Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

RewriteEngine On RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?pediatra-lublin\.eu [NC] RewriteRule (.*) http://doktormarzena.pl/$1 [R=301,L]             Krew w stolcu niemowlęcia - czy zawsze oznacza poważny problem zdrowotny                                                                                                                                                 
Dlaczego w stolcu niemowlęcia pojawia się krew

 

Krew w stolcu niemowlęcia zawsze oceniamy razem z całym dzieckiem. Oceniamy stan ogólny dziecka, jego zachowanie, apetyt, częstość i jakość stolców. Najczęstszymi przyczynami pojawienia się krwi w stolcu jest alergia na składniki diety dziecka i zakażenie przewodu pokarmowego. 

 

W przypadku alergii, najczęściej krew w stolcu powoduje alergia na białko mleka krowiego. Zazwyczaj pojawienie się krwi w stolcu w związku z alergią na białko mleka krowiego, nie powoduje istotnego pogorszenia stanu zdrowia dziecka. dziecko z reguł chętnie je, jest aktywne, zazwyczaj spokojne. Poza krwią w stolcu często nie obserwujemy żadnych innych objawów. Krew w stolcu występuje zazwyczaj w postaci smużek krwi, ale może tez pojawiać się jako czerwony lub ceglasty stolec

Ceglasty stolec zawierający krew

 

Żółto-zielony stolec zawierający smużkę krwi 

 

W przypadku zakażenia przewodu pokarmowego stan dziecka zazwyczaj wyraźnie pogarsza się, zwiększa się częstość oddawania stolców, mogą występować wymioty. Dziecko może odmawiać jedzenia i picia. Często w stolcu pojawia się śluz. 

 

Rzadsze przyczyny pojawienia się krwi w stolcu niemowlęcia 

 

Innymi rzadszymi przyczynami pojawienia się krwi w stolcu u niemowlęcia  jest wgłobienie jelita (rodzaj niedrożności jelit), zaparcia i  zaburzenia krzepnięcia wynikające z niedoboru witaminy K u dzieci karmionych piersią.

 

Smolisty stolec spowodowany domieszką dużej ilości zhemolizowanej krwi u dziecka z zaburzeniami krzepnięcia spowodowanymi niedoborem witaminy K.

 

Więcej o chorobie krwotocznej noworodków możesz przeczytać tutaj Dlaczego noworodki po urodzeniu otrzymują witaminę K - wyjaśnia pediatra.

 

Czy pojawienie krwi w stolcu niemowlęcia jest wskazaniem do pilnej konsultacji lekarskiej

 

W mojej opinii każdorazowo dziecko, u którego obserwuje się krew w stolcu powinien obejrzeć lekarz. Przyczyn pojawienia się krwi w stolcu jest kilka. Niektóre z nich mogą być groźne dla życia i zdrowia dziecka. Stąd konieczność wizyty u lekarza. W przypadku dobrego stanu ogólnego dziecka i niewielkiej domieszki krwi w stolcu, wizyta lekarska może odbyć się w trybie planowym czyli na spokojnie. Natomiast w przypadku dzieci ze stolcami smolistymi, które wcześniej oddawały żółte stolce oraz w sytuacji dziecka z twardym, wzdętym brzuszkiem, dużym niepokojem, wymiotami - dziecko powinien zobaczyć lekarz bardzo szybko w tzw. trybie pilnym. 

Przeczytaj też Atlas kupek niemowlęcych

                       Kiedy kolor kupki niemowlęcej jest wskazaniem do wizyty u lekarza

                       Czy zielony kolor kupki niemowlęcej świadczy o chorobie

 Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

 

Krew w stolcu niemowlęcia - czy zawsze oznacza poważny problem zdrowotny

12 lipca 2020

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655