Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

Strona główna

https://www.pediatra-lublin.eu/

 

Porada telefoniczna

https://www.pediatra-lublin.eu/porady-online-i-telefoniczne

 

Więcej interesujących artykułów o zdrowi i nie tylko

https://www.pediatra-lublin.eu/blog

 

 

Edit

Wykazano (NEJM, Marzec 2020), że wirus COVID-19 utrzymuje się do 24 godzin na kartonie, do 72 godzin na plastiku, do 72 godzina na powierzchniach stalowych, do 4 godzin na powierzchniach miedzianych i do 3 godzin w powietrzu

 

Wg Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w Stanach Zjednoczonych (CDC) obecnie wiadomo, że zakazić się wirusem powodującym COVID-19 można poprzez dotknięcie powierzchni na której znajduje się wirus a następnie dotknięcie własnych ust, nosa czy oczu.

 

Jak długo zatem wirus powodujący COVID-19 utrzymuje się na powierzchni. COVID-19 to nowa jednostka chorobowa i jeszcze niewiele wiadomo na temat przeżywalności powodującego ją wirusa. Dlatego uczeni kierują się wiedzą na temat innych koronawirusów jak SARS i MERS.

Na podstawie dostępnych badań naukowcy uważają, że koronawirusy atakujące ludzi mogą utrzymywać się na powierzchni i pozostać zakaźne w temperaturze pokojowej przez okres nawet do dziewięciu dni. Dla porównania wirus odry w tych warunkach ginie po 2 godzinach. Wg naukowców 9 dni to górna granica przeżywalności koronawirusów, średnio natomiast wirusy te żyją na takich materiałach jak drewno, szkło, plastik czy metal 4-5 dni. Niska temperatura i wysoka wilgotność dodatkowo wydłuża ich żywotność. Aby zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa powierzchnie powinny być dezynfekowane 62-71% roztworami alkoholu,  0,1% podchlorynem sodu lub 0,5 % nadtlenkiem wodoru.

Natomiast przeżywalność koronawirusa w powietrzu wynosi do 3 godzin. 

Mając na uwadze powyższe dane, by zmniejszyć ryzyko przenoszenia wirusa powodującego COVID-19 i zarażenia się nim należy myć jak najczęściej ręce i przecierać powierzchnie środkami decynfekcyjnymi na bazie alkoholu w domach oraz zakładach pracy. Nie należy zapominać o klamkach, kranach, spłuczkach, kontaktach.

Źródło:

Persistence of coronaviruses on inanimate surfaces and their inactivation with biocidal agents. G. Kampf, D. Todt, S. Pfaender, E. Steinmann. The Journal of Hospital Infection, March 2020, Volume 104, Issue 3, Pages 246–251.

 

Jak długo może żyć koronawirus na powierzchniach

17 marca 2020
Sezon na infekcje w pełni. W leczeniu układu oddechowego często wykorzystujemy sprzęt do nebulizacji. czy każdy inhalator jest skuteczny i każdy możemy używać do wszystkich leków. O tym i innych praktycznych aspektach mówi artykuł "Jak wybrać właściwy nebulizator?"

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655