Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

            Które, leki przeciwbólowe, można stosować w czasie karmienia piersią- wyjaśnia pediatra                                                                                                                                                            Polub, udostępnij wpis
Jeśli przydał Ci się wpis, znalazłeś to czego szukałeś, to udostępnij go dalej. Dziękuję.

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655

 

 

 

 

 

 

 

Ból towarzysz nam od zarania dziejów. Okres laktacji nie jest wolny od dolegliwości, których jednym z głównych i najbardziej dokuczliwych objawów może być ból. Czy kobieta karmiąca musi cierpieć by kontynuować karmienie piersią. Czy też dla uśmierzenia bólu musi zrezygnować z karmienia piersią swojego dziecka. Otóż nie. Ne musi cierpieć i nie musi rezygnować z karmienia piersią.

 

Klasyfikacja leków pod kątem bezpieczeństwa w czasie karmienia piersią

 

Jedną z najbardziej znanych klasyfikacji ryzyka laktacyjnego leków, jest klasyfikacja wg prof.Thomasa W. Hale. Podzielił on leki na 5 kategorii. Bezwzględnie przeciwwskazane w czasie laktacji są leki zakwalifikowane do kategorii L5. Leki L1, L2 są bezpieczne i można je stosować w laktacji. Leki kategorii L3 można stosować w laktacji pod warunkiem ścisłej obserwacji zachowania dziecka. Leki L4 stosujemy tylko wtedy gdy korzyści z ich zastosowania przewyższają możliwe ryzyko, gdy nie ma zamiennika. L4 to leki potencjalnie niebezpieczne dla dziecka.

 

  • L1- Leki najbezpieczniejsze w laktacji -  mogą być stosowane przez kobiety karmiące piersią – leki kompatybilne z karmieniem piersią.
  • L2- Leki bezpieczne – prawdopodobnie zgodne z laktacją. Do kategorii drugiej zaliczamy substancje lecznicze dla których istnienie ryzyka szkodliwego wpływu na karmione piersią dziecko jest mało prawdopodobne.
  • L3- prawdopodobnie kompatybilne z karmieniem piersią.
  • L4- Leki potencjalnie niebezpieczne w wybranych sytuacjach gdy bilans korzyści z karmienia piersią przewyższa bilans strat związanych z przyjmowaniem przez matkę leku z tej grupy, leki te mogą być stosowane przez kobiety karmiące. Leki kategorii L4 można stosować w czasie laktacji jeśli leki te są bezwzględnie potrzebne dla ratowania życia matki i nie ma leku o większym profilu bezpieczeństwa.
  • L5 – Leki niebezpieczne, nie stosuje się ich w czasie laktacji

 

 

 

Leki przeciwbólowe (wg nazw międzynarodowych), które można stosować w czasie laktacji z uwzględnieniem ich profilu bezpieczeństwa wg Profesora Hale

 

Paracetamol – L1

Ibuprofen – L1

Kwas acetylosalicylowy – L2

Diklofenak - L2 -

Naproxen – L3

Kodeina – L4

Tramadol - L4Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Które, leki przeciwbólowe, można stosować w czasie karmienia piersią- wyjaśnia pediatra

23 kwietnia 2020