Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

Strona główna

https://www.pediatra-lublin.eu/

 

Porada telefoniczna

https://www.pediatra-lublin.eu/porady-online-i-telefoniczne

 

Blog

https://www.pediatra-lublin.eu/blog

 

 

Miód posiada liczne walory smakowe i wiele właściwości prozdrowotnych. Jednak mimo swoich wielu zalet, miód może być zanieczyszczony  bakterią Clostridium botulinum. Bakterie te produkują botulinę, czyli toksynę jadu kiełbasianego. Ale skąd ta bakteria bierze się w miodzie. Otóż zarodniki tej bakterii bytują w glebie, skąd są przenoszone przez pszczoły do ula, gdzie ostatecznie zanieczyszczają miód. Miód w większości przypadków spożywany jest na surowo, stąd w organizmie człowieka, który zjadł zanieczyszczony miód zaczynają namnażać się bakterie jadu kiełbasianego, następnie bakterie te zaczynają produkować botulinę, która może wywołać silne skurcze mięśni. Bakterie te w niewielkiej ilości, w jakiej występują w miodzie, są nieszkodliwe dla starszych dzieci i dorosłych. Ale mogą być szkodliwe dla małych dzieci.Największe ryzyko botulinizmu niemowlęcegoczyli coroby spowodowanej jadem kiełbasianym  wystepuje u dzieci w wieku poniżej 6. miesiąca zycia. 

Z tego względu Amerykańska Akademia Pediatrii nie zaleca podawania miodu dzieciom do 12. miesiąca życia. Ale miód nie powinien być też dodawany do pokarmów, napojów i mieszanek dla niemowląt, które nie ukończyły roku.

 

Co ważne  zakaz ten dotyczy także potraw, w których miód został poddany obróbce termicznej. Ponieważ zarodniki Clostridium botulinum są  odporne na wysoką temperatuę, teoretycznie więc istnieje ryzyko, że niemowlęta jedzące nawet przetworzoną żywność zawierającą miód mogą być zagrożone botulinizmem.

 

Botulizm niemowlęcy nie może być przenoszony przez mleko matki a zatem mama karmiąca piersią może jeść miód. 

Kiedy moje dziecko może zjeść po raz pierwszy miód?

03 lutego 2020
Sezon na infekcje w pełni. W leczeniu układu oddechowego często wykorzystujemy sprzęt do nebulizacji. czy każdy inhalator jest skuteczny i każdy możemy używać do wszystkich leków. O tym i innych praktycznych aspektach mówi artykuł "Jak wybrać właściwy nebulizator?"

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655