Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

            Dlaczego przy antybiotykoterapii lepiej stosować probiotyki, które są lekami a nie suplementami diety                                                                                                                                                     

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655

 

 

 

 

 

 

 

W 2017 roku NIK wydał raport o suplementach diety. „Suplement diety nie jest lekiem, więc nie może leczyć. Służy uzupełnieniu niezbilansowanej diety. Pełni funkcję odżywczą lub wspomagającą normalnie działający organizm”. W obecnym stanie prawnym każdy może wprowadzić na rynek suplement diety. Wystarczy, ze zadeklaruje jego skład organom sanitarnym w drodze tzw. notyfikacji. Hipotetycznie wprowadzony produkt może zostać zbadany przez Inspekcję Sanitarną. W praktyce olbrzymia liczba wprowadzanych suplementów diety jest tak olbrzymia, ze przeważająca większość suplementów diety nigdy nie jest badana. Istotną część tego raportu zajęły preparaty probiotyczne.

 

Co to jest probiotyk

 

Probiotyki to organizmy żywe, które podawane w odpowiednich ilościach  wywierają korzystne skutki zdrowtne.

 

 

Wyniki NIK z przeprowadzonej kontroli:

 

NIK przebadał różne probiotyczne suplementy diety pod kątem zawartości deklarowanych szczepów bakteryjnych i ich stabilności.

 

Wnioski NIK: „W czterech z sześciu badanych preparatów stwierdzono mniejszą liczbę bakterii probiotycznych od zadeklarowanej.

-w suplemencie diety D-L. zamiast deklarowanych 3,7x108 cfu61 Bifidobacterium sp. stwierdzono 1,4x106 cfu tych bakterii;

− w suplemencie diety AJ. zamiast deklarowanych w jednej tabletce 2,0x109 cfu stwierdzono 7,9x108 cfu, w tym: zamiast 1x109 cfu Lactobacillus sp.

– 2,9x108 cfu oraz zamiast 1x109 cfu Bifidobacterium sp. – 5,0x108 cfu;

− w suplemencie diety M. zamiast deklarowanych w jednej kapsułce 4,5x109 cfu stwierdzono 2,0x109 cfu, w tym: zamiast 2,7x109 cfu Lactobacillus sp. – 1,6x109 cfu, zamiast 1,4x109 cfu Bifidobacterium sp – 4,3x108 cfu;

− w suplemencie diety P. zamiast deklarowanych w jednej kapsułce 2,7x109 cfu stwierdzono 4,4x108 cfu, w tym: zamiast 7,5x108 cfu Lactobacillus sp. – 4,4x108 cfu, zamiast 1,4x109 cfu Bifidobacterium sp. – 1,2x106 cfu”.

 

Ponadto w czterech w/w preparatach stwierdzono obecność nieokreślonych bakterii.  Jeden z badanych preparatów zanieczyszczony był bakteriami kałowymi !!!

 

NIK badał również stabilność bakterii probiotycznych.  „Na 56 badanych próbek (26 suplementów diety) stabilności w zakresie liczby żywych bakterii nie posiadało aż 50 próbek (89%). Badania wykazały, że wraz z upływem czasu, jeszcze w okresie przydatności do spożycia, następował dynamiczny spadek liczby żywych komórek bakterii, np. w jednym z suplementów ważnym do lutego 2016 r., z deklarowanej liczby bakterii 2,5x109 (cfu/dawkę), w lutym 2015 r. było 2,3x107 , w sierpniu 2015 r. – jedynie 2,3x101 , a w lutym 2016 r. – mniej niż 10 cfu/dawkę. Wśród badanych suplementów diety były też i takie, które z deklarowanej liczby 2x109 czy 4x108 bakterii (cfu/dawkę) na rok przed upływem terminu ważności posiadały mniej niż 10 bakterii (cfu/dawkę). Ponadto jeden z probiotycznych suplementów diety zakażony był grzybami.”

Czym zatem różni się probiotyk lek od probiotyku suplementu diety. W probiotyku leku mamy gwarantowaną liczbę stabilnych kultur bakteryjnych. Probiotyk lek kontrolowany jest w ciągu całego okresu produkcji a następnie przydatności do spożycia. Jeśli w aptece decydujemy się na zakup probiotyku leku mamy pewność, ze w opakowaniu jest gwarantowana przez producenta liczba i rodzaj bakterii probiotycznych. Probiotyk suplement diety w przeważającej większości nie ma badań potwierdzających zawartość bakterii i możemy jedynie ufać, ze skład w opakowaniu odpowiada temu co jest napisane na opakowaniu.

 

Od momentu udostepnienia raportu NIK polecam pacjentom probiotyki zarejestrowane jako leki. Które zatem probiotyki sa lekami.

 

Spośród setek dostępnych na półkach aptecznych probiotyków, lekami są jedynie:

 

 1. Probiotyki do stosowania doustnego

  1. Lakcid

  2. Lakcid Forte

  3. Enterol

  4. Lacidofil

  5. Lacteol Fort 340 mg

  6. Trilac

 2. Probiotyki do stosowania dopochwowego

  1. Lactovaginal

  2. Invag

 

Przeczytaj też Lek czy suplement diety - który wybrać

 

Źródło

https://www.nik.gov.pl/plik/id,13031,vp,15443.pdfPotrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Dlaczego przy antybiotykoterapii lepiej stosować probiotyki, które są lekami a nie suplementami diety

06 marca 2020