Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

Dziecko niezależnie od sposobu przyjścia na świat, bezpośrednio po urodzeniu krzyczy, protestuje, że wyszło z bezpiecznego schronienia jakim była macica matki, na nieprzyjemny dla niego świat. Jest mu zimno, w oczy razi go intensywne światło, osuszamy go drapiącym jego delikatną skórę materiałem. Dziecko protestuje przeciwko takiemu biegowi wydarzeń głośno krzycząc. Ale ile można protestować. Na szczęście dla wszystkich, noworodek szybko godzi się z faktem narodzin, zwłaszcza gdy jest położony w objęciach mamy w kontakcie skóra do skóry,  uspokaja się, ale jest aktywny, rozgląda się. Tą aktywność wykorzystaj Mamo na pierwsze przystawienie dziecka do piersi. Nie wahaj się prosić o pomoc, jeśli taka jest potrzebna, choć noworodek położony w kontakcie skóra do skóry potrafi sam dopełzać do brodawki i przystawić się do piersi. Po pierwszej aktywności trwającej 1-2 godziny, dziecko zasypia po męczących dla niego narodzinach. I w pierwszej dobie dużo śpi. Odsypia swoje narodziny i wszystko co było z nimi związane. W pierwszej dobie życia często nie wybudza się do karmień lub jeśli się wybudza to szybko zasypia przy piersi. Od drugiej doby aktywność dziecka wyraźnie zwiększa się, noworodek wypoczęty i wyspany oraz pogodzony z faktem narodzin zaczyna przejawiać swoją typową aktywność noworodkową czyli na zmianę je, śpi, płacze i wypełnia pieluszkę.

Karmienie piersią jest procesem fizjologicznym, jest normalnym i naturalnym zachowaniem dla matki i dziecka ale jest też procesem wyuczonym dla matki i dziecka. Jeśli masz jakieś wątpliwości co do stanu dziecka, zachowania, sposobu przystawienia i wielu innych rzeczy, nie wahaj się pytać i prosić o pomoc w karmieniu piersią.

Pamiętaj karmienie piersią to miłość zawarta w płynie. Nie wahaj się więc zawalczyć o tą miłość i pytaj się zawsze gdy masz wątpliwości.

 

Karmienie w pierwszych godzinach życia dziecka:

JEŚLI NIE MA PRZECIWWSKAZAŃ MEDYCZNYCH bezpośrednio po urodzeniu dziecko powinno trafić w objęcia mamy, goaą skóra dziecka powinna przylegać do nagiej skóry mamy. Od góry noworodek powinien być przykryty , najlepiej ogrzanym  betem. Po cięciu cesarskim kontakt skóra do skóry powinien się odbyć najwcześniej jak tylko matka może odpowiedzieć na potrzeby dziecka,  już na  sali cięć cesarskiej, gdy mama ma wykonywany zabieg w znieczuleniu miejscowym, można przytrzymać mamie do przytulenia choćby do policzka  czy górnej połowy klatki piersiowe jej nowo narodzone dziecko. Liczne badania pokazują, że zdrowy donoszony noworodek położony w kontakcie skóra do skóry na piersiach mamy  jest w stanie dopełzać do piersi i zassać pierś bez żadnej pomocy ze strony dorosłych osób. W linku poniżej można przeczytać o jednym z takich badań.

https://www.mother.ly/child/milk-mama-expert-tips-for-the-first-week-of-breastfeeding

 Ale nie wahaj się pomóc lub poprosić o pomoc gdy Twoje dziecko wymaga pewnej pomocy w pierwszym przystawieniu się do piersi. Dzieci są najbardziej gotowe do przystawienia do piersi właśnie w pierwszych 2 godzinach po urodzeniu. Badania pokazują, ze dzieci przystawione do piersi w pierwszych godzinach życia statystycznie  dłużej są karmione piersią od tych, które z różnych powodów nie  były przystawione do piersi bezpośrednio po urodzeniu.

Po pierwszej aktywności dziecko głęboko zasypia i odsypia intensywne dla niego wydarzenia związane z  faktem narodzin. Jeśli masz wątpliwości czy dziecko prawidłowo się zachowuje, przystawia do piersi – pytaj, pytaj i jeszcze raz pytaj.

Gdy na początku karmienie nie będzie wam wychodzić, nie martw się,  pamiętaj z pomocą Twoją i innych profesjonalistów Twoje dziecko nauczy się prawidłowo ssać.

