Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

            Kawa a karmienie piersią                                                                                                                                                Tekst alternatywny    
Czy kobieta karmiąca piersią może pić kawę

 

Rośliny produkują kofeinę w celach ochronnych. Wykorzystują ją jako naturalny pestycyd. Kofeina może wykazywać działanie owadobójcze, jak w przypadku larwy ćmy zwanej zmierzchnicą (Manduca sexta)  lub może powodować bezpłodność np. u chrząszcza Caliosobruchus chinensis. Ludzie spożywają kofeinę z powodu jej pobudzającego efektu na ośrodkowy układ nerwowy.

Chociaż kofeina uważana jest za bezpieczną dla zdrowia człowieka substancję, a nawet pojawiają się doniesienia o jej dobroczynnym wpływie na kondycję człowieka, wiele matek karmiących piersią zastanawia się czy może pić kawę w czasie gdy karmi piersią. Okres karmienia piersią to jeden z piękniejszych okresów w życiu każdej kobiety, która miała okazję doświadczyć uroku karmienia piersią. Często jednak ten okres wiąże się z niedoborem snu, w związku z częstymi karmieniami w godzinach nocnych. Filiżanka kawy czy innego napoju zawierającego kawę może stanowić dla matki pozbawionej snu istotny zastrzyk energii. Czy zatem w czasie karmienia piersią można pić napoje zawierające kofeinę, jeśli tak to w jakich ilościach.

 

1. CZY KOFEINA PRZENIKA DO MLEKA MATKI

 

Prowadzone są liczne badania mające na celu określenie jaka część kofeiny spożytej przez matkę przechodzi do jej pokarmu. W jednym z badań wykazano na przykładzie        15 kobiet, które spożyły kofeinę w dawce od 36-335 mg, że od 0,06 – 1,5% całkowitej ilości kofeiny spożytej przez matkę przeszło do jej pokarmu.

Chociaż ta ilość kofeiny może wydawać się niewielka, to należy pamiętać, że noworodki i małe niemowlęta nie metabolizują kofeiny tak szybko, jak ludzie dorośli. O ile u ludzi dorosłych okres połowiczego rozpadu kofeiny (liczba godzin po której stężenie kofeiny zmniejsza się w surowicy krwi o połowę) wynosi 4,9 godziny, to u noworodka już wynosi aż 97,5 godziny.

 

2. CZY JEST OKREŚLONA BEZPIECZNA DAWKA KOFEINY, KTÓRĄ MOŻE SPOŻYĆ KOBIETA KARMIĄCA

Chociaż noworodki i niemowlęta nie potrafią tak szybko jak dorośli metabolizować kofeiny, to jednak matki karmiące mogą bezpiecznie spożywać umiarkowane ilości kofeiny. Za bezpieczną ilość kofeiny spożywanej w ciągu jednego dnia przez kobietę karmiąca uważa się spożycie maksymalnie do 300mg kofeiny. Taka dawka kofeiny zawarta jest w 3-4 filiżankach kawy umiarkowanie mocnej. Przewlekłe spożywanie większej ilości kofeiny może prowadzić do zmniejszenia stężenia żelaza w mleku matki , jak również może spowodować drażliwość u dziecka a nawet bezsenność. Nadmierne spożycie kawy u matki może natomiast prowadzić do przyspieszonego bicia serca.

 

Pamiętaj Mamo: niektóre dzieci są bardziej wrażliwe na kofeinę niż inne. Jeśli zatem zaobserwujesz u swojego dziecka poirytowanie i drażliwość, niechęć do jedzenia czy problemy ze spaniem po spożyciu nawet dopuszczalnej dawki kofeiny, spróbuj zmniejszyć spożycie kofeiny i poobserwować swoje dziecko, czy jego zachowanie się zmieni.

