Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

RewriteEngine On RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?pediatra-lublin\.eu [NC] RewriteRule (.*) http://doktormarzena.pl/$1 [R=301,L]             Gdy karmienie piersią boli - bolesność brodawek sutkowych                                                                                                                                           
W czasie pierwszych dni karmienia piersią, brodawki stają się bardzo wrażliwe, często wręcz bolesne. Jest to powszechna dolegliwość związana ze zmianami hormonalnymi występującymi po porodzie oraz częstym ssaniem piersi. Określana jest jako bolesność fizjologiczna i z reguły ustępuję po około tygodniu. Jeśli jednak ból nie mija po tygodniu, należy szukać innych przyczyn dolegliwości. Do najczęstszych należą:

 • Uszkodzenia powierzchownych warstw naskórka – najczęściej wskutek nieprawidłowej techniki ssania, najczęściej zbyt płytkiego przystawiania dziecka do piersi. Jedną z przyczyn płytkiego łapania piersi przez noworodka jest skrócone wędzidełko u noworodka.

 • Maceracja brodawek wskutek zbyt długiego trzymania piersi w buzi dziecka – gdy dziecko traktuje pierś jak smoczek uspokajacz a nie źródło pożywienia.

 • Zakażenie bakteryjne, zatkane ujście kanalika mlekowego, zastój pokarmu, zakażenie grzybicze, nawał, zmiany alergiczne.

 • Problemy psychologiczne u matek nie akceptujących karmienia naturalnego.

 

Bolesność fizjologiczną rozpoznajemy jedynie w sytuacji braku zmian na powierzchni brodawki. 

 

Postępowanie:

 

W przypadku utrzymywania się bolesności brodawek :

 1. Oceń chwytliwość brodawki.

 2. Z pomocą profesjonalisty sprawdź technikę karmienia piersią i ewentualnie skoryguj sposób przystawienia dziecka do piersi – najczęstszą przyczyną bolesności brodawek jest nieprawidłowa technika karmienia piersią, stąd podstawowym sposobem postępowania jest korekta aktu ssania.

Tak powinno być przystawione dziecko do piersi. W buzi dziecka powinna być brodawka i 1-1,5 cm otoczki. Nigdy sama brodawka.

 

3. Często przystawiaj dziecko do piersi by nie dopuścić do przepełnienia piersi.

4. W przypadku przepełnionych piersi lub utrudnionego odruchu wypływu pokarmu, przed przystawieniem dziecka do piersi należy odciagaj niewielką ilość pokarmu by ułatwić wypływ pokarmu i prawidłowe uchwycenie piersi przez dziecko.

5. Rozpoczynaj karmienie od mniej bolesnej piersi.

6. Często zmieniaj pozycję w czasie karmienia, by ciśnienie wytwarzane w czasie ssania wywierane było na różne części otoczki i brodawki. Korzystne są pozycja krzyżowa i spod pachy.

7. Delikatnie odstawiaj dziecko od piersi poprzez delikatne włożenie małego palca do kącika ust dziecka.

8. Wietrz piersi.

9. Smaruj brodawki wyciśniętym pokarmem.

10. Stosuj maści i kremy łagodzące zawierające lanolinę, dekspantenol (preparat Dermopanten), linomag lub alantoinę (preparat Alantan), ewentualnie preparat Maltan.

11. W razie silniejszego bólu możesz przyjmować paracetamol lub ibuprofen.

12. Myj piersi raz dziennie z użyciem delikatnego środka myjącego, najlepiej  syndetu, a po każdym karmieniu przemywać brodawki solą fizjologiczną lub przegotowaną wodą. 

13. Często zmieniaj wkładki laktacyjne, wilgotne są źródłem bakterii.

14. W czasie silnego bólu możesz zakładać na brodawki ochronne osłony (muszle).

15. Kapturki na brodawki stosuj z dużą rozwagą, ponieważ mogą doprowadzić do zaburzeń mechanizmu ssania i zmniejszenia laktacji.

16. W przypadku bardzo silnego bólu możesz odstawić dziecko od piersi na kilkanaście a nawet kilkadziesiąt godzin, pokarm w tym czasie odciągaj i podawaj dziecku.

 

 

Preparaty do pielęgnacji podrażnionych brodawek

 1. Lanolina – natłuszcza i zmiękcza skórę, przyspiesza gojenie poprzez nawilżenie skóry. Przynosi szybką ulgę. Nie wymaga zmywania przed karmieniem.

 2. Dekspantenol – przy zastosowaniu miejscowym metabolizowany jest do kwasu pantotenowego, który przyspiesza regeneracje skóry.

 3. Linomag –zawiera wieninienasycone egzogenne kwasy tłuszczowe , które przyspieszają regenerację i pobudzają odnowę skóry.

 4. Alantoina - wykazuje działanie złuszczające oraz osłaniające na skórę, alantoina poprawia jej nawilżenie oraz wspomaga leczenie ran poprzez pobudzenie ziarninowania czyli wzrostu nowej tkanki.

 5. Maltan - preparat zawiera bezpieczną substancję, glukozę, która w zależności od stężenia wykazuje działanie hamujące na rozwój bakterii. Zapobiega stanom zapalnym piersi.

 

Obejrzyj film o postępowaniu w przypadku bolesnych brodawek

 

 

 Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Gdy karmienie piersią boli - bolesność brodawek sutkowych

31 marca 2020
Sezon na infekcje w pełni. W leczeniu układu oddechowego często wykorzystujemy sprzęt do nebulizacji. czy każdy inhalator jest skuteczny i każdy możemy używać do wszystkich leków. O tym i innych praktycznych aspektach mówi artykuł "Jak wybrać właściwy nebulizator?"

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655