Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

Strona główna

https://www.pediatra-lublin.eu/

 

Blog

https://www.pediatra-lublin.eu/blog

 

Karmienie piersią jest złotym standardem w żywieniu niemowląt. Jest najzdrowszym sposobem żywienia małych dzieci ze względu na szereg korzyści z niego wynikających. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią (bez innych pokarmów i płynów) do 6. miesiąca włącznie a następnie uzupełniane pokarmami odpowiednimi dla wieku do dwóch lat lub więcej.

Skład mleka kobeicego jest unikatowy. Mleko ludzkie zawiera szereg substancji, które nie pełnią funkcji odźywczej a ochronną. Do takich substancji należy laktoferyna, przeciwciała, szereg tzw. czynników wzrostu, oligosacharydy. Tych substancji nie ma w ogóle albo są w śladowych ilościach w mieszankach modyfikowanych. Te substancje nie odżywiają dziecka lecz chronią je przed szeregiem poważnych, często zagrażających życiu chorób. 

Korzyści z karmienia piersią mogą być bezpośrednie czyli ujawniające się w czasie karmienia piersią lub  długoterminowe, które występują już po zakończeniu karmienia piersią.

 

 

Dzieci karmione piersią:

 

              * Rzadziej chorują, zwłaszcza na biegunki, infekcje górnych dróg oddechowych, zapalenia ucha środkowego, zakażenia układu moczowego  ze względu na szereg czynników         

                  przeciwbakteryjnych takich, jak sekrecyjna   immunoglobulina , lizozym, laktoferyna. Jeśli już dziecko karmione piersią zachoruje, z reguły przebieg infekcji jest łagodniejsza, dzieci karmione                    piersią rzadziej wymagają hospitalizacji.

              * Dzieci karmione piersią rzadziej chorują na alergię na białka mleka krowiego, rzadziej obserwuje się u nich napady świszczącego oddechu czy zakażenia dolnych dróg oddechowych.

              * Dzieci karmione piersią rzadziej chorują na cukrzycę i niektóre typy nowotworów np. niektóre typy białaczki i chłonniaków.

              * Dzieci karmione piersią jako osoby dorosłe r zadziej chorują chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze i zaburzenia gospodarki lipidowej.

              * Dzieci karmione piersią rzadziej są otyłe, również w późniejszym okresie życia.

              * IQ dzieci karmionych piersią jest statystycznie wyższe o 3,5 punkta od IQ dzieci, które nigdy nie były karmione piersią. 

 

Korzyści z karmienia piersią dla matki:

              *  Karmienie piersią umożliwia wytworzenie unikalnej więzi emocjonalnej miedzy matką i dzieckiem.

              * Jest najtańszym sposobem żywienia własnego dziecka.

              * Przyspiesza powrót do wyjściowej masy ciała sprzed okresu ciąży.

              * Kobiety, które karmią piersią rzadziej chorują na nowotwory piersi i jajników.

              * Kobiety, które karmią piersią rzadziej choują na osteoporozę w wieku pomenopauzalnym.

              * Kobiety, które karmią piersią przynajmniej 12-24 miesiące, rzadziej choruja na niektre choroby autoimmunologiczne jak reumatoidalne zapalenie stawów.

 

To co jest najważniejsze to fakt, iż korzyści z karmienia piersią zarówno dla Mamy jak i dziecka obserwuje się nie tylko w okresie karmienia ale wiele, wiele lat po zakończeniu karmienia piersią. Pozytywny efekt wynikający z karmienia piersią jest tym większy, im dłużej trwa karmienie piersą. Ale każdy czaswyłącznego  karmienia piersią, nawet bardzo krótki, jest lepszy od wyłacznego karmienia mieszanką modyfkowaną  od pierwszego dnia życia dziecka. 

 

PAMIĘTAJ: Mleko matki to posag dla dziecka na całe życie. Nie rezygnujmy z tego posagu zbyt łatwo.

 

 

 

 

Dlaczego warto karmić piersią

29 czerwca 2019
Sezon na infekcje w pełni. W leczeniu układu oddechowego często wykorzystujemy sprzęt do nebulizacji. czy każdy inhalator jest skuteczny i każdy możemy używać do wszystkich leków. O tym i innych praktycznych aspektach mówi artykuł "Jak wybrać właściwy nebulizator?"

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655