Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

            Kiedy moje dziecko może zjeść po raz pierwszy miód                                                                                                                                                Tekst alternatywny    
Kiedy mogę podać dziecku po raz pierwszy miód

 

Miód posiada liczne walory smakowe i wiele właściwości prozdrowotnych. Jednak mimo swoich wielu zalet, miód może być zanieczyszczony  bakterią Clostridium botulinum. Bakterie te produkują botulinę, czyli toksynę jadu kiełbasianego. Ale skąd ta bakteria bierze się w miodzie. Otóż zarodniki tej bakterii bytują w glebie, skąd są przenoszone przez pszczoły do ula, gdzie ostatecznie zanieczyszczają miód. Miód w większości przypadków spożywany jest na surowo, stąd w organizmie człowieka, który zjadł zanieczyszczony miód zaczynają namnażać się bakterie jadu kiełbasianego, następnie bakterie te zaczynają produkować botulinę, która może wywołać silne skurcze mięśni. Bakterie te w niewielkiej ilości, w jakiej występują w miodzie, są nieszkodliwe dla starszych dzieci i dorosłych. Ale mogą być szkodliwe dla małych dzieci.Największe ryzyko botulinizmu niemowlęcegoczyli coroby spowodowanej jadem kiełbasianym  wystepuje u dzieci w wieku poniżej 6. miesiąca zycia. 

Z tego względu Amerykańska Akademia Pediatrii nie zaleca podawania miodu dzieciom do 12. miesiąca życia. Ale miód nie powinien być też dodawany do pokarmów, napojów i mieszanek dla niemowląt, które nie ukończyły roku.

 

Co ważne  zakaz ten dotyczy także potraw, w których miód został poddany obróbce termicznej. Ponieważ zarodniki Clostridium botulinum są  odporne na wysoką temperatuę, teoretycznie więc istnieje ryzyko, że niemowlęta jedzące nawet przetworzoną żywność zawierającą miód mogą być zagrożone botulinizmem.

 

Botulizm niemowlęcy nie może być przenoszony przez mleko matki a zatem mama karmiąca piersią może jeść miód. 

 

Przeczytaj też Czy słodzenie miodem jest zdrowsze od słodzenia cukremPotrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Kiedy moje dziecko może zjeść po raz pierwszy miód

03 lutego 2020
Sezon na infekcje w pełni. W leczeniu układu oddechowego często wykorzystujemy sprzęt do nebulizacji. czy każdy inhalator jest skuteczny i każdy możemy używać do wszystkich leków. O tym i innych praktycznych aspektach mówi artykuł "Jak wybrać właściwy nebulizator?"

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655