Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

            Nawał czyli fizjologiczny stan nadprodukcji mleka                                                                                                                                             
Co to jest nawał

 

Nawał jest stanem fizjologicznym, wynikającym ze zmian hormonalnych jakie mają miejsce w organizmie kobiecym po urodzeniu dziecka. Około 30-40 godziny po porodzie, pod wpływem spadku stężenia progesteronu oraz wysokiego stężenia prolaktyny, gruczoł piersiowy zaczyna gwałtowanie wytwarzać pokarm. Jest to tzw. laktogeneza II. Do gruczołu piersiowego substraty do produkcji mleka napływają wraz z krwią i limfą, a zatem w gruczole mlekowym w okresie nawału przepełnione są nie tylko przewody mlekowe ale również naczynia krwionośne i limfatyczne. Produkcja pokarmu w czasie nawału zwiększa się nawet 10-krotnie. Gruczoły piersiowe stają się nabrzmiałe, skóra jest napięta, produkcja pokarmu jest nieustabilizowana i nadmierna w stosunku do potrzeb noworodka. Gruczoły piersiowe z silnie napiętą skórą mogą stać się źródłem dużego dyskomfortu dla matki. Nawał może pojawić się później, nawet około 5-6 doby, jeśli laktogeneza II jest opóźniona.

 

Jak rozpoznać nawał

 

 • Typowy czas występowania to 2-4 doba, czasem 5-6 doba po urodzeniu dziecka.

 • Nawał dotyczy zawsze obu piersi, pokarm z piersi wypływa, dziecko ssie i słychać przełykanie.

 • Piersi są miękki, cięższe, nie są zaczerwienione, zazwyczaj są niebolesne, ale dyskomfort może powodować naciągnięta skóra.

 • Stan ogólny matki i jej samopoczucie są dobre, matka nie gorączkuje. Matka może odczuwać uczucie lęku. 

 

Różnicowanie nawału

Nawał różnicuje się z:

 • Obrzękiem

 • Zastojem

 • Zapaleniem piersi

 

Postępowanie w nawale

 • Nawal jest stanem fizjologicznym i nie wymaga leczenia ani szczególnego postępowania. Laktacja stabilizuje się w ciągu około 2 tygodni, ale czasami dłużej mogą utrzymywać się objawy nawału pod postacią ciężkich, przepełnionych piersi oraz wypływu pokarmu z drugiej piersi, w czasie karmienia dziecka piersią.

 

 • Rutynowe postępowanie w nawale powinno obejmować:

  • Sprawdzenie techniki karmienia piersią, w razie potrzeby korekta aktu ssania. Nieprawidłowe ssanie i tym samym nieprawidłowe opróżnianie piersi może doprowadzić do powstania obrzęku a nawet zapalenia piersi. 

  • Karmienie dziecka z obu piersi,

  • Odciąganie niewielkich ilości pokarmu przed karmieniem w celu zmiękczenia otoczki,

  • W przypadku uczucia dyskomfortu między karmieniami, odciąganie niewielkich ilości pokarmu pomiędzy karmieniami do uzyskania uczucia ulgi. Nadmierne odciąganie będzie stymulowało laktację i nasilenie objawów nawału. Dlatego nie należy odciągać piersi do uzyskania pustej piersi, jedynie do uzyskania uczucia ulgi. 

  • Pomocne może być stosowanie zimnych okładów po karmieniu (czas stosowania okładu – około 20 minut) i picie szałwii 1-2 saszetki dziennie. Zimne okłady hamują przekrwienie gruczołu piersiowego i łagodnie hamują produkcję pokarmu. Szałwia jest ziołem hamującym laktację.

 

 

Obejrzyj film o postępowaniu w nawalePotrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Nawał czyli fizjologiczny stan nadprodukcji mleka

01 kwietnia 2020

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655