Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

Strona główna

https://www.pediatra-lublin.eu/

 

Porada telefoniczna

https://www.pediatra-lublin.eu/porady-online-i-telefoniczne

 

Blog

https://www.pediatra-lublin.eu/blog

 

 

Zanim przeczytasz poniższe zalecenia pamiętaj, że ten wirus jest groźniejszy głównie dlatego, że wywołał panikę.

 

1. Nie podróżuj do zagrożonych krajów

Wyjazdy do zagrożonych państw lepiej odłożyć na później. Ryzyko kontaktu z osoba chorą zwiększa się w zależności od kierunku naszych podróży. |Główny Inspektorat Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Korei Południowej, Włoszech, Japonii, Iranu, Tajlandii, Singapuru oraz Tajwanu.

 

2. Myj dokładnie i często ręce

Podstawową metodą ograniczającą zarażanie się domowników jest częste i odpowiednie MYCIE RĄK. Minimalny czas mycia rąk to 30 sekund. Pamiętaj podczas mycia o umyciu kciuka i przestrzeni międzypalcowych, wewnętrznej powierzchni dłoni i jej grzbietu. Nie zapomnij o opuszkach palców i nadgarstkach. Do mycia rąk używaj mydła lub preparatów odkażających. W miarę możliwości często zmieniaj ręczniki lub używaj ręczników papierowych jednorazowych. Po umyciu bardzo ważne jest odpowiednie wysuszenie rąk bo do wilgotnych rąk szybciej przylegają różne patogeny.
 

3. Nie dotykaj twarzy

Każdego dnia dotykamy twarzy wielokrotnie. Dłońmi z kolei dotykamy wiele powierzchni, na których mogą znajdować się wirusy. Następnie dłonią przeniesiemy te wirusy w okolicę twarzy, nosa, oczu. Pamiętaj - wirusy mogą wnikać do organizmu również przez spojówki. Myj często twarz. Wirus bytujący na twarzy najszybciej nas zainfekuje. 
 

4. Pierz ubrania w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza.

Koronawirusy otoczone są osłonką lipidową. Najlepiej rozwijają się w temperaturze 4 stopnie Celsjusza i w dużej wilgotności. Są wrażliwe na wysoką temperaturę. Na ubraniach przenosimy wiele wirusów. Pranie ubrań w temperaturze, która zabija koronawirusy jest dodatkową metodą do ograniczenia ryzyka zarażenia się.


 

5. Często dezynfekuj powierzchnie

Koronawirusy wrażliwe są na alkohol – minimum 62% i wybielacz z podchlorynem sodu w stężeniu 0,1%. Jak najczęściej czyść powierzchnie w swoim otoczeniu. Przecieraj klamki, kontakty, blaty stołów, kurki od umywalek, spłuczki, górne części krzeseł, powierzchnie laptopów, telefony komórkowe.
 

6. Omijaj duże skupiska ludzi

Do pracy musimy chodzić. Ale po pracy możemy unikać dużych skupisk ludzi aby zminimalizować ryzyko spotkania na swojej drodze osoby zarażonej. Unikajmy centrów handlowych, restauracji, kin, imprez publicznych. W tych miejscach w jednym czasie gromadzi się bardzo dużo ludzi.
 

7. Unikaj kontaktu z chorymi

Koronawirus roznosi się droga kropelkowa. Kaszląc czy kichając roznosimy wirusy nawet na odległość jednego metra. Jeśli sam jesteś chory, zostań w domu. Nie zarażaj w pracy innych osób.
 

8. Noś maskę ochronną

Światowa Organizacja Zdrowia nie zaleca w celach profilaktycznych masek ochronnych osobom zdrowym. Jednak jeśli opiekujesz się osobą chorą – zakładaj maskę ochronną. Maska powinna zakrywać usta i nos i powinna być maską medyczną i powinna posiadać znak CE. Pamietaj jednak, że nieumiejętne postępowanie z maseczką może zwiększyć ryzyko zarażenia członków rodziny i innych osób z otoczenia. Gdy mamy maskę na twarzy, często ją poprawiamy, a na niej jest mnóstwo wirusów i bakterii. Jeśli każdorazowo po poprawieniu maseczki nie umyjesz rąk, rękami roznosisz patogeny po swoim otoczeniu przyczyniając się do zarażania innych domowników. TO JEST BARDZO WAŻNE. ZAWSZE GDY DOTKNIESZ MASECZKI, KTÓRĄ NOSISZ LUB OKOLICY UST CZY NOSA, UMYJ RĘCE.

 

9. Unikaj podawania ręki na powitanie

 

10. Otwieraj drzwi w instytucjach publicznych łokciem, pięścią ale nie otwartą dłonią. 

 

 

 

 

O tym jak ograniczyć ryzyko zarażania się miedzy domownikami mozna przeczytać poniżej

https://www.pediatra-lublin.eu/jak-ograniczyc-ryzyko-zarazania-sie-infekcjami-miedzy-domownikami

 

Jak uchronić się przed koronawirusem

11 marca 2020

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655