 

Karmienie w 1-3 dniach po urodzeniu:

                W ciągu pierwszych kilku dni po porodzie spodziewaj się, że Twoje dziecko będzie chciało bardzo często ssać. Maluszek może upominać się o karmienia nawet co pół godziny lub może nie chcieć puścić piersi wcale  nawet przez kilka godzin. W tych dniach nie ma żadnego harmonogramu karmień. Jedyną zasadą aktualną w tym czasie jest to by Twoje dziecko nie miało przerw między karmieniami dłuższych niż 3 godziny, było karmione również w nocy i było karmione w ciągu doby co najmniej 8-12 razy. W tym czasie przebywasz z dzieckiem w szpitalu w jednej sali i możesz reagować na każde wczesne oznaki głodu u Twojego dziecka.

 

O wczesnych oznakach głodu przeczytasz poniżej.

https://www.pediatra-lublin.eu/objawy-glodu-u-noworodka-i-niemowlecia

 

                W tym czasie unikaj nakładek na brodawki, jeśli nie ma bezwzględnych wskazań do ich zastosowania, unikaj smoczków uspokajaczy i butelek ze smoczkami. Poproś by w szpitalu nie dokarmiano mieszankami modyfikowanymi Twojego dziecka, chyba, że są bezwzględne medyczne  wskazania do dokarmienia. Stosowanie smoczków uspokajaczy i niepotrzebne dokarmianie w okresie stabilizacji laktacji może zaburzyć mechanizm ssania i zmniejszyć częstość karmień piersią i spowodować w przyszłości problemy z karmieniem piersią. Ty jesteś wszystkim czego Twoje dziecko potrzebuje w tym okresie. Karmcie się jak najczęściej a będziesz miała pokarm. Ważne jest tylko, byś robiła to technicznie prawidłowo. Poproś kogoś z personelu medycznego by ocenił czy prawidłowo przystawiasz dziecko do piersi, bo technika jest bardzo ważna.

W ciągu pierwszych dni po porodzie produkujesz mleko zwane siarą. To coś w rodzaju pierwszej szczepionki dla Twojego dziecka. Siara zawiera dużo białka, przeciwciał i rożnych czynników biologicznie aktywnych, które mają za zadanie chronić Twoje dziecko przed różnymi patogenami. Dlatego tak ważne jest byś w tym czasie karmiła swoje dziecko własnym pokarmem, tym najcenniejszym w okresie całej laktacji, a nie mieszanką modyfikowana. Siara działa również przeczyszczająco i pomaga pozbyć się Twojemu dziecku smółki.

                Monitoruj ubytek masy ciała dziecka w ciągu pierwszych dni życia. Ubytek masy ciała występuje u każdego noworodka w pierwszych dniach życia. Za fizjologiczny uważa się ubytek w granicach 5-7% masy urodzeniowej. Jeśli ubytek masy ciała u twojego dziecka przekracza ten fizjologiczny zakres, przede wszystkim przystawiaj dziecko częściej do piersi. Żołądek Twojego dziecka jest w tym czasie wielkości mirabelki. Więc musisz go częściej przystawiać do piersi, a nie więcej jednorazowo dawać mu jeść dokarmiając go. Jeśli masz wątpliwości czy Twoje dziecko prawidłowo przystawia się do piersi, poproś o pomoc osobę, która profesjonalnie zajmuje się laktacją w oddziale szpitalnym, w którym przebywasz z dzieckiem. Jeśli jednak Twoje dziecko będzie wymagało dokarmiania, w pierwszej kolejności spróbuj odciągnąć swój pokarm i dokarm dziecko odciągniętym pokarmem. Jeśli go brak, a stymulacja laktacji nie przynosi jeszcze większej objętości pokarmu, dopiero wtedy dokarm dziecko mieszanką modyfikowaną. Pamiętaj zawsze najpierw PRAWIDŁOWO technicznie częściej przystawiaj dziecko do piersi, jeśli to nie wystarczy, spróbuj odciągnąć pokarm i dokarmić odciągniętym pokarmem. Dopiero jeśli i to nie przynosi rezultatu lub nie masz pokarmu, który mogłabyś odciągnąć a dziecko wykazuje objawy głodu lub odwodnienia, dokarm dziecko mieszanką modyfikowaną.  

 

Karmienie piersią między 4 a 7 dobą życia

Ciąg dalszy artykułu nastąpi wkrótce

 

Karmienie piersią noworodka w pierwszym tygodniu życia

09 lutego 2020
Sezon na infekcje w pełni. W leczeniu układu oddechowego często wykorzystujemy sprzęt do nebulizacji. czy każdy inhalator jest skuteczny i każdy możemy używać do wszystkich leków. O tym i innych praktycznych aspektach mówi artykuł "Jak wybrać właściwy nebulizator?"

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655