Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

            Gorączka u dziecka - jak i kiedy zwalczać - rady pediatry                                                                                                                                                Tekst alternatywny    
Podwyższona temperatura u dziecka, zwłaszcza małego, może bardzo niepokoić rodziców. Jak i kiedy zwalczać podwyższoną temperaturę u dziecka. 

 

KIEDY I CZYM ZWALCZAĆ GORĄCZKĘ

 

     Temperaturę, zwłaszcza u małego dziecka, zwalczamy gdy już przekracza 38 stopni Celsjusza. Małe dzieci między 5. miesiacem życia  a 5. rokiem życia mogą bowiem zareagowąć drgawkami gorączkowymi na temepraturę ciała powyżej 38 stopni Celsjusza i szybki jej wzrost. Wystąpienie drgawek gorączkowych zwykle jest bardzo traumatycznym wydarzeniem dla rodziców, dlatego nie należy dopuszczać do wyraźnie podwyższonej temperatury u niemowląt i  małych dzieci. Jeśli temperatura u dzieka przekracza 38 stopni Celsjusza, leki powinny być podawane by zapobiec pojawieniu się podwyższonej temperatury, a nie po ty by ją zbijać. Leki podaje się zatem w czasie kiedy jeszcze temepratura u dziecka jest prawidłowa.

     Podstawowymi lekami przeciwgorączkowymi możliwymi do zastosowania u dzieci są paracetamol i ibuprofen. Działanie paracetamolu trawa 4-6 godzin, ibuprofenu 6-8 godzin. Zatem by nie dopuścić do pojawienia się temperatury u dziecka, po około 3,5-4 godzin od ostatniej dawki paracetamolu należy podać kolejną dawkę leku   przecigoraczkowego, ibuprofen zaś działa nieco dłużej bo około 6-8 godzin. A zatem w przypadku podania ibuprofenu, kolejną dawkę leku przeciwgorączkowego, po wcześniejszym podaniu ibuprofenu, można podać po około 6 godzinach. Oczywiście indywidualnie może się okazać, że już po 3 godzinach, niezależnie od tego jaki lek dziecko dostało (ibuprofen czy paracetamol) u dziecka może pojawić się gorączka. Paracetamol można podawać od pierwszych dni życia, ibuprofen zaś najwcześniej od 3 miesiąca życia

 

WAŻNE

 

     Na dobę, czyli w ciagu 24 godzin, można podać tylko 4 dawki paracetamolu, a zatem przy dawkowaniu co 4 godziny skończy się dawkowanie paracetamolu ale nie skończy się jeszcze doba

 

W przypadku ibuprofenu na dobę podaje się 3 dawki leku. A zatem przy dawkowaniu co 6 godzin skończy się możliwość podawania leku ale nie skończy się doba. 

 

Dlatego przy trudnych do zbicia gorączkach, gdy podanie jednego leku nie jest wystarczające, najlepiej podawać leki naprzemiennie, pamiętając, że średnio paracetamol działa 4-6 godzin a Ibuprofen 6-8 godzin. Zatem kolejną dawkę leku po paracetamolu będzie najprawdpodobniej trzeba podać szybciej niż po ibuprofenie.

 

Przykładowy schemat dawkowania leków przeciwgorączkowych

Paracetamol      8.00

Ibuprofen         12.00

Paracetamol     18.00

Ibuprofen         22.00

Paracetamol       4.00

Ibuprofen           8.00

 

Może się oczywiście okazać, że indywidualnie u danego dziecka odstępy konieczne do podania leków będą krótsze, bo już po 3 godzinach od podania dawki paracetamolu a po 4-5 godzinach po podaniu ibuprofenu, u dziecka pojawia się temperatura. W takich przypadkach modyfikujemy odstępy między kolejnymi dawkami tak, by u dziecka nie pojawiała się podwyższona temepratura ciała w ogóle ale też tak by nie przekroczyć maksymalnych dawek poszczególnych leków na dobę. 

 

 

 

JAK DZIAŁAJĄ LEKI PRZECIWGORĄCZKOWE 

 

     PARACETAMOL  wykazuje działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Nie podrażnia śluzówki żołądka więc może być stosowany na czczo. IBUPROFEN zaś działa przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Podrażnia śluzówkę żołądka, więc przy długotrwałym stosowaniu na czczo w  postaci doustnych preparatów  może spowodować podrażnienie śluzówki żołądka i ból brzucha. 

 

Paracetamol powinien być lekiem pierwszego wyboru. Od niego zaczynamy. Ibuprofen włączamy gdy zależy nam na jego działaniu przeciwzapalnym lub gdy sam paracetamol nie jest wystarczającym lekiem ponieważ  nie obniża wystaczająco temperatury u dziecka lub szybko po nim pojawia się ponownie podwyższona temperatura. 

