Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

            Jak długo może żyć koronawirus na powierzchniach                                                                                                                                               

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655

 

 

 

 

 

 

 

 

Artykuł edytowany

 

Przeżycie koronawirusa na powierzchniach

 

Wg Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w Stanach Zjednoczonych (CDC) obecnie wiadomo, że zakazić się wirusem powodującym COVID-19 można poprzez dotknięcie powierzchni na której znajduje się wirus a następnie dotknięcie własnych ust, nosa czy oczu. Jednak nie jest to częsta droga szerzenia się zakażenia. 

 

Jak długo zatem wirus powodujący COVID-19 utrzymuje się na powierzchni. COVID-19 to nowa jednostka chorobowa i ciągle dowiadujemy się nowych rzeczy na temat przeżywalności koronawirusa. To co bezprzecznie już wiemy to,  to  że koronawirus nie lubi chropowaych powierzchni. Na nich przeżywa krócej. Znacznie bardziej lubi gładkie powierzchnie jak metal czy szkło.

Na podstawie dostępnych badań naukowcy uważa się, że koronawirusy atakujące ludzi mogą utrzymywać się na powierzchni i pozostać zakaźne w temperaturze pokojowej przez okres nawet do pięciu dni. Dla porównania wirus odry w tych warunkach ginie po 2 godzinach.

Średnio koronawirus przeżywa na poszczególnych materiałach poniższą liczbę dni:

 

  • Szkło i cermika - 5 dni

  • Drewno - 4 dni

  • Plastik i stal nierdzewna - 3 dni

  • Karton - 24 godziny

  • Powierzchnie miedziane 4 godziny

  • Aluminium 2-8 godzin

  • Papier - od kilku minut do 5 dni

  • Żywność  - aktualnie uważa się, ze koronawirus nie rozprzestrzenia się za pomocą żywności

  • Woda pitna - nie wykryto koronawirusa w wodzie pitnej

  • Skóra - badania opublikowane w Clinical Infectious Diseases wykazały, że koronawirus jest w stanie przezyc na ludzkiej skórze nawet do 9 godzin, podczas gdy wirus grypy poniżej 2 godzin.  To samo badanie wykazało, że oba wirusy gina w ciagu 15 sekund po zadziałaniu na nie 80% etanolem.  Dlatego tak ważne jest częste i dokładne mycie rąk. 

 

Niska temperatura i wysoka wilgotność dodatkowo wydłuża ich żywotność. Aby zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa powierzchnie powinny być dezynfekowane 62-71% roztworami alkoholu, 0,1% podchlorynem sodu lub 0,5 % nadtlenkiem wodoru.

Natomiast przeżywalność koronawirusa w powietrzu wynosi do 3 godzin.

Mając na uwadze powyższe dane, by zmniejszyć ryzyko przenoszenia wirusa powodującego COVID-19 i zarażenia się nim należy myć jak najczęściej ręce i przecierać powierzchnie środkami decynfekcyjnymi na bazie alkoholu w domach oraz zakładach pracy. Nie należy zapominać o klamkach, kranach, spłuczkach, kontaktach.

 

Czy koronawirusem można zarazić sie poprzez listy i paczki kurierskie

 

Jak wiadomo, koronawirus nie lubi porowatych powierzchni, a takimi są papier i pudelka kartonowe. Dlatego obecnie uważa się, że zarażenie się poprzez otwieranie paczek i listów jest możliwe choć  mało prawdopdobne. Droga kroplekowa pozostaje główna droga rozprzestrzeniania się wirusa. 

 

Źródło

https://www.webmd.com/lung/how-long-covid-19-lives-on-surfaces 

Jak długo może żyć koronawirus na powierzchniach

17 marca 2020