Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

RewriteEngine On RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?pediatra-lublin\.eu [NC] RewriteRule (.*) http://doktormarzena.pl/$1 [R=301,L]             Kaszel suchy - jak łagodzić                                                                                                                                                    
Kaszel suchy - kiedy występuje i jak leczyć

 

Kaszel to jeden  z głównych objawów infekcji górnych dróg oddechowych. Czesto towarzyszy mu katar, gorączka, bóle kostno-stawowe, uczucie ogólnego rozbicia. Kaszel jest naturalnym odruchem obronnym układu oddechowego. Poprzez kaszel organizm oczyszcza drogi oddechowe z zanieczyszczeń, wydzieliny, patogenów. Kaszlem reagujemy na środowisko zadymione, latem na pyłki traw i drzew. W czasie infekcji kaszel powoduje podrażnienie zakończeń nerwowych znajdujących się z układzie oddechowy przez toczący się proces zapalny. 

 

Kaszel suchy i mokry

 

Kaszel suchy jest nieproduktywny. Wynika z podrażnienia zakończeń nerowowych przez zanieczyszczenia lub toczący sie proces zapalny. W czasie infekcji z reguły występuje na w pierwszych dniach infekcji. Może być napadowy, męczący wręcz duszący. Kaszel mokry jest produktywny. Poprzez kaszel mokry organizm pozbywa się gromadzącej się w drzewie oskrzelowym wydzieliny. Podstawowa zasada w leczeniu kaszlu mówi, że kaszel suchy przy dużym nasileniu  możemy hamować a w kaszlu mokrym stosujemy leki wykrztuśne i mukolityczne. Kaszlu mokrego nie hamujemy bo gromadząca się w drogach oddechowych wydzielina jest świetną pożywka dla bakterii. Wyhamowanie odruchu kaszlu w kaszlu mokrym lekami przeciwkaszlowymi powoduje gromadzenie się dużej ilości wydzieliny w drzewie oskrzelowym co ostatecznie może skończyć się zapaleniem oskrzeli a w skrajnych przypadkach nawet płuc. 

 

Domowe sposoby łagodzące suchy kaszel

 

Miód - stosowanie miodu w suchym kaszlu działa łagodząco

 

Napary ziołowe - mają działania powlekające i nawilżające. I w ten sposób łagodzą kaszel. Do ziół działających przeciwkaszlowo działają prawoślaz, porost islandzki, podbiał. 

 

Inhalacje z soli  - tylko jakiej, w końcu wybór w aptece jest ogromny.

 

Ogólnie w każdym kaszlu można stosować roztwór soli fizjologicznej czyli 0,9% NaCl. Roztwory izotoniczne mają takie samo stężenie soli jak płyny ustrojowe np. łzy i socze krwi. 

 

 

Roztwór soli fizjologicznej można stosować zarówno w kaszlu suchym jak i mokrym. Inhalacje z soli fizjologicznej w kaszlu suchym działają łagodząco, w kaszlu mokrym ułatwiają upłynnienie wydzieliny i jej odkrztuszenie. 

 

Roztwory soli hypertonicznej - roztwór hypertoniczny to roztwór o większym stężeniu soli czyli bardziej słony niż roztwór izotoniczny. 

Roztwory hypertoniczne  to roztwory do inhalacji wspomagające proces oczyszczania  górnych i dolnych dróg oddechowych. Dzięki hipertonicznemu stężeniu chlorku sodu roztwory takie upłynniają gęstą wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych ułatwiając usunięcie wydzieliny. Dodatkowo preparaty rotworów hypertoniznych soli  działają nawilżająco na drogi oddechowe ułatwiając oddychanie. Można je stosowa maksymalnie 4 godziny przed snem. Stosuje się je w mokrym kaszlu. W suchym mogą podrażniać nabłonek układu oddechowego i wręcz nasilać kaszel. 

 

Dobrym wyborem w suchym kaszlu mogą być roztwory soli fizjologicznej z dodatkiem kwasu hialuronowego. Takim preparatem jest Nebu-dose hialuronic. Dodatek kwasu hialuronowego działa nawilżająco na nabłonek układu oddechowego przez co łagodzi suchy i męczący kaszel. Ale preparaty zawierające kwas hialuronowy ułatwiają też upłynnienie gęstej i lepkiej wydzieliny w kaszlu mokrym. Preparaty takie sprawdzają się więc zarówno w kaszlu suchym jak i w kaszlu mokrym. Niestety preparatów zawierających kwas hialuronowy nie można używać w nebulizatorach siateczkowych czyli membranowych. 

 

Inhalacje ze streydów wziewnych - są sytuacje kiedy do leczenia suchego męczącego kaszlu należy włączyć sterydy wziewne. Wskazania do zastosowania sterydów powinien ustalić lekarz. Sterydy to silne leki o możliwych działaniach ubocznych stąd nie powinno  się icch stosować w każdy przypadku kaszlu. 

 

Leki przeciwkaszlowe  - np. Levopront, Herbapect, Supremin. Stosuje się je wyłącznie w hamowaniu suchego męczącego kaszlu. Nie należy ich stosować w kaszlu mokrym. Należy pamiętać , że kaszel jest odruchem obronnym organizmu i nie należy hamować za wszelką cenę kaszlu o niewielkim nasileniu. Leki przeciwkaszlowe należy podawać wyłącznie w męczącym  w kaszlu utrudniającym codzienne funkcjnowanie lub nocny sen. Kaszel może też być jedynym objawem astmy oskrzelowej, zapalenia krtani i tchawicy, obecności ciała obcego w drogach oddechowych, zapalenia płuc czy glistnicy. Należy zatem z dużą ostrożnością stosować leki przeciwkaszlowe w leczeniu kaszlu bez uprzedniego badania dziecka przez lekarza.

 

Przeczytaj też Kaszel po infekcji - jak długo może się utrzymywać

                       Jak wybrać właściwy nebulizatorPotrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Kaszel suchy - jak łagodzić - radzi pediatra

15 października 2020

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655