Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

Kiedy kolor kupki niemowlęcej jest wskazaniem do wizyty u lekarza                                                              

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655

 

 

 

 

 

 

 

 

Wiele kolorów kupki jest fizjologią

 

Kolor kupki niemowlęcej może być bardzo różny. Wszystkie odcienie żółtego, brązowego, a nawet zielonego są uważane za całkowicie dopuszczalne. Kupka żółta to kupka najczęściej występująca u dzieci karmionych piersią, a kupka żółtobrązowa z nutami zieleni to kupka najczęstsza do zaobserwowania u dzieci karmionych mieszankami modyfikowanym. Zmieniająca się paleta kolorów stolca nie jest jednak rzadkością, szczególnie w późniejszym okresie, kiedy u dziecka rozszerzana jest dieta o pokarmy stałe oraz w czasie infekcji górnych dróg oddechowych. Zielona kupka u niemowlaka najczęściej nie oznacza żadnej nieprawidłowości.

Czarny, biały i odcienie czerwieni

 

Istnieje kilka kolorów kupki niemowlęcej, które, jeśli je zaobserwujesz, zawsze uzasadniają konsultację z lekarzem.

  • Czerwony. Smużki krwi na powierzchni stolca lub ceglaste, czerwone lub bordowe zabarwienie stolca powinny skłonić Cię do wizyty u lekarza. Krew w stolcu najczęściej jest objawem zakażenia przewodu pokarmowego lub alergii na składniki diety dziecka lub mamy karmiącej piersią 

 

 

Ceglasto żółty stolec - świadczący o obecności krwi w stolce

 

  • Czarny. Czarny stolec  może oznaczać krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego (przełyk, żołądek, dwunastnica). Suplementacja żelazem może również powodować ciemne zabarwienie stolca. Również preparaty zawierające w swym składzie bizmut oraz węgiel leczniczy moga zabarwiać na ciemny lub czarny kolor stolce. Bezpośrednio po urodzeniu noworodek oddaje stolec zwany smółką, który ma kolor bardzo ciemny wpadający w czerń. 

  • Biały. Biały lub bardzo jasno żółty odbarwiony stolec jest dość rzadki, ale gdy stwierdzisz taki kolor kupki swojego dziecka jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, ponieważ odbarwiony biały stolec może być spowodowany poważnym schorzeniem wątroby.

 

Przeczytaj również Czy zielony kolor kupki niemowlęcej świadczy o chorobie

                               Czy moje 3 miesięczne dziecko ma zaparcia lub biegunkę - Stolec i jego częstość u niemowląt i małych dzieci

                               Atlas kupek niemowlęcychPotrzebujesz porady, niepokoi Cię stan Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktactyjnych w ramach  odpłatnych teleporad   oraz wizyt domowych.

 

Więcej porad z zakresu zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych.

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy. Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

 

 

 

 

Kiedy kolor kupki niemowlęcej jest wskazaniem do wizyty u lekarza

11 czerwca 2020