Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

Strona główna

https://www.pediatra-lublin.eu/

 

Porada telefoniczna

https://www.pediatra-lublin.eu/porady-online-i-telefoniczne

 

Blog

https://www.pediatra-lublin.eu/blog

 

 

Niemowląt karmionych piersią nie należy dopajać. Pokarm mamy w ciągu pierwszych kilku minut ssania zawiera dużo wody i laktozy i służy do zaspokojenia pragnienia niemowlęcia. Dopiero po kilku minutach z piersi mamy zaczyna wypływać pokarm bogaty w białko i tłuszcze, który zaspokaja głód dziecka. W przypadku dzieci karmionych w sposób mieszany obowiązuje ta sama zasada. Takie niemowlę nie wymaga dopajania. Również dziecko karmione wyłącznie mlekiem modyfikowanym, w większości przypadków też nie wymaga dopajania. Wyjątkiem od tej reguły może by podwyższona temperatura ciała lub zaparcia. Jeśli już zdecydujemy się na dopajanie, używajmy do tego celu wody a nie herbatek czy innych słodkich napojów. Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrii do końca 12 miesiąca życia nie należy podawać również soków. Nauczmy dziecko pić wodę. Najlepsza jest woda źródlana. Unikajmy wód wysokozmineralizowanych. Pamiętajmy by każda woda przeznaczona dla niemowląt poniżej 6. mż była krótko gotowana. W przypadku starszych niemowląt, wodę z butelki można tylko zagotować a dla dzieci powyżej roku wody butelkowanej można nie gotować pod warunkiem, że butelka nie była otwarta dłużej ni 24 h. Zawsze gotujmy natomiast wodę z kranu. Woda otwarta dłużej niż 24 h nie powinna być wykorzystywana do przygotowywania posiłków i płynów dla niemowląt nawet po przegotowaniu.

 

Należy także zwrócić uwagę, ze "woda mineralna" nie zależy od zawartości składników mineralnychw wodzie, lecz jest stosowana do wszystkich wód wydobywanych spod ziemi, niezależnie od stopnia mineralizacji.Aby w sposób świadomy wybierac wodę mineralną należy zwracać uwagę na stopień mineralizacji i zawartość składników mineralnych.

Wyróżniamy :

1. wody wysoko zmineralizowane o mineralizacji powyżej 1500mg/l- zawierają duże ilości składników mineralnych i mogą byc spożywane przez osoby z niedoborami składników mieralnych,

 

2. wody mineralne średnio zmineralizowane o mineralizacji od 500-1500mg/l - zawierają średnią ilośc skłądników mineralnych, mogą służyc do gaszenia pragnienia,

 

3. wody mineralne nisko zmineralizowane  o mineralizacji poniżej 500 mg/l- zawierają niewielkie ilości skłądników mineralnych, które nie mają znaczenia dla organizmu człowieka. Można ich uzywać do gotowania potraw i gaszenia pragnienia. Do tej grupy wód mineralnych należą wody źródlane. 

 

A zatem niemowlętom można podawać wody źródlane lub mineralne niskozmineralizowane o mineralizacji poniżej 500mg/l.

 

Niemowląt nie przepajamy też ziołami. Zioła traktujmy jako substancje lecznicze do leczenia konkretnych objawów, a nie jako herbatki do przepajania. Nie podajemy zatem niemowlętom rumianku, mięty czy koperku. Koperek kiedys był bardzo populany. Obecnie koperku w ogóle nie podaje się niemowlętom ponieważ zawiera estragol, który jest rakotwórczy i genotoksyczny. Naparów z koperku nie pwoinny równiez pić kobiety w ciąży i karmiące. 

Narodowy Instytut Badań nad Żywnością i Żywieniem (INRAN) przeprowadził badania, które objęło dostępone na rynku włoskim produkty do przygotowania naparów z kopru. Badania wykazały, że stężenie estragolu jest zbyt wysokie, by móc uznać spożycie naparów za bezpieczne u noworodków. Do podobnych wniosków doszła agencja EMEA, która zajmuje się naukową oceną leków. Według EMEA spożywanie naparów z kopru włoskiego przez dzieci do czwartego roku życia nie jest wskazane bez konsultacji z pediatrą. 

Koper zawiera estragol, który jest genotoksyczny i rakotwórczy, dlatego u dzieci do 4 roku życia nie powienien być w ogóle stosowany. 

 

1. Luigi Gori at all: Can Estragole in Fennel Seed Decoctions Really Be Considered a Danger for Human Health? A Fennel Safety Update. Evidence-based Complementary and Alternative Medicine 2012(7-8):860542, July 2012, 671

 

Dopajanie niemowląt

03 sierpnia 2019
Sezon na infekcje w pełni. W leczeniu układu oddechowego często wykorzystujemy sprzęt do nebulizacji. czy każdy inhalator jest skuteczny i każdy możemy używać do wszystkich leków. O tym i innych praktycznych aspektach mówi artykuł "Jak wybrać właściwy nebulizator?"

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655