Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

RewriteEngine On RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?pediatra-lublin\.eu [NC] RewriteRule (.*) http://doktormarzena.pl/$1 [R=301,L]             Jak dbać o zęby mleczne                                                                                                                                               
Zęby mleczne - jak o nie dbać 

 

Kiedy pojawią się pierwsze mleczne zęby można nadal czyścić ząbki gazikiem nawiniętym na palec wskazujący ale skuteczniej zadbamy o ząbki czyszcząc je dwa razy dziennie szczoteczką z małą główką i miękkim włosiem. Do czyszczenia należy użyć specjalnych past dla dzieci. Wg zaleceń AAPD (American Academyof Pediatric Dentistry)  od momentu wyrżnięcia się pierwszego ząbka w ramach profilaktyki próchnicy używamy dla dzieci pasty z fluorem w ilości 1000 ppm. Ilość dostarczonego fluoru modyfikujemy  ilością pasty nakładanej na szczoteczkę Na początku - do końca 3 roku życia,  wystarczy delikatnie maznąć szczoteczkę pastą. Ilość pasty powinna być bardzo śladowa, obrazowo wielkości  ziarna  ryżu. Nadmiar pasty należy usunąć gazikiem nawiniętym na palec. Po 3 roku życia, do końca 6 roku życia, ilość nakładanej pasty powinna być wielkości ziarna grochu. Po 6 roku życia wprowadzamy dziecku pastę dla dorosłych. Nie zaleca się stosowania past owocowych, to powoduje że dzieci chętniej połykają pastę. Pasty bez fluoru dajemy dziecku do żłobków i przedszkoli i wszędzie tam, gdzie nie ma kontroli nad ilością nakładanej pasty. Początkowo czyszczenie zębów należy traktować jak zabawę. Regularna higiena spowoduje wyrobienie nawyku i akceptację codziennych zabiegów pielęgnacyjnych jamy ustnej u dziecka.  Do 8 roku życia zęby dziecku powinni szczotkować rodzice.  Nie potwierdzono skuteczności przeciwpróchniczej past pozbawionych fluoru i z zawartością 440/500/550 ppm fluoru. Również WHO potwierdza, że pasty z zawartością 500 ppm fluoru są nieefektywne

 

Jeśli chcesz by Twój maluch miał zdrowe zęby przestrzegaj poniższych zasad:

 

  • Karm dziecko piersią – karmienie piersią stymuluje rozwój mięśni odpowiedzialnych za prawidłowy zgryz.

  • Po rozszerzeniu diety unikaj dokarmiania między posiłkami głównymi, w szczególności w nocy.

  • Posiłki uzupełniające podawaj łyżeczką lub z kubeczka, unikaj przedłużonego karmienia z butelki. Kontakt pokarmu z zębami przy karmieniu łyżeczką i kubeczkiem jest krótszy. Karmienie z butelki zakończ pod koniec pierwszego roku życia.

  • Nie pozwól zasypiać dziecku ze smoczkiem do karmienia w ustach.

  • Po ostatnim posiłku umyj dziecku ząbki. Naucz dziecko, że po umyciu ząbków nie pijemy słodkich płynów.

  • Naucz dziecko pić wodę. Nie podawaj dziecku słodzonych płynów. Cukier bowiem nie tylko sprzyja otyłości, ale również powoduje próchnicę.

  • Nie oblizuj smoczka swojego maluszka. Do mycia smoczka służy bieżąca woda. Oblizując smoczek wprowadzasz do jamy ustnej swojego dziecka wiele bakterii, które mogą spowodować próchnicę i szereg innych, również bardzo niebezpiecznych, chorób.

  • Naucz dziecko regularnych wizyt u dentysty. Najlepiej wizyty u dentysty rozpocznij po wyrżnięciu się pierwszych mlecznych zębów, jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia.

  • Pozwalaj dziecku myć zęby samodzielnie, ale zawsze poprawiaj po nim. Maluch nie umie dokładnie umyć wszystkich zakamarków w swojej buzi. Myj zęby dziecku przez 2-3 minuty.

  • Jak najszybciej naucz dziecko jeść pokarmy o stałej konsystencji. Papkowate jedzenie przylega do zębów powodując próchnicę.

 

Przeczytaj też Czy ślinienie się niemowlęcia zawszeoznacza ząbkowanie?

 

                      Jak dbać o higienę jamy ustnej u niemowlęcia, które jeszcze nie ma zębów?

 

Źródło

Urszula Kaczmarek , Teresa Jackowska , Maria Mielnik-Błaszczak , Anna Jurczak , *Dorota Olczak-Kowalczyk: Indywidualna profilaktyka fluorkowa u dzieci i młodzieży – rekomendacje polskich ekspertów. Nowa Stomatol 2019; 24(2):70-85Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Jak dbać o zęby mleczne

21 stycznia 2020
Sezon na infekcje w pełni. W leczeniu układu oddechowego często wykorzystujemy sprzęt do nebulizacji. czy każdy inhalator jest skuteczny i każdy możemy używać do wszystkich leków. O tym i innych praktycznych aspektach mówi artykuł "Jak wybrać właściwy nebulizator?"

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655