 

3. JAKIE NAPOJE ZAWIERAJĄ KOFEINĘ I W JAKIEJ ILOŚCI

 

Aby łatwiej porównać stężenie kofeiny w różnych napojach, poniższe zestawienie zawiera zawartość kofeiny w przeliczeniu na litr napoju (źródło https://www.crazynauka.pl).

espresso– 1700-2250 mg/l

kawa z ekspresu przelewowego– 550-850 mg/l

kawa parzona– 380-650 mg/l

yerba mate– 360 mg/l

Red Bull i większość napojów energetycznych– 320 mg/l

czarna herbata– 280 mg/l

Pepsi – 185 mg/l

zielona herbata– 170 mg/l

Coca cola– 96 mg/l

kawa bezkofeinowa– do 70 mg/l (a miała być bezkofeinowa:))

 

A w przeliczeniu na szklanki (źródło https://napojkawa.weebly.com/)

 

Kawa parzona tradycyjnie - 125 ml- 50-80 mg kofeiny

 

Kawa filtrowana - 125 ml- 70 mg kofeiny

 

Kawa rozpuszczalna - 125 ml - 60 mg kofeiny

 

Espresso - 25-50 ml- 25-80 mg kofeiny

 

Kawa bezkofeinowa -125 ml- 3-9 mg kofeiny

 

Herbata czarna - 125 ml - 25-50 mg kofeiny

 

Herbata zielona - 125 ml- 22 mg kofeiny

 

Coca Cola, Pepsi (również light) - 330 ml - 40 mg kofeiny

 

Red Bull - 250 ml - 80 mg kofeiny

 

 

4. GDZIE JESZCZE JEST KOFEINA

 

Kofeina jest w czekoladzie. W 100g mlecznej czekolady jest 20 mg kofeiny a w 100g gorzkiej czekolady jest 70 mg kofeiny. Również kakao zawiera kofeinę. W 100 ml kakao jest 17 mg kofeiny. Kofeina może również znajdować się w lekach przeciwbólowych.

 

5.KIEDY NAJLEPIEJ PIĆ KAWĘ

 

Największe stężenie kofeiny w mleku jest około 60 minut po wypiciu napoju zawierającego kofeinę. Dlatego by jak najmniej narazić dziecko na wysokie stężenia kofeiny, najlepiej spożywać ją bezpośrednio po zakończeniu karmienia. Należy unikać w czasie karmienia piersią napojów energetyzujących, które mogą być bardzo bogate w kofeinę.

 

Zawartość kofeiny w napojach energetyzujących

 

Green-up - 80 mg kofeiny w 100 ml

Burbn - 32 mg kofeiny w 100 ml

Red Bull Sugarfree - 32 mg kofeiny w 100 ml

Tiger - 32 mg kofeiny w 100 ml

Burn shot - 160 mg kofeiny w 100 ml

 

6.CZY SPOŻYCIE KOFEINY ZMNIEJSZA PRODUKCJE MLEKA

 

Nie ma doniesień, które potwierdzałyby, że spożycie kofeiny zmniejsza laktację. A nawet jest badanie wskazujące na możliwość zwiększenia produkcji mleka po spożyciu kofeiny. .

Przeczytaj tez Czy kobieta karmiąca piersią może wypić drinka?

 

Źródło

1.https://static1.squarespace.com/static/57e07645e6f2e1f209bad8f9/t/58bdd88715d5db1951ef9816/1488836743481/E%1Fffects+of+ca%1Fffeine+on+the+growth+and+post-embryonic+development+in+Manduca+Sexta.pdf

2. Berlin CM, Jr., Denson HM, Daniel CH, Ward RM. Disposition of dietary caffeine in milk, saliva, and plasma of lactating women. Pedaitrics 1984;73(1):59-63.

3. Nehlig A, Debry G. Consequences on the newborn of chronic maternal consumption of coffee during gestation and lactation: a review. J Am Coll Nutr. 1994:13(1):6-21.

4. Munoz LM, Lonnerdal B, Keen CL, Dewey KG. Coffee consumption as a factor in iron deficiency anemia among pregnant women and their infants in Costa Rica. Am J Clin Nutr. 1988:48:645-651. PMD: 3414579Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

 


 


 


 


 


 


 


 

 

Kawa a karmienie piersią

19 lutego 2020

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655