Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog
dr n.med. Marzena Kostuch
Tel. +48 505 129 655
© 2017 created with webwavecms.com
Jeśli chcecie Państwo umówić wizytę:
+48 505 129 655
Artykuł edytowany
Wg Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w Stanach Zjednoczonych (CDC) obecnie wiadomo, że zakazić się wirusem powodującym COVID-19 można poprzez dotknięcie powierzchni na której znajduje się wirus a następnie dotknięcie własnych ust, nosa czy oczu. Jednak nie jest to częsta droga szerzenia się zakażenia.
Jak długo zatem wirus powodujący COVID-19 utrzymuje się na powierzchni. COVID-19 to nowa jednostka chorobowa i ciągle dowiadujemy się nowych rzeczy na temat przeżywalności koronawirusa. To co bezprzecznie już wiemy to, to że koronawirus nie lubi chropowaych powierzchni. Na nich przeżywa krócej. Znacznie bardziej lubi gładkie powierzchnie jak metal czy szkło.
Na podstawie dostępnych badań naukowcy uważa się, że koronawirusy atakujące ludzi mogą utrzymywać się na powierzchni i pozostać zakaźne w temperaturze pokojowej przez okres nawet do pięciu dni. Dla porównania wirus odry w tych warunkach ginie po 2 godzinach.
Średnio koronawirus przeżywa na poszczególnych materiałach poniższą liczbę dni:
Szkło i cermika - 5 dni
Drewno - 4 dni
Plastik i stal nierdzewna - 3 dni
Karton - 24 godziny
Powierzchnie miedziane 4 godziny
Aluminium 2-8 godzin
Papier - od kilku minut do 5 dni
Żywność - aktualnie uważa się, ze koronawirus nie rozprzestrzenia się za pomocą żywności
Woda pitna - nie wykryto koronawirusa w wodzie pitnej
Skóra - badania opublikowane w Clinical Infectious Diseases wykazały, że koronawirus jest w stanie przezyc na ludzkiej skórze nawet do 9 godzin, podczas gdy wirus grypy poniżej 2 godzin. To samo badanie wykazało, że oba wirusy gina w ciagu 15 sekund po zadziałaniu na nie 80% etanolem. Dlatego tak ważne jest częste i dokładne mycie rąk.
Niska temperatura i wysoka wilgotność dodatkowo wydłuża ich żywotność. Aby zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa powierzchnie powinny być dezynfekowane 62-71% roztworami alkoholu, 0,1% podchlorynem sodu lub 0,5 % nadtlenkiem wodoru.
Natomiast przeżywalność koronawirusa w powietrzu wynosi do 3 godzin.
Mając na uwadze powyższe dane, by zmniejszyć ryzyko przenoszenia wirusa powodującego COVID-19 i zarażenia się nim należy myć jak najczęściej ręce i przecierać powierzchnie środkami decynfekcyjnymi na bazie alkoholu w domach oraz zakładach pracy. Nie należy zapominać o klamkach, kranach, spłuczkach, kontaktach.
Źródło
https://www.webmd.com/lung/how-long-covid-19-lives-on-surfaces