Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

Strona główna

https://www.pediatra-lublin.eu/

 

Porada telefoniczna

https://www.pediatra-lublin.eu/porady-online-i-telefoniczne

 

Blog

https://www.pediatra-lublin.eu/blog

 

 

Kiedy pojawią się pierwsze mleczne zęby można nadal czyścić ząbki gazikiem nawiniętym na palec wskazujący ale skuteczniej zadbamy o ząbki czyszcząc je dwa razy dziennie szczoteczką z małą główką i miękkim włosiem. Do czyszczenia można użyć specjalnych past dla niemowląt. Pasty dla tej grupy wiekowej nie zawierają fluoru lub mają jego bardzo niewielki dodatek. Początkowo czyszczenie zębów należy traktować jak zabawę. Regularna higiena spowoduje wyrobienie nawyku i akceptację codziennych zabiegów pielęgnacyjnych jamy ustnej u dziecka.

Pasty dla niemowląt mają specjalny skład dostosowany do potrzeb dziecka, które jeszcze nie umie wypluwać pasty. Nadmiar pasty usuń gazikiem nawiniętym na palec.

 

Jeśli chcesz by Twój maluch miał zdrowe zęby przestrzegaj poniższych zasad:

 

  • Karm dziecko piersią – karmienie piersią stymuluje rozwój mięśni odpowiedzialnych za prawidłowy zgryz.

  • Po rozszerzeniu diety unikaj dokarmiania między posiłkami głównymi, w szczególności w nocy.

  • Posiłki uzupełniające podawaj łyżeczką lub z kubeczka, unikaj przedłużonego karmienia z butelki. Kontakt pokarmu z zębami przy karmieniu łyżeczką i kubeczkiem jest krótszy. Karmienie z butelki zakończ pod koniec pierwszego roku życia.

  • Nie pozwól zasypiać dziecku ze smoczkiem do karmienia w ustach.

  • Po ostatnim posiłku umyj dziecku ząbki. Naucz dziecko, że po umyciu ząbków nie pijemy słodkich płynów.

  • Naucz dziecko pić wodę. Nie podawaj dziecku słodzonych płynów. Cukier bowiem nie tylko sprzyja otyłości, ale również powoduje próchnicę.

  • Nie oblizuj smoczka swojego maluszka. Do mycia smoczka służy bieżąca woda. Oblizując smoczek wprowadzasz do jamy ustnej swojego dziecka wiele bakterii, które mogą spowodować próchnice i szereg innych, również bardzo niebezpiecznych, chorób.

  • Naucz dziecko regularnych wizyt u dentysty. Najlepiej wizyty u dentysty rozpocznij po wyrżnięciu się pierwszych mlecznych zębów, jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia.

  • Pozwalaj dziecku myć zęby samodzielnie, ale zawsze poprawiaj po nim. Maluch nie umie dokładnie umyć wszystkich zakamarków w swojej buzi. Myj zęby dziecku przez 2-3 minuty.

  • Jak najszybciej naucz dziecko jeść pokarmy o stałej konsystencji. Papkowate jedzenie przylega do zębów powodując próchnicę.

 

Czy ślinienie się dziecka zawsze oznacza ząbkowanie  - o tym możesz przeczytać we wpisie poniżej

https://www.pediatra-lublin.eu/czy-slinienie-sie-niemowlecia-zawszeoznacza-zabkowanie

 

O pielęgnacji jamy ustnej przed pojawieniem się pierwszych zębów czytaj

https://www.pediatra-lublin.eu/jak-dbac-o-higiene-jamy-ustnej-u-niemowlecia-ktore-jeszcze-nie-ma-zebow

 

 

Jak dbać o zęby mleczne?

21 stycznia 2020
Sezon na infekcje w pełni. W leczeniu układu oddechowego często wykorzystujemy sprzęt do nebulizacji. czy każdy inhalator jest skuteczny i każdy możemy używać do wszystkich leków. O tym i innych praktycznych aspektach mówi artykuł "Jak wybrać właściwy nebulizator?"

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655