Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

RewriteEngine On RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?pediatra-lublin\.eu [NC] RewriteRule (.*) http://doktormarzena.pl/$1 [R=301,L]             Medycznie uzasadnione przeciwwskazania do karmienia piersią                                                                                                                                               
Przeciwwskazania do karmienia piersią

 

Chociaż karmienie piersią jest najbardziej optymalnym sposobem żywienia niemowląt, istnieją sytuacje, w których karmienie piersią może być przeciwwskazane.

 

Przeciwwskazania ze strony dziecka

 

Stałym przeciwwskazaniem do karmienia piersią, odciągniętym pokarmem matki i mlekiem z Banku Mleka Kobiecego ze strony dziecka są:

 

 1. Klasyczna galaktozemia spowodowana niedoborem enzymu urydylotransferazy galaktozo-1-fosforanowej.

 

Częściowe przeciwwskazania do karmienia piersią, dziecko pod nadzorem specjalistycznym może być częściowo karmione piersią (lub odciągniętym pokarmem matki lub mlekiem z Banku Mleka Kobiecego) . Karmienie piersią powinno być uzupełniane odpowiednim preparatem mlekozastępczym:

 

 1. Wrodzona nietolerancja laktozy z laktozurią

 2. Fenyloketonuria

 3. Choroba syropu klonowego

 4. Inne niż klasyczna postacie galaktozemii

 5. Choroby metaboliczne przebiegające z zaburzeniem przemiany aminokwasów

 6. Choroby przebiegające z zaburzeniami oksydacji kwasów tłuszczowych

 

Przeciwwskazania ze strony matki

 

Stałe przeciwwskazania do karmienia piersią i odciągniętym pokarmem matki:

 

 1. Zakażenie wirusem HIV (dotyczy krajów rozwiniętych natomiast wg WHO w krajach rozwijających się karmienie jest dopuszczalne zgodnie ze specjalnymi protokołami postępowania- w przypadku karmienia piersią zalecane wyłączne karmienie piersią, należy unikać karmienia mieszanego)

 2. Zakażenie wirusem HTLV-1 i HTLV-2 (ang. human T-cell lymphotropic virus type 1, type 2)

 3. Ciężka choroba psychiczna uniemożliwiająca karmienie lub odciąganie pokarmu, pomimo leczenia.

 

Czasowe przeciwwskazania do karmienia bezpośrednio z piersi i odciągniętym pokarmem matki:

 

 1. Ciężki kliniczny stan matki, uniemożliwiający odciąganie pokarmu - powrót do karmienia jeśli nastąpi poprawa stanu klinicznego matki

 2. Inwazyjna postać zakażenia (bakteriemia, sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, septyczne zapalenie kości, stawów) wywołane m.in. przez: Hib, N.meningitidis, S.aureus, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus gr.B - powrót do karmienia piersią/odc. mlekiem matki zwykle po 24-48 h od rozpoczęcia leczenia przyczynowego, jeśli nastąpi poprawa stanu klinicznego matki

 3. Nieleczona bruceloza - karmienie piersią/odc mlekiem matki po 48-96 godzinach od rozpoczęcia leczenia przyczynowego, jeśli nastąpi poprawa stanu klinicznego matki

 4. Zakażenie wirusem Ebola

 5. Opryszczka jeśli zmiany zlokalizowane są na brodawce

 6. Rzeżączka - powrót do karmienia piersią/mlekiem matki zwykle po 24 h od rozpoczęcia leczenia przyczynowego, można karmić od razu, jeśli matka leczona jest Ceftriaksonem

 7. Kiła - Powrót do karmienia piersią/ odc. mlekiem matki zwykle po 24 h od rozpoczęcia leczenia przyczynowego, chyba że zmiany zlokalizowane są na brodawce

 8. Matka jest leczona lekami z grupy L5 wg Hale - możliwy powrót do karmienia piersią/odc. mlekiem matki po zakończeniu leczenia

 9. Diagnostyka radiologiczna z użyciem izotopów promieniotwórczych 131I, 123I, 99Tc

 10. Narkomania – możliwe karmienie piersią w czasie abstynencji w przypadku braku towarzyszących narkomani przeciwwskazań do karmienia piersią (zakażenie HIV)

