Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

            Jak długo karmić piersią                                                                                                                                                Tekst alternatywny    




Jak długo karmić piersią

 

Odpowiedź na tak zadane pytanie brzmi: Tak długo jak długo mama i dziecko sobie tego życzą.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią do końca 6. miesiąca życia. Po 6. miesiącu życia należy kontynuować karmienie piersią a dodatkowo do diety dziecka stopniowo wprowadzać uzupełniające pokarmy odpowiednie dla wieku dziecka. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca wyłączne karmienie piersią przez około 6 miesięcy.  Polskie zalecenia i zalecenia ESPGHAN – European Society for Paediatric, Gastroenterology, Hepatology and Nutrition czyli  Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii i Gastroenterologii Dziecięcej mówią o wprowadzaniu żywności uzupełniającej do diety dziecka między 17. a 26. tygodniem życia dziecka. W początkowej fazie rozszerzania diety dziecka, żywność uzupełniająca nie zastępuje karmienia piersią a jedynie je uzupełnia. Na początkowym etapie rozszerzania diety dziecko bardziej próbuje pokarmy niż najada się nimi. W miarę rozszerzania diety o kolejne składniki, w naturalny sposób dziecko zjada coraz więcej pokarmów uzupełniających, zmniejszając liczbę karmień z piersi lub zmniejsza objętość karmień a pozostawia liczbę karmień na dotychczasowym poziomie.

Nie ustalono górnej granicy wieku do jakiej należy karmić dziecko piersią. Zazwyczaj wiek ten ustala mama wspólnie z dzieckiem. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca by karmić dziecko do 2 lat lub dłużej, Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca karmienie piersią do roku lub dłużej w zależności od tego  jak życzą sobie tego matka i dziecko. 

Nie ma też żadnych przesłanek by twierdzić, że pokarm od jakiegoś momentu laktacji staje się mniej wartościowy dla dziecka. Dojrzałe mleko ludzkie nawet w bardzo późnym okresie laktacji jest źródłem cennego białko specyficznego gatunkowo oraz licznych żywych składników komórkowych i nie tylko komórkowych działających prozdrowotnie na dziecko w wielu aspektach jego zdrowia. Pokarm mamy przez cały okres laktacji stanowi tzw. żywność funkcjonalną czyli taką, która wywiera korzystny wpływ na jedną lub więcej funkcji organizmu ponad efekt odżywczy.

 

Źródło 

1. https://www.cdc.gov/breastfeeding/faq/index.htm#howlong

2. Breastfeeding and the use of Human Milk. Section on Brestfeeding. Pediatrics 2012, 129, c827 



Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

 

 

Jak długo karmić piersią

03 marca 2020

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655