Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

            Kaszel po infekcji - jak długo może się utrzymywać                                                                                                                                                     

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655

 

 

 

 

 

 

 

Kaszel po infekcji - jak długo może trwać

 

W sezonie jesienno-zimowym i wczesnowiosennym często chorujemy. Ponad 90% tych infekcji spowodowana jest różnymi wirusami. Infekcja z reguły zaczyna się od podwyższonej temperatury, drapania w gardle, ogólnie złego samopoczucia, często towarzysza jej bóle kostno-stawowe. Następnie dołącza się wodnisty katar i suchy, często meczący kaszel. Kaszel może być napadowy, jest nieproduktywny (suchy), nasila się wieczorem, często również w nocy oraz po zmianie temperatury i pod wpływem intensywnych zapachów. Rano z reguły jest wilgotny. Infekcje wirusowe nie wymagają zastosowania antybiotyków. Wystarczy leczenie objawów oparte głównie o leki przeciwgorączkowe.

Najszybciej ustępuje ból gardła i podwyższona temperatura. Dłużej utrzymuje się katar, który w miarę trwania infekcji gęstnieje. Najdłużej utrzymuje się kaszel i często jest on przyczyną zasięgania porady lekarskiej. Lekarz badający taką osobę najczęściej stwierdza tylko zaczerwienione gardło, nie stwierdza natomiast żadnych nieprawidłowych zmian osłuchowych. Skąd zatem ten utrzymujący się uporczywy kaszel.

Wirusy wnikają do komórek nabłonka oddechowego, uszkadzają go i powodują jego złuszczenie podobne do tego jakie występuje w skórze po nadmiernej ekspozycji na słońce. Dodatkowo w obrębie nabłonka układu oddechowego rozwija się stan zapalny. Zarówno toczący się stan zapalny jak i uszkodzenie nabłonka układu oddechowego powoduje nadreaktywność oskrzeli. Oskrzela reagują odruchem kaszlu na nawet bardzo drobne bodźce, na które zdrowy człowiek nie będzie reagował. Takim bodźcem może być nawet bardzo drobne zapylenie, zapachy utrzymujące się w powietrzu, zmiana temperatury, stąd często kaszel w nocy po rozgrzaniu się dziecka. Taka nadmierna reakcja oskrzeli na drobne bodźce nazywa się nadreaktywnością oskrzeli.

 

Nadreaktywność oskrzeli poinfekcyjna może utrzymywać się nawet 6-8 tygodni.

 

Stosowanie antybiotków w nadreaktywnym poinfekcyjnej oskrzeli jest bezcelowe. Kaszel ten nie jest bowiem spowodowany bakteriami. Pomocne mogą okazać się syropy przeciwkaszlowe, natomiast syropy wykrztuśne i mukolityczne mogą nawet nasilać kaszel. Leki te prowokują bowiem zmienioną zapalnie śluzówkę do sekrecji wydzielimy, która z kolei drażni nadreaktywne oskrzela zmuszając je do kaszlu.

Nadreaktywny kaszel najlepiej reaguje na leczenie wziewnymi lekami sterydowymi. Można również stosować inhalacje z soli fizjologicznej. Ponieważ nawilżona śluzówka szybciej i lepiej regeneruje się.

 

Przeczytaj też Kaszel suchy - jak łagodzić - radzi pediatra

                        Jak wybrać właściwy nebulizatorPotrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Kaszel po infekcji - jak długo może się utrzymywać.

29 lutego 2020