Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

RewriteEngine On RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?pediatra-lublin\.eu [NC] RewriteRule (.*) http://doktormarzena.pl/$1 [R=301,L]             Naczyniak truskawkowe - czy wymaga leczenia                                                                                                                                               
Naczyniak dziecięcy, jamisty lub truskawkowy

 

Naczyniak truskawkowy to łagodna zmiana, w której dochodzi do nadmiernego wzrostu i poszerzenia naczyń krwionośnych. Patogeneza naczyniaków truskawkowych jest nieznana. W związku z faktem, iż naczyniaki zbudowane są z poszerzonych naczyń krwionośnych, gdy się takie znamię uciśnie, blednie. Naczyniak truskawkowy z reguły ma postać płaskiej lub lekko wyniosłej zmiany o żywo czerwonym zabarwieniu i nierównej powierzchni, przypominającej truskawkę. Częstość występowania naczyniaków truskawkowych u białej rasy szacuje się na około 5%. Naczyniaki występują częściej u dziewczynek, szczególnie często  u wcześniaków. Naczyniaki truskawkowe pojawiają się w ciągu kilku tygodni po urodzeniu z małych prekursorowych zmian nie widocznych przy urodzeniu. Tylko 30% naczyniaków obecna jest już przy urodzeniu. Naczyniaki wieku dziecięcego cechują się szybkim wzrostem i potem powolną inwolucją. W ciągu pierwszego półrocza naczyniak rośnie wraz z dzieckiem. Najszybszy wzrost naczyniaków obserwuje się w pierwszych 3 miesiącach życia. Z reguły w drugim półroczu rozpoczyna się proces inwolucji naczyniaka. Badania pokazują, że do 7. roku życia większość zmian (80%) ulega całkowitej regresji. 10-25% dzieci może mieć więcej niż jeden naczyniak. Mnogie naczyniaki szczególnie często występują u noworodków przedwcześnie urodzonych. i mogą występować rodzinnie, ale nie udowodniono podłoża genetycznego naczyniaków. Z reguły naczyniaki wieku dziecięcego nie wymagają żadnego postępowania, jedynie obserwacji.

 

Kiedy leczyć naczyniaki wieku dziecięcego

 

Leczenie jest wskazane w przypadku naczyniaków często krwawiących, ulegających zakażeniu lub owrzodzeniu lub głęboko penetrujących i przez to pogarszających funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Również tzw. złośliwa lokalizacja np. nos, powieki, jama ustna może powodować duszność, trudności w jedzeniu lub zaburzenia widzenia i w takich przypadkach, tak zlokalizowane naczyniaki mogą wymagać leczenia.

 

Jakie są możliwości leczenia naczyniaków

 

Lekiem pierwszego rzutu wydaje się być obecnie popularny beta-bloker propranolol. W niektórych ośrodkach stosuje się doustnie glikokortykosterydy. Leczenie chirurgiczne stosuje się, gdy farmakoterapia nie przynosi efektu. W niektórych sytuacjach można zastosować leczenie laserowe.

 

 

Naczyniak w trakcie wzrostu. Na zdjęciu po stronie prawej ten sam naczyniak po około tygodniu. Widać zlewające się pola z poszerzonymi naczyniami

 

W pełni uformowany naczyniak truskawkowy

 

Naczyniaki mnogie u dziecka przedwcześnie urodzonego

 

Naczyniak dziecięcy w trakcie wzrostu u dziecka przedwcześnie urodzongo

 

Przeczytaj również Pieluszkowe zapalenie skóry u niemowląt i małych dzieci

                                Trądzik noworodkowy - czy wymaga leczenia-wyjaśnia pediatra

 

 

Źródło

1. Pediatr Dermatol. 2011 May-Jun;28(3):245-53. doi: 10.1111/j.1525-1470.2011.01420.x. Epub 2011 Apr 26.Prospective study of the frequency of hepatic hemangiomas in infants with multiple cutaneous infantile hemangiomas. Horii KA et al.

 

2. Leonardi-Bee J, Batta K, O’Brien C, Bath-Hextall FJ. Interventions for infantile haemangiomas (strawberry birthmarks) of the skin. Cochrane Database of Systematic Reviews 2011, Issue 5. Art. No.: CD006545. DOI: 10.1002/14651858.CD006545.pub2.

 

3. Pediatr Dermatol. 2011 Oct 13. doi: 10.1111/j.1525-1470.2011.01569.x. [Epub ahead of print] Propranolol Therapy in 55 Infants with Infantile Hemangioma: Dosage, Duration, Adverse Effects, and Outcome. Schupp CJ, Kleber JB, Günther P, Holland-Cunz S.Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

 

 

 

 

 

Naczyniak truskawkowy - czy wymaga leczenia.  

20 maja 2020

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655