Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

RewriteEngine On RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?pediatra-lublin\.eu [NC] RewriteRule (.*) http://doktormarzena.pl/$1 [R=301,L] Kiedy mogę podać dziecku po raz pierwszy jajo - wyjaśnia pediatra                                                              
Jajo może być wprowadzane w tym samym czasie co inne pokarmy uzupełniające, czyli nawet w 5 miesiącu życia dziecko może otrzymać jajko. Jajko, w szczególności żółtko jaja kurzego, jest bogatym źródłem tłuszczu, lecytyny, wielu witamin z grupy B oraz żelaza. Jedno średniej wielkości jajko to około 72 kcal.

 

Kiedy mogę podać swojemu dziecku po raz pierwszy jajo

 

Wcześniej zalecano podawanie najpierw żółtka, a dopiero w późniejszym wieku - białka. W chwili obecnej nie ma dowodów naukowych uzasadniających eliminację lub opóźnione wprowadzanie całego jaja zarówno u dzieci zdrowych, jak i tych, które pochodzą z rodzin obciążonych ryzykiem wystąpienia choroby alergicznej. A zatem do diety dziecko możemy wprowadzić od razu żółtko i białko. Kiedyś uważano, że opóźnione wprowadzenie białka jaja kurzego zmniejszy ryzyko alergii na białko jaja kurzego. Najnowsze badania dowodzą jednak, że  podane niemowlęciu  już na samym początku rozszerzania diety całe jajko może wręcz działać ochronnie i zmniejszać ryzyko wystąpienia alergii na białko jaja kurzego w przyszłości. Obecnie nie ma więc naukowego uzasadnienia, by podawać samo żółtko niemowlęciu, oczywiście pod warunkiem że dziecko nie wykazuje objawów alergii.Nie należy podawać jaja w postaci surowej ze względu na ryzyko zakażenia Salmonella. Z tego powodu nie należy podawać niemowlętom lekko ściętej jajecznicy czy jajka ugotowanego na miękko. 

 

Ile mogę podać dziecku jajek dziennie

 

Nie ma wytycznych określających ile dziennie jajek może zjeść niemowlę. Niemowlę początkowo powinno dostawać niewielkie ilości jajka. Jeśli u dziecka nie będziemy obserwowali objawów alergii na białko jaja kurzego, docelowo niemowlęciu możemy podać nawet całe jajo.

 Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych. 

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

 

Źródło

STANDARDY MEDYCZNE/PEDIATRIA 2014  T. 11  321-338

 

Kiedy mogę podać dziecku po raz pierwszy jajo - wyjaśnia pediatra

30 czerwca 2020

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655