Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

            Dopajanie niemowląt                                                                                                                                                Tekst alternatywny    
Kiedy niemowlęta wymagają dopajania 

 

Niemowląt karmionych piersią nie należy dopajać. Pokarm mamy w ciągu pierwszych kilku minut ssania zawiera dużo wody i laktozy i służy do zaspokojenia pragnienia niemowlęcia. Dopiero po kilku minutach z piersi mamy zaczyna wypływać pokarm bogaty w białko i tłuszcze, który zaspokaja głód dziecka. W przypadku dzieci karmionych w sposób mieszany obowiązuje ta sama zasada. Takie niemowlę nie wymaga dopajania. Również dziecko karmione wyłącznie mlekiem modyfikowanym, w większości przypadków też nie wymaga dopajania. Wyjątkiem od tej reguły może by podwyższona temperatura ciała lub zaparcia. Jeśli już zdecydujemy się na dopajanie, używajmy do tego celu wody a nie herbatek czy innych słodkich napojów. Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrii do końca 12 miesiąca życia nie należy podawać również soków. Nauczmy dziecko pić wodę. Najlepsza jest woda źródlana. Unikajmy wód wysoko zmineralizowanych. Pamiętajmy by każda woda przeznaczona dla niemowląt poniżej 6. mż była krótko gotowana. W przypadku starszych niemowląt, wodę z butelki można tylko zagotować a dla dzieci powyżej roku wody butelkowanej można nie gotować pod warunkiem, że butelka nie była otwarta dłużej niż 24 h. Zawsze gotujmy natomiast wodę z kranu. Woda otwarta dłużej niż 24 h nie powinna być wykorzystywana do przygotowywania posiłków i płynów dla niemowląt nawet po przegotowaniu.

 

Jesli wcześniej nie zdecydowaliśmy się na podawanie wody niemowlętom, zróbmy to gdy zaczynamy wprowadzać pokarmy stałe.  

 

Należy także zwrócić uwagę, że "woda mineralna" nie zależy od zawartości składników mineralnych w wodzie, lecz jest stosowana do wszystkich wód wydobywanych spod ziemi, niezależnie od stopnia mineralizacji. Aby w sposób świadomy wybierać wodę mineralną należy zwracać uwagę na stopień mineralizacji i zawartość składników mineralnych.

Wyróżniamy :

1. wody wysoko zmineralizowane o mineralizacji powyżej 1500mg/l- zawierają duże ilości składników mineralnych i mogą byc spożywane przez osoby z niedoborami składników mieralnych,

 

2. wody mineralne średnio zmineralizowane o mineralizacji od 500-1500mg/l - zawierają średnią ilośc skłądników mineralnych, mogą służyć do gaszenia pragnienia,

 

3. wody mineralne nisko zmineralizowane  o mineralizacji poniżej 500 mg/l- zawierają niewielkie ilości skłądników mineralnych, które nie mają znaczenia dla organizmu człowieka. Można ich uzywać do gotowania potraw i gaszenia pragnienia. Do tej grupy wód mineralnych należą wody źródlane. 

 

A zatem niemowlętom można podawać wody źródlane lub mineralne niskozmineralizowane o mineralizacji poniżej 500mg/l.

 

Niemowląt nie przepajamy też ziołami. Zioła traktujmy jako substancje lecznicze do leczenia konkretnych objawów, a nie jako herbatki do przepajania. Nie podajemy zatem niemowlętom rumianku, mięty czy koperku. Koperek kiedyś był bardzo popularny. Obecnie koperku w ogóle nie podaje się niemowlętom ponieważ zawiera estragol, który jest rakotwórczy i genotoksyczny. Naparów z koperku nie powinny również pić kobiety w ciąży i karmiące. 

Narodowy Instytut Badań nad Żywnością i Żywieniem (INRAN) przeprowadził badania, które objęło dostępne na rynku włoskim produkty do przygotowania naparów z kopru. Badania wykazały, że stężenie estragolu jest zbyt wysokie, by móc uznać spożycie naparów za bezpieczne u noworodków. Do podobnych wniosków doszła agencja EMEA, która zajmuje się naukową oceną leków. Według EMEA spożywanie naparów z kopru włoskiego przez dzieci do czwartego roku życia nie jest wskazane bez konsultacji z pediatrą. 

Koper zawiera estragol, który jest genotoksyczny i rakotwórczy, dlatego u dzieci do 4 roku życia nie powienien być w ogóle stosowany. 

 

Przeczytaj również Czy niemowlę karmione wyłącznie modyfikowaną mieszanką mleczną wymaga dopajania

                               Soki w diecie niemowlęcia wg najnowszych zaleceń Amerykańskiej Akademii Pediatrii

 

Źródło

1. Luigi Gori at all: Can Estragole in Fennel Seed Decoctions Really Be Considered a Danger for Human Health? A Fennel Safety Update. Evidence-based Complementary and Alternative Medicine 2012(7-8):860542, July 2012, 671Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Dopajanie niemowląt

03 sierpnia 2019

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655