Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

 

Strona główna

https://www.pediatra-lublin.eu/

 

Porada telefoniczna

https://www.pediatra-lublin.eu/porady-online-i-telefoniczne

 

Blog

https://www.pediatra-lublin.eu/blog

 

 

Odpowiedź na tak zadane pytanie brzmi: Tak długo jak długo mama i dziecko sobie tego życzą.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią do końca 6. miesiąca życia. Po 6. miesiącu życia należy kontynuować karmienie piersią a dodatkowo do diety dziecka stopniowo wprowadzać uzupełniające pokarmy odpowiednie dla wieku dziecka. W początkowej fazie rozszerzania diety dziecka, żywność uzupełniająca nie zastępuje karmienia piersią a jedynie je uzupełnia. W miarę rozszerzania diety o kolejne składniki, w naturalny sposób dziecko zjada coraz więcej pokarmów uzupełniających, zmniejszając liczbę karmień z piersi lub zmniejsza objętość karmień a pozostawia liczbę karmień na dotychczasowym poziomie.

Nie ustalono górnej granicy wieku do jakiej należy karmić dziecko piersią. Zazwyczaj wiek ten ustala mama wspólnie z dzieckiem. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca by karmić dziecko do 2 lat lub dłużej, podając oczywiście po ukończeniu przez dziecko 6 miesięcy odpowiednią dla jego wieku żywność uzupełniającą.

Nie ma też żadnych przesłanek by twierdzić, że pokarm od jakiegoś momentu laktacji staje się mniej wartościowy dla dziecka. Dojrzałe mleko ludzkie nawet w bardzo późnym okresie laktacji jest źródłem cennego białko specyficznego gatunkowo oraz licznych żywych składników komórkowych i nie tylko komórkowych działających prozdrowotnie na dziecko w wielu aspektach jego zdrowia. Pokarm mamy przez cały okres laktacji stanowi tzw. żywność funkcjonalną czyli taką, która wywiera korzystny wpływ na jedną lub więcej funkcji organizmu ponad efekt odżywczy.

Jak długo karmić piersią?

03 marca 2020
Sezon na infekcje w pełni. W leczeniu układu oddechowego często wykorzystujemy sprzęt do nebulizacji. czy każdy inhalator jest skuteczny i każdy możemy używać do wszystkich leków. O tym i innych praktycznych aspektach mówi artykuł "Jak wybrać właściwy nebulizator?"

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655