Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

Strona główna

https://www.pediatra-lublin.eu/

 

Porada telefoniczna

https://www.pediatra-lublin.eu/porady-online-i-telefoniczne

 

Więcej interesujących artykułów o zdrowi i nie tylko

https://www.pediatra-lublin.eu/blog

 

Ból towarzysz nam od zarania dziejów. Okres laktacji nie jest wolny od dolegliwości, któych jednym z głónych i najbardziej dokuczliwych objawów może być ból. Czy kobieta karmiąca musi cierpieć by kontynuować karmienie piersią. Czy też dla usmierzenia bólu musi zrezygnować z karmienia piersią swojego dziecka. Otóż nie. Ne musi cierpieć i nie musi rezygnować z karmienia piesią. 

 

Jedną z najbardziej znanych klasyfikacji ryzyka laktacyjnego leków, jest klasyfikacja wg prof.Thomasa W. Hale. Podzielił on leki na 5 kategorii. Bezwzględnie przeciwwskazane w czasie laktacji są leki zakwalifikowane do kategorii L5. Leki L1, L2 są bezpieczne i można je stosować w laktacji. Leki kategorii L3 można stosować w laktacji pod warunkiem ścisłej obserwacji zachowania dziecka. Leki L4 stosujemy tylko wtedy gdy korzyści z ich zastosowania przewyższają możliwe ryzyko, gdy nie ma zamiennika. L4 to leki potencjalnie niebezpieczne dla dziecka.

  • L1- Leki najbezpieczniejsze w laktacji, mogą być stosowane przez kobiety karmiące piersią – leki kompatybilne z karmieniem piersią. 

 

  • L2- Leki bezpieczne – prawdopodobnie zgodne z karmieniem piersią. Do kategorii drugiej zaliczamy substancje lecznicze dla których istnienie ryzyka szkodliwego wpływu na karmione piersią dziecko jest mało prawdopodobne.

 

  • L3- leki prawdopodobnie bezpieczne w karmieniu piersią , prawdopodobnie kompatybilne z karmieniem piersią. 

 

  • L4- Leki potencjalne niebezpieczne, w wybranych sytuacjach gdy bilans korzyści z karmienia piersią przewyższa bilans strat związanych z przyjmowaniem przez matkę leku z tej grupy, leki te mogą być stosowane przez kobiety karmiące. Leki kategorii L4 można stosować w czasie laktacji jeśli leki te są bezwzględnie potrzebne dla ratowania życia matki i nie ma leku o większym profilu bezpieczeństwa.

 

  • Leki L5 – niebezpieczne, nie stosuje się ich w czasie laktacji

 

Leki przeciwbólowe (wg nazw międzynarodowych), które można stosować w czasie laktacji z uwzględnieniem ich profilu bezpieczeństwa wg Profesora Hale

 

Paracetamol – L1

Ibuprofen – L1

Kwas acetylosalicylowy – L2

Diklofenak - L2 -

Naproxen – L3

Kodeina – L4

Tramadol - L4

 

Które, leki przeciwbólowe, można stosować w czasie karmienia piersią- wyjaśnia pediatra

23 kwietnia 2020
Sezon na infekcje w pełni. W leczeniu układu oddechowego często wykorzystujemy sprzęt do nebulizacji. czy każdy inhalator jest skuteczny i każdy możemy używać do wszystkich leków. O tym i innych praktycznych aspektach mówi artykuł "Jak wybrać właściwy nebulizator?"

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655