Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

RewriteEngine On RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?pediatra-lublin\.eu [NC] RewriteRule (.*) http://doktormarzena.pl/$1 [R=301,L]             Które, leki przeciwbólowe, można stosować w czasie karmienia piersią- wyjaśnia pediatra                                                                                                                                                            Polub, udostępnij wpis
Jeśli przydał Ci się wpis, znalazłeś to czego szukałeś, to udostępnij go dalej. Dziękuję.
Ból towarzysz nam od zarania dziejów. Okres laktacji nie jest wolny od dolegliwości, których jednym z głównych i najbardziej dokuczliwych objawów może być ból. Czy kobieta karmiąca musi cierpieć by kontynuować karmienie piersią. Czy też dla uśmierzenia bólu musi zrezygnować z karmienia piersią swojego dziecka. Otóż nie. Ne musi cierpieć i nie musi rezygnować z karmienia piersią.

 

Klasyfikacja leków pod kątem bezpieczeństwa w czasie karmienia piersią

 

Jedną z najbardziej znanych klasyfikacji ryzyka laktacyjnego leków, jest klasyfikacja wg prof.Thomasa W. Hale. Podzielił on leki na 5 kategorii. Bezwzględnie przeciwwskazane w czasie laktacji są leki zakwalifikowane do kategorii L5. Leki L1, L2 są bezpieczne i można je stosować w laktacji. Leki kategorii L3 można stosować w laktacji pod warunkiem ścisłej obserwacji zachowania dziecka. Leki L4 stosujemy tylko wtedy gdy korzyści z ich zastosowania przewyższają możliwe ryzyko, gdy nie ma zamiennika. L4 to leki potencjalnie niebezpieczne dla dziecka.

 

  • L1- Leki najbezpieczniejsze w laktacji -  mogą być stosowane przez kobiety karmiące piersią – leki kompatybilne z karmieniem piersią.
  • L2- Leki bezpieczne – prawdopodobnie zgodne z laktacją. Do kategorii drugiej zaliczamy substancje lecznicze dla których istnienie ryzyka szkodliwego wpływu na karmione piersią dziecko jest mało prawdopodobne.
  • L3- prawdopodobnie kompatybilne z karmieniem piersią.
  • L4- Leki potencjalnie niebezpieczne w wybranych sytuacjach gdy bilans korzyści z karmienia piersią przewyższa bilans strat związanych z przyjmowaniem przez matkę leku z tej grupy, leki te mogą być stosowane przez kobiety karmiące. Leki kategorii L4 można stosować w czasie laktacji jeśli leki te są bezwzględnie potrzebne dla ratowania życia matki i nie ma leku o większym profilu bezpieczeństwa.
  • L5 – Leki niebezpieczne, nie stosuje się ich w czasie laktacji

 

 

 

Leki przeciwbólowe (wg nazw międzynarodowych), które można stosować w czasie laktacji z uwzględnieniem ich profilu bezpieczeństwa wg Profesora Hale

 

Paracetamol – L1

Ibuprofen – L1

Kwas acetylosalicylowy – L2

Diklofenak - L2 -

Naproxen – L3

Kodeina – L4

Tramadol - L4Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Które, leki przeciwbólowe, można stosować w czasie karmienia piersią- wyjaśnia pediatra

23 kwietnia 2020
Sezon na infekcje w pełni. W leczeniu układu oddechowego często wykorzystujemy sprzęt do nebulizacji. czy każdy inhalator jest skuteczny i każdy możemy używać do wszystkich leków. O tym i innych praktycznych aspektach mówi artykuł "Jak wybrać właściwy nebulizator?"

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655