Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

RewriteEngine On RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?pediatra-lublin\.eu [NC] RewriteRule (.*) http://doktormarzena.pl/$1 [R=301,L]             Ile snu potrzebuje Twoje dziecko                                                                                                                                                    
 

Potrzeba snu i liczba przespanych godzin potrzebnych do odpowiedniego wypoczynku jest zjawiskiem indywidualnym. Istnieją jednak pewne wytyczne, które pomogą rodzicom określić czy ich dziecko śpi wystarczającą liczbę godzin by odpowiednio rozwijać się.

 

Wytyczne dotyczące snu w dzieciństwie

 

Amerykańska Akademia Medycyny Snu (AASM) podaje pomocne wskazówki dotyczące tego, ile snu potrzebują dzieci na różnych etapach rozwoju. Podane dane odzwierciedlają liczbę godzin snu w ciągu całej doby.

Rekomendacje Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu dotyczące liczby przesypianych godzin

Wiek dziecka                       Liczba rekomendowanych godzin snu

Noworodek                           12-16 godzin, w tym zawarte są drzemki w ciągu dnia

Małe dziecko (1-2 lata)        11-14 godzin, w tym zawarte są drzemki w ciągu dnia

Dziecko 3-5 lat                     10-13 godzin, w tym zawarte są drzemki w ciągu dnia

Dziecko szkolne 6-12 lat      9-12 godzin

Nastolatek 13-18 lat             8-10 godzin

 

Do prawidłowego rozwoju dziecko potrzebuje określonej liczby godzin snu w ciągu doby. Regularna deprywacja snu może doprowadzić do rozdrażnienia, zaburzeń koncentracji, bólów głowy, trudnościami w nauce a nawet depresji.

Amerykańska Akademia Pediatrii rekomenduje tzw. zdrowe nawyki snu.

  1. Uczyń wysypianie się priorytetem całej rodziny – by uczynić wysypianie się priorytetem, musisz zrozumieć jak bardzo sen wpływa na zdrowie ludzi. Pamiętaj, że jesteś wzorem dla swojej rodziny. Jeśli przesiadujesz długo przed telewizorem, wykonujesz różne prace w nocy, nie będziesz wzorem do naśladowania dla swoich dzieci.

  2. Stwórz codzienną rutynę związaną ze snem, którą możesz zastosować gdziekolwiek jesteś i stosuj ją codziennie. Codzienna rutyna dnia, posiłki, drzemki, zabawa nie tylko zapewnia Twojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa, ale też pomaga w spokojnym zasypianiu. Rutyna związana z zasypianiem powinna być tak stworzona by można ją zastosować w każdym miejscu.

  3. Zapewnij aktywność dziecku w ciągu dnia. Zadbaj by Twoje dziecko miało ciekawy dzień pełen aktywności fizycznej, najlepiej na świeżym powietrzu, chodź codziennie z dzieckiem na spacery.

  4. Ogranicz czas spędzany przed urządzeniami elektronicznymi. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca trzymanie urządzeń elektronicznych takich, jak telewizory, laptopy, telefony, komputery, tablety z dala od sypialni dziecka. Zgaś wszystkie urządzenia 60 minut przed snem. Stwórz rodzinny plan używania wyżej wspomnianych urządzeń i ustal granice użytkowania ich przed snem.

  5. Stwórz bezpieczną sypialnię i miejsce do snu. Przyciemnij światło w sypialni, kontroluj temperaturę tak, by nie była za wysoka. Nie wypełniaj łóżeczka dziecka zabawkami. Masz mu stworzyć miejsce do spania a nie do zabawy. Starsze dzieci mogą zabrać ze sobą do spania ulubionego misia lub kocyk, by zmniejszyć lek separacyjny. Jednak niemowlęta do 12 miesiąca życia nie powinny w łóżeczku mieć żadnych zabawek ani kocyków, by zmniejszyć ryzyko uduszenia się niemowlęcia w czasie snu.

  6. Nie kładź dziecka do łóżeczka z butelką mleka czy soku. Woda jest ok. Wszystko inne niż woda może powodować próchnicę. Najpierw nakarm swoje dziecko a dopiero później połóż je do spania.

  7. Unikaj nadmiaru zajęć wieczorem. Wiele dzieci ma bardzo intensywny harmonogram dnia. Wieczorem ma zaplanowane często zajęcia sportowe, spotkania, zajęcia dodatkowe. Zaplanuj tak dzień by wieczorem dziecko miało czas by się wyciszyć.

  8. Naucz się rozpoznawać problemy ze snem. Do najczęstszych problemów ze snem u dzieci należą trudności w zasypianiu, niechęć do pójścia do łóżka, wybudzanie się w nocy, chrapanie, bezdech nocny, lęki nocne i koszmary senne.

Źródło

https://www.healthychildren.org/English/healthy-living/sleep/Pages/Healthy-Sleep-Habits-How-Many-Hours-Does-Your-Child-Need.aspxPotrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Ile snu potrzebuje Twoje dziecko

27 września 2020

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655