Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

            Jak leczyć stulejkę u chłopców by nie był potrzebny chirurg                                                                                                                                                Tekst alternatywny    
Co to jest stulejka

 

Stulejka to zwężenie otworu napletka, które uniemożliwia jego zsunięcie i uwidocznienie żołędzi. Stulejkę rozpoznajemy dopiero u chłopców po 3 roku życia. Do 3 roku życia napletek może być fizjologicznie sklejony z powierzchnią żołędzi. W odklejaniu się napletka pomagają fizjologiczne wzwody u chłopca i higiena tej okolicy ciała. Wzwody i higiena powodują ustąpienie fizjologicznej stulejki u 90% chłopców do 3 roku życia.

 

Kiedy rozpoznajemy stulejkę 

 

Stulejka fizjologiczna u większości dzieci ustępuje do końca pierwszego roku życia. Jednak u niewielkiej grupy chłopców fizjologiczne sklejenie się napletka z żołędzia obserwuje się jeszcze w drugim i a nawet trzecim roku zycia. Jeśli  jednak u chłopca utrzymuje się stulejka po 3 roku życia, należy skonsultowac się z lekarzem.

 

Objawy stulejki

 

Stulejka może być

1. Zupełna, gdy  jakiekolwiek zsunięcie napletka jest niemożliwe i żołądź jest niewidoczna.

2. Niezupełna, gdy napletek pozwala się zsunąć częściowo i tylko część żołędzi staje się widoczna lub gdy napletek pozwala się zsunąć całkowicie jednak zaciska się w rowku zażołędnym.

U chłopców z bardzo wąskim napletkiem oddawanie moczu pełnym strumieniem moczu może być niemożliwe. Mocz oddawany jest kroplami. W czasie oddawania moczu napletek u chłopców ze stulejką może się wybrzuszać. 

 

Postępowanie

 

Postępowanie może być:

 

1. Nieoperacyjne

^ Część lekarzy zaleca ręczne odciąganie naplatka. Nie należy tego w ogóle robić u chłopców w pierwszym roku życia. Po pierwszym roku życia w kąpieli można w czasie mycia dziecka delikatnie odsuwać  napletek. Należy jednak pamiętać by robić to bardzo delikatnie, bez uszkadzania napletka. Nie rekomenduje się agresywnego ściągania napletka ponieważ może to doprowadzić do urazu napletka, który goi się przez bliznowacenie, co w konsekwencji może nasilać zwężenie napletka. W czasie kąpieli i mycia prącia, można delikatnie odciągać napletek ale tylko do uzyskania pierwszego oporu. 

^ Jeśli nie dojdzie do samoistnego odklejenia się napletka, można zastosować leczenie miejscowe maściami sterydowymi, które uelastyczniają napletek i umożliwiają u wielu chłopców ściągniecie napletka.

 

2. Operacyjne

Brak skuteczności leczenia miejscowego jest wskazaniem do leczenia chirurgicznego.

 

Powikłania stulejki

 

Pozostawienie stulejki będzie powodować u dorosłego mężczyzny problemy w czasie życia seksualnego a u małych chłopców może predysponować do miejscowych zakażeń i zakażeń układu moczowego. Stulejka może doprowadzić do zapalenia prącia z obrzękiem, zaczerwienieniem i wyciekaniem ropnej wydzieliny. Brak reakcji przy miejscowym stanie zapalnym może spowodować zapalenie układu moczowego. 

 

 

Przeczytaj również Czy odciągać napletek u chłopców do 3 roku życia

                               Jak w domu pobrać mocz u niemowląt do analizy

 

Źródło

Marek OrkiszewskiMarek MackiewiczJoanna MadejLeczenie stulejki za pomocą miejscowo stosowanego betamethazonu: analiza skuteczności i kosztów. Urologia Polska 2004/57/1.Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

 

 

Źródło

Marek OrkiszewskiMarek MackiewiczJoanna MadejLeczenie stulejki za pomocą miejscowo stosowanego betamethazonu: analiza skuteczności i kosztów. Urologia Polska 2004/57/1.

 

 

 

Jak leczyć stulejkę u chłopców by nie był potrzebny chirurg

28 maja 2020

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655