Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

 

Co to jest stulejka

 

Stulejka to zwężenie otworu napletka, które uniemożliwia jego zsunięcie i uwidocznienie żołędzi. Stulejkę rozpoznajemy dopiero u chłopców po 3 roku życia. Do 3 roku życia napletek może być fizjologicznie sklejony z powierzchnią żołędzi. W odklejaniu się napletka pomagają fizjologiczne wzwody u chłopca i higiena tej okolicy ciała. Wzwody i higiena powodują ustąpienie fizjologicznej stulejki u 90% chłopców do 3 roku życia.

 

Kiedy rozpoznajemy stulejkę 

 

Stulejka fizjologiczna u większości dzieci ustępuje do końca pierwszego roku życia. Jednak u niewielkiej grupy chłopców fizjologiczne sklejenie się napletka z żołędzia obserwuje się jeszcze w drugim i a nawet trzecim roku zycia. Jeśli  jednak u chłopca utrzymuje się stulejka po 3 roku życia, należy skonsultowac się z lekarzem.

 

Objawy stulejki

 

Stulejka może być

1. Zupełna, gdy  jakiekolwiek zsunięcie napletka jest niemożliwe i żołądź jest niewidoczna.

2. Niezupełna, gdy napletek pozwala się zsunąć częściowo i tylko część żołędzi staje się widoczna lub gdy napletek pozwala się zsunąć całkowicie jednak zaciska się w rowku zażołędnym.

U chłopców z bardzo wąskim napletkiem oddawanie moczu pełnym strumieniem moczu może być niemożliwe. Mocz oddawany jest kroplami. W czasie oddawania moczu napletek u chłopców ze stulejką może się wybrzuszać. 

 

Postępowanie

 

Postępowanie może być:

 

1. Nieoperacyjne

^ Część lekarzy zaleca ręczne odciąganie naplatka. Nie należy tego w ogóle robić u chłopców w pierwszym roku życia. Po pierwszym roku życia w kąpieli można w czasie mycia dziecka delikatie odsuwać  napletek. Należy jednak pamiętac by robić to bardzo delikatnie, bez uszkadzania napletka. Nie rekomenduje się agresywnego ściągania napletka ponieważ może to doprowadzić do urazu napletka, który goi się przez bliznowacenie, co w konsekwencji może nasilać zwężenie naplateka. W czasie kąpieli i mycia prącia, można delikatnie odciągać napletek ale tylko do uzyskania pierwszego oporu. 

^ Jeśli nie dojdzie do samoistnego odklejenia się napletka, można zastosować leczenie miejscowe maściami sterydowymi, które uelastyczniają napletek i umożliwiają u wielu chlopców ściągniecie napletka.

 

2. Operacyjne

Brak skuteczności leczenia miejscowego jest wskazaniem do leczenia chirurgicznego.

 

Powikłania stulejki

 

Pozostawienie stulejki będzie powodować u dorosłego mężczyzyny problemy w czasie życia seksualnego a u małych chłopców może predysponować do miejsowych zakażeń i zakażeń ukłądu moczowego. Stulejka może doprowadzić do zapalenia prącia z obrzękim, zaczerwienieniem i wyciekaniem ropnej wydzieliny. Brak reakcji przy miejscowym stanie zapalnym może spowodowa zapalenie układu moczowego. 

 

 

Przeczytaj również Czy odciągać napletek u chłopców do 3 roku życia

                               Jak w domu pobrać mocz u niemowląt do analizy

 

Potrzebujesz porady, miejscowego leczenia stulejki sterydami, udzielam porad w ramach odpłatnej teleporady  lub wizyt domowych

 

 

Źródło

Marek OrkiszewskiMarek MackiewiczJoanna MadejLeczenie stulejki za pomocą miejscowo stosowanego betamethazonu: analiza skuteczności i kosztów. Urologia Polska 2004/57/1.

 

 

 

Jak leczyć stulejkę u chłopców by nie był potrzebny chirurg

28 maja 2020

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655