Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

Strona główna

 

https://www.pediatra-lublin.eu/

 

 

Blog

https://www.pediatra-lublin.eu/blog

 

Alergia to współczesna choroba cywilizacyjna. Szacuje się, że w krajach wysoko rozwiniętych około 30% dorosłej populacji cierpi z powodu jakiejś postaci alergii. Niestety alergia nie omija również kobiet karmiących piersią. Dlatego ważne jest by lekarz ordynujący leczenie, ale również sama pacjentka karmiąca piersią, wiedzieli, które leki stosowane w leczeniu alergii były bezpieczne dla karmionego piersią dziecka.

 

Jedną z najbardziej znanych klasyfikacji ryzyka laktacyjnego leków, jest klasyfikacja wg prof.Thomasa W. Hale. Podzielił on leki na 5 kategorii. Bezwzględnie przeciwwskazane w czasie laktacji są leki zakwalifikowane do kategorii L5. Leki L1, L2 są bezpieczne i można je stosować w laktacji. Leki kategorii L3 można stosować w laktacji pod warunkiem ścisłej obserwacji zachowania dziecka.

  • L1- Leki najbezpieczniejsze w laktacji, mogą być stosowane przez kobiety karmiące piersią – leki kompatybilne z karmieniem piersią. Do kategorii pierwszej należą substancje lecznicze, które były stosowane podczas laktacji przez dużą liczbę matek i nie zaobserwowano żadnego negatywnego wpływu tych leków na karmione piersią dzieci oraz substancje lecznicze, dla których przeprowadzono badania kontrolowane wśród matek karmiących piersią, i dla których te badania wykazały brak ryzyka wpływu na zdrowie dziecka ani odległego działania szkodliwego

 

  • L2- Leki bezpieczne – prawdopodobnie zgodne z karmieniem piersią. Do kategorii drugiej zaliczamy substancje lecznicze, które były stosowane u ograniczonej liczby matek i które na wykazały zwiększonego ryzyka wystąpienia działań niepożądanych u karmionych piersią dzieci oraz substancje lecznicze, dla których istnienie ryzyka szkodliwego wpływu na karmione piersią dziecko jest mało prawdopodobne.

 

  • L3- leki prawdopodobnie bezpieczne w karmieniu piersią , prawdopodobnie kompatybilne z karmieniem piersią. Do kategorii trzeciej zaliczamy substancje lecznicze, dla których nie istnieją kontrolowane badania na grupie kobiet karmiących piersią, ale ryzyko niepożądanego działania leku u karmionego piersią dziecka jest możliwe, substancje lecznicze, dla których badania wykazały tylko minimalny niezagrażający efekt niepożądany oraz nowe substancje lecznicze wprowadzone na rynek farmaceutyczny, które nie mają przeprowadzonych odpowiednich badań.

 

  • L4- Leki potencjalne niebezpieczne, w wybranych sytuacjach gdy bilans korzyści z karmienia piersią przewyższa bilans strat związanych z przyjmowaniem przez matkę leku z tej grupy, leki te mogą być stosowane przez kobiety karmiące. Do kategorii czwartej należą substancje lecznicze, dla których istnieją dowody szkodliwego wpływu na karmione piersią dziecko oraz substancje lecznicze, dla których istnieją dowody niekorzystnego wpływu na proces laktacji. Leki kategorii L4 można stosować w zassie laktacji jeśli są leki te są bezwzględnie potrzebne dla ratowania życia matki i nie ma leku o większym profilu bezpieczeństwa.

 

  • Leki L5 – niebezpieczne, nie stosuje się ich w czasie laktacji
  1. Nazwa międzynarodowa: Clemastinum

Preparaty: Clemastium

Kategoria : L4

Możliwe działania niepożądane na dziecko: senność lub bezsenność, zaparcia, zaburzenia w oddawaniu moczu, utrata masy ciała

Referencje T.W. Hale 2019

 

 

  1. Nazwa międzynarodowa: Cetyryzyna

Preparaty: Alertec, Alermed, Letizen, Zyrtec

Kategoria : L2

Możliwe działania niepożądane na dziecko: apatia, suchość śluzówek, zaburzenia łaknienia

Referencje T.W. Hale 2019

 

  1. Nazwa międzynarodowa: Desloratadyna

Preparaty: Aerius

Kategoria : L2

Możliwe działania niepożądane na dziecko: apatia

Referencje T.W. Hale 2019

 

  1. Nazwa międzynarodowa: Lewocetyryzyna

Preparaty: Ahist, Cezera, Contrahist, Xyzal

Kategoria : L2

Możliwe działania niepożądane na dziecko: apatia, suchość śluzówek

Referencje T.W. Hale 2019

 

  1. Nazwa międzynarodowa: Loratadyna

Preparaty: Aleric Lora, Claritine, Flonidan, Loratadyna

Kategoria : L1

Możliwe działania niepożądane na dziecko: apatia, suchość śluzówek

Referencje T.W. Hale 2019

 

A zatem wg profesora Thomasa W. Hale najbezpieczniejszym lekiem antyhistaminowym w czasie karmienia piersia jest Loratadyna należąca do kategorii L1. Nie należy stosować Clemastyny w czasie karmienia piersią. 

 

 

O lekach stosowanych w infekcjach możesz przeczytać tutaj

https://www.pediatra-lublin.eu/mam-katar-kaszel-goraczke-boli-mnie-gardlo-karmie-piersia-czy-moge-brac-jakies-leki

 

 

Leki na alergię a karmienie piersią

12 lutego 2020
Sezon na infekcje w pełni. W leczeniu układu oddechowego często wykorzystujemy sprzęt do nebulizacji. czy każdy inhalator jest skuteczny i każdy możemy używać do wszystkich leków. O tym i innych praktycznych aspektach mówi artykuł "Jak wybrać właściwy nebulizator?"

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655