaci wczesnej mówimy gdy krwawienia pojawiają się już w pierwszej dobie życia noworodka. Typowymi objawami choroby są krwawienie z przewodu pokarmowego w postaci krwawych wymiotów i/lub czarnych, smolistych stolców, krwiaków podookostnowych, krwawień z płuc. Innym objawem jest krwawienie z kikuta pępowinowego. 

 

Przyczyny postaci wczesnej choroby krwotocznej

- leki zażywane przez matkę w ciąży, w tym niektóre leki przeciwpadaczkowe, antybiotyki

 

Leczenie 

Witamina K podana po urodzeniu

 

2. Postać klasyczna choroby krwotocznej noworodków

 

Typowo w klasycznej postaci  objawy występują pomiędzy 2. a 7. dobą życia. Objawami postaci klasycznej są krwawienia z kikuta pępowinowego, przewodu pokarmowego, nosa, miejsc wkłuć. Bardzo rzadko krwawienie do ośrodkowego układu nerwowego (krwawienia do mózgu).

 

Smolisty stolec spowodowany domieszką dużej ilości zhemolizowanej krwi u dziecka z zaburzeniami krzepnięcia spowodowanymi niedoborem witaminy K. 

 

Przyczyny postaci klasycznej choroby krwotocznej noworodków

Przyczyną postaci klasycznej jest karmienie piersią. Pokarm kobiecy zawiera wyłącznie ok. 2,5 μg/1000ml witaminy K, podczas gdy mieszanki modyfikowane ok. 50 μg/1000ml witaminy K. Pokarm to jedyne źródło witaminy K w pierwszych dniach życia noworodków. W kolejnych dobach życia głównym źródłem witaminy K u niemowlęcia staje się flora bakteryjna przewodu pokarmowego, która wytwarza witaminę K.  Niestety u dzieci karmionych pokarmem ludzkim istnieje przewaga bifidobakterii, które nie produkują witaminy K  (6 d.ż –1000:1). Natomiast u dzieci karmionych mieszankami modyfikowanymi istnieje przewaga bakterii -enterobakterie, które produkują  witaminę K  (6d.ż. 10:1). Stąd u dzieci karmionych piersią witamina K podana po urodzeniu w szpitalu  stanowi główne źródło witaminy K. 

 

Leczenie 

Witamina K 

 

3. Postać późna choroby krwotocznej noworodków 

 

Groźna postać, ze względu na ciężki przebieg kliniczny, może wystąpić między 2. a 26. tygodniem życia, najczęściej (50-80%) między 2. a 8. tygodniem życia.W tej postaci krwawienia głównie lokalizują się wewnątrzczaszkowo  i są to krwawienia domózgowe. Rzadziej dotyczą pępka, przewodu pokarmowego, miejsc wkłuć, układu moczowego. W tej postaci odnotowuje się wysoką śmiertelność wynoszącą 15-20 procent. 

 

Grupy ryzyka późnej choroby krwotocznej noworodków

  • cholestaza u dziecka
  • karmienie piersią
  • sprzeciw rodziców i brak podaży witaminy K w szpitalu
  • przedłużająca się żółtaczka

 

Aktualne wytyczne stosowania witaminy K po urodzeniu dziecka

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami wszystkie noworodki w ciągu pierwszych 5 godzin życia powinny otrzymać witaminę K. Noworodkom urodzonym o czasie rekomendowane jest podanie 1 mg domięśniowo. Witaminę K należy podać doustnie, w dawce 2 mg, jedynie w sytuacjach gdy:

  • przeciwwskazana jest podaż domięśniowa np. hemofilia
  • gdy rodzice nie wyrażają zgody na domięśniowe podanie preparatu. W takich przypadkach należy powtórzyć doustne podanie witaminy K dziecku miedzy 4. a 6. dobą życia i miedzy 4 a 6 tygodniem życia. 

Udowodniono większą skuteczność domięśniowej podaży witaminy K. 

 

 

Źródło

Teresa Jackowska ,  Jarosław Peregud-Pogorzelski: Profilaktyka krwawienia z niedoboru witaminy K. Zalecenia Konsultanta Krajowego w dziedzinie Pediatrii i Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Pediatria Polsk 91, 602-605, 2016Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

 

 

 

Dlaczego noworodki po urodzeniu otrzymują witaminę K - wyjaśnia pediatra

08 czerwca 2020