Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

            Jak uchronić się przed koronawirusem                                                                                                                                                     

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655

 

 

 

 

 

 

 

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem

 

Zanim przeczytasz poniższe zalecenia pamiętaj, że ten wirus jest groźniejszy głównie dlatego, że wywołał panikę.

 

1. Nie podróżuj do zagrożonych krajów

 

Wyjazdy do zagrożonych państw lepiej odłożyć na później. Ryzyko kontaktu z osoba chorą zwiększa się w zależności od kierunku naszych podróży. |Główny Inspektorat Sanitarny zamieszcza na swojej stronie kraje, do których odradza podróżowanie.

 

2. Myj dokładnie i często ręce

 

Podstawową metodą ograniczającą zarażanie się domowników jest częste i odpowiednie MYCIE RĄK. Minimalny czas mycia rąk to 30 sekund. Pamiętaj podczas mycia, o umyciu kciuka i przestrzeni międzypalcowych, wewnętrznej powierzchni dłoni i jej grzbietu. Nie zapomnij o opuszkach palców i nadgarstkach. Do mycia rąk używaj mydła lub preparatów odkażających. W miarę możliwości często zmieniaj ręczniki lub używaj ręczników papierowych jednorazowych. Po umyciu bardzo ważne jest odpowiednie wysuszenie rąk bo do wilgotnych rąk szybciej przylegają różne patogeny.

3. Nie dotykaj twarzy

 

Każdego dnia dotykamy twarzy wielokrotnie. Dłońmi z kolei dotykamy wiele powierzchni, na których mogą znajdować się wirusy. Następnie dłonią przeniesiemy te wirusy w okolicę twarzy, nosa, oczu. Pamiętaj - wirusy mogą wnikać do organizmu również przez spojówki. Myj często twarz. Wirus bytujący na twarzy najszybciej nas zainfekuje.

4. Pierz ubrania w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza

 

Koronawirusy otoczone są osłonką lipidową. Najlepiej rozwijają się w temperaturze 4 stopnie Celsjusza i w dużej wilgotności. Są wrażliwe na wysoką temperaturę. Na ubraniach przenosimy wiele wirusów. Pranie ubrań w temperaturze, która zabija koronawirusy jest dodatkową metodą do ograniczenia ryzyka zarażenia się.

 

5. Często dezynfekuj powierzchnie

 

Koronawirusy są wrażliwe na alkohol – minimum 62% i wybielacz z podchlorynem sodu w stężeniu 0,1%. Jak najczęściej czyść powierzchnie w swoim otoczeniu. Przecieraj klamki, kontakty, blaty stołów, kurki od umywalek, spłuczki, górne części krzeseł, powierzchnie laptopów, telefony komórkowe.

6. Omijaj duże skupiska ludzi

 

Do pracy musimy chodzić. Ale po pracy możemy unikać dużych skupisk ludzi aby zminimalizować ryzyko spotkania na swojej drodze osoby zarażonej. Unikajmy centrów handlowych, restauracji, kin, imprez publicznych. W tych miejscach w jednym czasie gromadzi się bardzo dużo ludzi.

7. Unikaj kontaktu z chorymi

 

Koronawirus roznosi się drogą kropelkową. Kaszląc czy kichając roznosimy wirusy nawet na odległość jednego metra. Jeśli sam jesteś chory, zostań w domu. Nie zarażaj w pracy innych osób.

8. Noś maskę ochronną

 

Pamietaj, że nieumiejętne postępowanie z maseczką może zwiększyć ryzyko zarażenia członków rodziny i innych osób z otoczenia. Gdy mamy maskę na twarzy, często ją poprawiamy, a na niej jest mnóstwo wirusów i bakterii. Jeśli każdorazowo po poprawieniu maseczki nie umyjesz rąk, rękami roznosisz patogeny po swoim otoczeniu przyczyniając się do zarażania innych domowników. TO JEST BARDZO WAŻNE. ZAWSZE GDY DOTKNIESZ MASECZKI, KTÓRĄ NOSISZ LUB OKOLICY UST CZY NOSA, UMYJ RĘCE.

 

9. Unikaj podawania ręki na powitanie

 

10. Otwieraj drzwi w instytucjach publicznych łokciem, pięścią ale nie otwartą dłonią

 

 

Przeczytaj też

Jak ograniczyć ryzyko zarażania się infekcjami między domownikami

Jak prawidłowo używać masek ochronnych - instrukcja WHO

Jak prawidłowo myć ręce-instrukcja GISPotrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Jak uchronić się przed koronawirusem

11 marca 2020