 

CZY ZAWSZY CZEKAĆ Z PODANIEM LEKU PRZECIWGORĄCZKOWEGO AŻ TEMEPRATURA OSIĄGNIE 38 STOPNI CELSJUSZA

 

     Zdecydowanie nie. Jeśli temepratura osiąga wartości powyżej 38 stopni Celsjusza, leki podajemy by zapobiec pojawieniu się temepratury a nie do jej zwalczania. Jeśli będziemy czekać do osiągnięcia  38 stopni Celsjusza, to może się okazać, że temperatura znaczie szybciej rośnie niż lek zaczyna działać i w krótkim czasie mamy dziecko z temperaturą 39-40 stopni Celsjusza.

Jeśli temperatura ciała dziecka nie przekracza 38 stopni Celsjusza, podawanie leków przeciwgorączkowych uzależniamy od tolerancji temperatury przez dziecko.Jeśli dziecko dobrze toleruje stany podgorączkowe, możemy się wstrzymać z podaniem leków przeciwgorączkowych, ale tylko w dzień. Wieczorem polecam podawanie leków przeciwgorączkowych już w stanach podgorączkowych, bo wieczorem i w nocy temperatua potrafi bardzo szybko wzrosnąć. 

Również jeśli dziecko źle toleruje stan podgorączkowy, marudzi, płacze, nie narażajmy dziecka na ból i złe samopoczucie, tylko podajmy mu lek przeciwgorączkowy. 

Leki przeciwgorączkowe, które są również lekami przeciwbólowymi, podajemy zawsze kiedy dziecko coś boli, kiedy nie może nam powiedzieć, że go boli ale swoim zachowaniem pokazuje , że cierpi (płacz, marudzenie, wybudzanie się ze snu), nie narażajmy dziecka na ból w imię prześwadzczenia, że leki przeciwbólowe/przeciwgorczkowe podajemy wyłącznie przy temperaturze powyżej 38 stopni Celsjusza. 

 

JAKI MOŻE BYĆ NAJKRÓTSZY ODTSĘP MIĘDZY PODANIEM PARACETAMOLU I IBUPROFENU

 

     Nie ma określonych zaleceń dotyczących minimalnego czasu jaki powinien upłynąć między podaniem paractemaolu i ibuprofenu. W mojej opinii ten odstęp nie powinien być jednak krótszy niż 1,5-2 godzin, ze względu na czas konieczny do zareagowania dziecka na dany lek. U jednych dzieci spadek temperatury następuje szybko, w ciągu  30 minut od podania leku, a nawet w krótszym czasie, u innych dzieci działanie leku pojawia się dopiero po około 1,5 a nawet po 2 godzinach. Jeśli więc temperatura ciała dziecka nie jest ekstremalnie wysoka, to powinniśmy poczekać aż zacznie działać lek podany wcześniej. Dopiero jeśli spadek temperatury nie następuje  w ciągu 1,5-2 godzin, podajemy kolejną dawkę leku w sposób naprzemienny, czyli podajemy lek inny niż podaliśmy ostatnio. 

 

PAMIĘTAJMY, ŻE TE SAME SUBSTANCJE LECZNICZE MOGA KRYĆ SIĘ POD RÓŻNYMI NAZWAMI

 

     Substancją leczniczą w lekach stosowanych u dzieci są paracetamol i ibuprofen

Paracetamol może kryć się pod nazwami Paracetamol, Pedicetamol, Apap, Efferalgan i wieloma innymi, ibuprofen zaś może  kryć się pod nazwami Ibuprofen, Ibum, Nurofen i wieloma innymi. Stosujmy naprzemiennie obie substancje lecznicze a nie tą samą substancję leczniczą tylko ukrytą pod różnymi nazwami. 

 

A CO JEŚLI MIMO PODANIA OBU LEKÓW TEMEPRATURA U DZIECKA NIE SPADA

 

     Gdy mimo podania obu leków u dziecka nadal jest wysoka temperatura, możemy wykonać kąpiel chłodzącą. Rekomenduję kąpiel chłodzącą bo same okłady nie obniżą temperatury ciała dziecka. Kąpiel chłodząca to nie jest  kąpiel w zimnej wodzie. Temperatura wody w kąpieli chłodzącej powinna by niższa od temepratury ciała dziecka o maksymalnie 2-3 stopnie Celsjusza. Pamiętajmy też, że kąpieli chłodzących nie stosujemy zamiast leków przeciwgorączkowych, tylko w sytuacji gdy leki przeciwgorączkowe nie działają. Kąpiele chłodzące obniżą temepraturę ciała dziecka na dłużej wyłącznie, jeśli wcześniej podane były leki przeciwgorączkowe. Jeśli kąpiel chłodząca będzie wykonana bez uprzedniego podania leków przeciwgorączkowych, obniży temperaturę ciała dziecka na dużo krócej, niż w sytuacji uprzedniego podania leku przecwigorączkowego.

 

Przeczytaj również Rumień nagły czyli gorączka trzydniowa

                               Czy gorączka u dziecka jest wskazaniem do podania antybiotyku - pediatra radzi. Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

 

Gorączka u dziecka - jak i kiedy zwalczać - rady pediatry

16 lutego 2020

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655