Wizyty domowe Lublin- pediatra/neonatolog

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

RewriteEngine On RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?pediatra-lublin\.eu [NC] RewriteRule (.*) http://doktormarzena.pl/$1 [R=301,L]             Nie zakrywaj wózka pieluszką                                                                                                                                                 
Dlczego nie wolno zakrywać wózka pieluszką

 

Nagminne jest przykrywanie wózków z dziećmi w środku. W czasie upałów wózki okrywane są pieluszkami tetrowymi, a w czasie deszczu osłonami foliowymi przeciwdeszczowymi. Według rodziców takie postępowanie ma na celu ochronę niemowlęcia przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Tymczasem osłony nie tylko nie chronią niemowlęcia ale przynoszą wręcz odwrotny efekt narażając dziecko na przegrzanie. Nawet zwykła tetrowa pieluszka szczelnie zakrywająca wózek może podnieść temperaturę w środku. Dziennikarze szwedzkiego dziennika ”Svenska Dagbladet” dokonali eksperymentalnego pomiaru mikroklimatu w wózku – pod pieluszką i bez niej. Nakrycie wózka pieluchą spowodowało wzrost temperatury wewnątrz komory z dzieckiem w ciągu 30 minut eksperymentu do 34 st. C, zaś bez pieluchy wynosiła ona 22 st. C. Po godzinie w wózku przykrytym było już 37 stopni Celsjusza. Kiedy dodamy do tego większą wilgotność powietrza oraz zmniejszona cyrkulację powietrza to jest to prosta droga do przegrzania dziecka.Jeszcze gorzej sprawa wygląda gdy wózek szczelnie przykryty jest folią przeciwdeszczową. Taka folia chroni dziecko nie tylko przed deszczem ale również skutecznie przed dostępem świeżego powietrza, narażając je na przegrzanie a przy dłuższym stosowaniu nawet niedotlenienie. Pamiętajmy, że niemowlęta i małe dzieci są bardziej podatne na przegrzanie ponieważ mniej pocą się niż dorośli przez co ich zdolność do oddawania ciepła jest ograniczona. Niemowlęta i małe dzieci nie są w stanie sygnalizować, że jest im za gorąco.

 

Jak chronić dzieci przez przegrzaniem w czasie spacerów

 

Dbaj o bezpieczeństwo najmłodszych podczas spaceru, postępując zgodnie z tymi wskazówkami:

- Zamiast pieluszki użyj dużego parasola lub  baldachimu . Dzięki temu dziecko będzie nie tylko zacienione ale zapewnisz mu jednocześnie odpowiedni przepływ powietrza.

- Ubierz dziecko w lekką, luźną odzież.

- Daj swojemu dziecku więcej płynów niż zwykle, aby zapewnić mu nawodnienie.

- Unikaj spacerów w godzin największych upałów i korzystaj z cienia tak często, jak to możliwe.

- Często sprawdzaj stan malucha, dotykaj jego skóry na karku, sprawdzaj czy dziecko nie jest spocone.Potrzebujesz porady, niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka. Udzielam porad pediatrycznych, neonatologicznych i laktacyjnych w ramach odpłatnych teleporad oraz wizyt domowych.

 

Więcej przydatnych porad w zakresie zdrowia i chorób dzieci, porad laktacyjnych oraz wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj Spis treści bloga.

 

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszam do czytania mojego bloga ponownie. Jeśli uważasz, że informacje zawarte w artykule mogą być przydatne dla innych rodziców, proszę o udostępnienie i polubienie go w mediach społecznościowych. 

 

Treści z serwisu  www.pediatra-lublin.eu  mają na celu polepszenie wiedzy.Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, nie ma na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad  medycznych, zawartych na moim blogu  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator bloga nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na blogu.

Nie zakrywaj wózka pieluszką

10 maja 2020

© 2017 created with webwavecms.com

              Jeśli chcecie Państwo umówić                         wizytę:             

 

 

 

        +48 505 129 655