 11. Alkoholizm – możliwe karmienie w czasie abstynencji

 

Czasowe przeciwwskazania do karmienia bezpośrednio z piersi, można karmić odciągniętym pokarmem matki:

 

 1. Czynna, nieleczona gruźlica (w okresie prątkowania; karmienie jest możliwe po ≥2 tygodniach leczenia, do tego czasu dziecko powinno być izolowane od matki). Można karmić odciągniętym pokarmem matki, chyba , że zmiany zlokalizowane są na piersi lub gruźlica objęła gruczoł piersiowy

 2. Zmiany chorobowe na brodawce piersiowej w przebiegu zakażenia HSV-1, liszajca zakaźnego - przeciwwskazanie do karmienia dotyczy tylko piersi ze zmianami chorobowymi i tylko do czasu ich wygojenia, jeśli istnieje możliwość odciągania pokarmu z chorej piersi bez ryzyka kontaminacji drobnoustrojami wywołującymi w/w choroby to można podawać go dziecku

 3. Ospa wietrzna - jeżeli objawy choroby i matki pojawiły się między 5 dobą przed porodem a 2 dobą po porodzie należy podać immunoglobuliny (VZIG) i powinno być izolowane od matki, w innym przypadku nie ma wskazań do izolacji ani przeciwwskazań do karmienia piersią, nie karmić z piersi mlekiem matki (ryzyko kontaminacji) jeśli zmiany krostowe zlokalizowane są na piersiach do czasu ich przyschnięcia.

 4. Odra - jeżeli objawy u matki pojawiły się 3 dni przed porodem lub do 14 dni po porodzie, to dziecko należy izolować 72 h oraz podać mu immunoglobulinę, w tym czasie zalecane żywienie odciągnięty mlekiem matki (obecne sIgA)

 

Nie stanowią przeciwwskazania do karmienia piersią

 

 1. Podwyższona temperatura ciała

 2. zakażenie wirusem Epsteina i Barr u matki

 3. zapalenie gruczołów piersiowych

 4. popękane brodawki lub ból brodawek odczuwany podczas karmienia (zazwyczaj wynik złej techniki karmienia – należy pomóc matce skorygować sposób przystawiania dziecka do piersi)

 5. poród przez cięcie cesarskie

 6. silikonowe implanty piersi

 7. Ostra choroba infekcyjna u matki (grypa, angina, biegunka)

 8. Hepatitis A- Wskazane podanie dziecku immunoglobuliny (SIG) i zaszczepienie dziecka

 9. Hepatitis B u matki (dziecku należy podać immunoglobulinę anty-HBS oraz wykonać pierwsze szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B)

 10. Hepatitis C u matki (jeżeli nie ma dodatkowych zakażeń, np. HIV) –wiremia u matki stanowi przeciwwskazanie do karmienia piersią

 11. zakażenie wirusem cytomegalii (CMV) u matek noworodków donoszonych (w przypadku noworodków urodzonych przedwcześnie należy rozważyć bilans korzyści i strat i ew. ryzyko transmisji zakażenia; mrożenie do -20°C prawdopodobnie zmniejsza stężenie CMV; pasteryzacja Holdera [62,5°C, 30 min] oraz krótka [5–10 s] pasteryzacja w 72°C eliminują wirusa, ale wpływają również na czynniki bioaktywne i odżywcze pokarmu kobiecego).

 

Kiedy nie trzeba odstawiać dziecka od piersi choć są tacy, którzy to zalecają - o tym możesz przeczytać tutaj

 

Źródło

1. American Academy of Pediatrics . Section of Breastfeeding. PEDIATRICS Volume 129, Number 3, March 2012, 827-841.Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Medycznie uzasadnione przeciwwskazania do karmienia piersią

06 kwietnia 2020
Sezon na infekcje w pełni. W leczeniu układu oddechowego często wykorzystujemy sprzęt do nebulizacji. czy każdy inhalator jest skuteczny i każdy możemy używać do wszystkich leków. O tym i innych praktycznych aspektach mówi artykuł "Jak wybrać właściwy nebulizator?"

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655